moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański desant w Krakowie

Ponad stu amerykańskich żołnierzy ze 173 Brygady Powietrznodesantowej przyleci do Polski na tygodniowe szkolenie ze spadochroniarzami 6 Brygady Powietrznodesantowej. Podczas wspólnego treningu wojskowi będą desantować się z polskich i amerykańskich Herculesów oraz zrzucać ciężkie ładunki towarowe na spadochronach w dzień i w nocy.


W Krakowie zamelduje się kompania amerykańskich spadochroniarzy ze 173 Brygady Powietrznodesantowej. To żołnierze z batalionu stacjonującego w Grafenwoehr w Niemczech (1-91 Cavalry Regiment). – Przez tydzień gościć będziemy u siebie przeszło stu amerykańskich żołnierzy. Będą mieszkać w koszarach na terenie jednego z naszych batalionów – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – We wspólnym szkoleniu z Amerykanami weźmie udział kilkuset żołnierzy z jednostek z Krakowa, Bielska-Białej i Gliwic.

Kontenery ważą nawet tonę

Jaki jest plan wspólnego treningu? Żołnierze przejdą najpierw szkolenie dopuszczające do skoków w Ośrodku Szkolenia Naziemnego w jednostce, a później będą ćwiczyć w powietrzu. Będą się desantować z polskich i amerykańskich transportowców C-130 Hercules na Pustynię Błędowską. Amerykańskie samoloty przyleciały do Polski w ubiegłym tygodniu z Peorii w Illinois w ramach kolejnej rotacji pododdziału Aviation Detachment.

Spadochroniarze przygotowują się także do desantowania ładunków towarowych. – Na Pustyni Błędowskiej wyląduje także tara desantowa. Będziemy zrzucać zasobniki CDS w dzień i po zmroku – mówi kpt. Gil. – W przypadku tych ostatnich ćwiczyć będziemy oznaczanie zrzutowiska w podczerwieni.

Zasobniki CDS (Conteiner Delivery System) zrzucane są z samolotu lecącego z prędkością ok. 220 km/h na wysokości ok. 250 metrów. To kontenery, które ważyć mogą nawet tonę. Ładunki desantowane są na spadochronach o gigantycznych rozmiarach: spadochron waży około 60 kg, a jego czasza ma powierzchnię ok. 300 metrów kwadratowych.


Sky Soldiers

Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej już od 12 lat współpracują ze 173 Brygadą. Wojskowi obu jednostek spotykają się podczas różnego rodzaju międzynarodowych ćwiczeń. Trenują także wspólnie na wielu poligonach w Europie. Przez ostatnich sześć miesięcy szkolili się razem na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ćwiczyli tam działania typowe dla wojsk powietrznodesantowych, czyli skoki i zdobywanie kluczowych obiektów na terenie przeciwnika.

Żołnierze 173 Brygady Powietrznodesantowej to tzw. Sky Soldiers (przydomka używają od lat 50. XX wieku). Toczyli ciężkie walki w Wietnamie, przez dwa lata walczyli na pierwszej linii w Iraku, służyli też w Afganistanie. Obecnie dowództwo 173 Brygady Powietrznodesantowej mieści się we Włoszech, niedaleko miejscowości Vincenza. W sumie w jej szeregach służy dziś ponad 3 tysiące żołnierzy. Stacjonują w sześciu jednostkach we Włoszech i Niemczech. Ich dowódcą jest płk Michael Foster. Brygada jest obecnie jedną z trzech największych amerykańskich formacji stacjonujących w Europie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: US Army Justin Hicks, kpt. Marcin Gil

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzian na Bornholmie
Początek wielkiej historii
Tu nie ma miejsca na błędy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Bez zmian w emeryturach
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Specjalsi: mała, wielka siła
Syndrom Karbali
Nowe miny przeciwpiechotne dla polskiego wojska
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Pierwsze umowy z SAFE
„Burza” na horyzoncie
Od cyberkursu po mundurówkę
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ochrona lasu dla obronności
Tatuaże pod mundurem
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Sprawdzian dla zawiszaków
SAFE – czas kontraktów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Biało-czerwona na Monte Cassino
Marsz prawdę ci powie
Polsko-estońska współpraca
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Bez patosu o misjach
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Leopardy 2PL na podium
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Czekamy na F-35
Adaptacja i realizm
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Symbol skupiający wiele znaczeń
NATO i USA o Iranie
Generał z cienia
Roboty saperskie bez tajemnic
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Polski wkład w San
Ślady, których nie widać
Groźny incydent w Libanie
Wypadek w PKW UNIFIL
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Przed misją w Rumunii
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Równanie z „Iksem”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Czerwieńsze będą…
Ryś w boksie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO