moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Walczący orzeł” – książka, którą trzeba przeczytać

Nie było do tej pory tak precyzyjnej publikacji poświęconej umundurowaniu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Książka Piotra Witkowskiego „Walczący orzeł” zapewne będzie nie lada gratką dla pasjonatów legendarnej jednostki i członków grup rekonstrukcyjnych. Dla tych ostatnich może stanowić podręcznik służący do jeszcze wierniejszego odtworzenia postaci swoich bohaterów – pisze Naval, były operator GROM-u, autor książki „Przetrwać Belize”.

W środę w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się premiera książki Piotra Witkowskiego „Walczący orzeł”. Tytuł nawiązuje do znaku 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pikującego orła. Książka, jak mówi o niej sam autor, powstała z potrzeby dyskusji, jaka toczy się w związku z brakiem znaczących publikacji na temat mundurów, ekwipunku i uzbrojenia polskich spadochroniarzy na Wyspach Brytyjskich w czasie II wojny światowej.



Autor przedstawia czytelnikom umundurowanie i ekwipunek 1 SBS, zaprzeczając mylnemu stwierdzeniu, że była lustrzanym odbiciem bliźniaczych jednostek armii brytyjskiej. Książka opisuje historię 1 SBS od jej powołania w Wielkiej Brytanii aż do zakończenia II wojny światowej. To pierwsze tak dokładne opracowanie na polskim i światowym rynku wydawniczym, poświęcone umundurowaniu 1 SBS. Jestem przekonany, że będzie to nie lada gratka dla pasjonatów legendarnej jednostki i członków grup rekonstrukcyjnych.



Z żalem mogę napisać, że książka będzie trudno dostępna, bo z tego co wiem, została wydrukowana jedynie w 100 egzemplarzach. Jestem pewien, że sprzeda się na pniu.

Kilka słów o samym autorze. Piotr Witkowski to były żołnierz wojsk powietrznodesantowych. W 2008 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Częstochowie. Jest autorem książki „Polskie jednostki powietrznodesantowe na zachodzie”, będącej publikacją jego pracy doktorskiej. To dzięki takim pasjonatom jak Piotr możemy zagłębić się w historii, której detale zaciera nieubłagany czasu.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~val
1445709120
gdzie mozna kupic ta ksiazke?
12-C4-DB-58

Pod żaglami – niepokonani z AMW
 
Long Range. Mamy nowych mistrzów Polski
Gdy zgasną światła
Gra o kapitulację
Obierki z błotem
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Sojusznicy w obronie Europy, czyli „Defender ‘25”
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Na początek: musztra i obsługa broni
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Pracowity dyżur Typhoonów
Medycy dla „Tarczy Wschód”
Bat na wrogów i niepokornych
Żołnierz influencer?
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Wiedza na trudne czasy
Jak daleko do końca wojny?
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Wspólna wola obrony
Historyczna umowa z Francją
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Tysiące dronów dla armii
Polskie Pioruny dla Belgii
Ogień z nabrzeża
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Bohater odtrącony
Basen dla Rosomaka
Gdy sekundy decydują o życiu
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Pegaz nad Europą
Walka pod napięciem
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Więcej na mieszkanie za granicą
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Czołgi końca wojny
Piorun – polska wizytówka
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Podchorążowie z AWL na podium w grach wojennych w Waszyngtonie!
Mamy pierwszych pilotów F-35
Ustawa bliżej żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska dołącza do satelitarnej elity
Misja PKW „Olimp” doceniona
Koniec wojny, którego nie znamy
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Nasi czołgiści najlepsi
Ukwiał z Gdańska
Wsparcie dla polskich Abramsów
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Składy wysokiego ryzyka
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy prezes PGZ-etu
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Wakacje? To czas na wojsko
Apache’e nadlatują
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Na pomoc po katastrofie
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Pierwsza misja Gripenów
Sport kształtuje mentalność
DriX – towarzysz okrętu
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Podniebny Pegaz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO