moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Latające uszy armii

Potrafi rozróżnić ostrzał nieprzyjaciela od tego prowadzonego przez własne oddziały i w czasie rzeczywistym przesłać dane do stanowiska dowodzenia. Za zintegrowanie lokalizatora wystrzałów z latającym dronem holenderska firma Microflown AVISA została nagrodzona Defenderem na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Holenderska firma została zagrodzona za zintegrowanie lokalizatora z dronem FlyEye.

Sercem systemu jest Acoustic Vector Sensor (AVS), czyli kierunkowy sensor akustyczny. Pozwala on z dużą dokładnością (około 1 stopień dopuszczalnego błędu) wyznaczyć kierunek, z którego padł strzał. Lokalizator zawierający AVS może być montowany na pojazdach, bezpośrednio na pozycjach zajmowanych przez żołnierzy lub na bezzałogowcach.

Technologia akustycznego lokalizowania wystrzałów nie jest niczym nowym. Urządzenie Microflown AVISA tym różni się od stosowanych obecnie rozwiązań, że nie wykorzystuje mikrofonów do mierzenia ciśnienia akustycznego. Zamiast tego sensory mierzą prędkość akustyczną, co pozwala m.in. dobrze separować i analizować dźwięki nie tylko pojedynczych wystrzałów, ale także intensywnego ostrzału. Pracuje też w bardzo szerokim paśmie. Wyłapuje dźwięki o częstotliwości od 0,1 Hz do ponad 10 kHz.

Stacjonarna wersja lokalizatora wraz z konsolą operatora.

– Wykorzystanie jednego urządzenia pozwala określić jedynie kierunek, ale spięcie kilku z nich w sieć da operatorowi systemu także informację o odległości, z jakiej padł strzał artylerii. Będzie to punkt przecięcia się wektorów wyznaczonych przez każde z urządzeń z osobna. Snajperzy mogą być lokalizowani przy wykorzystaniu zaledwie jednego sensora – wyjaśnia Björn Behrmann, menedżer z firmy Microflown Avisa, producenta urządzenia.

Dzięki możliwości zamontowania systemu na latającym dronie tworzenie sieci jest zbędne – pełną funkcjonalność daje już jeden lokalizator. Sensor znajdujący się na pewnej wysokości będzie wprawdzie w dalszym ciągu określał tylko kierunek, z którego dochodzi odgłos strzału, ale w przeciwieństwie do urządzeń znajdujących się na ziemi wyznaczony wektor nie będzie równoległy do jej poziomu. Linia będzie przecinała w pewnym miejscu powierzchnię ziemi i będzie to właśnie punkt, z którego oddano strzał. Tę informację w czasie rzeczywistym system wyświetli operatorowi na elektronicznej mapie terenu.

Acoustic Vector Sensor (AVS), czyli kierunkowy czujnik akustyczny, pozwala z dużą dokładnością lokalizować odgłosy wystrzałów.

– Urządzenie ma niewielkie rozmiary, jest lekkie i energooszczędne. Dlatego nadaje się do montażu na bezzałogowcach klasy mikro i mini – mówi Björn Behrmann. Za taką właśnie integrację z dronem FlyEye firmy WB Electronics, który wykorzystuje polska armia, holenderska firma otrzymała tegorocznego Defendera.

Lokalizator Microflown AVISA powstał przy współpracy ze specjalistami z armii holenderskiej. Urządzenia – w wersji naziemnej i montowanej na pojazdach – są już w wyposażeniu tamtejszych sił zbrojnych.

MC

autor zdjęć: Maciej Chilczuk

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1410856860
Wkopać w nowe drogi takie urządzenia.
39-FF-C3-6D
~robert
1410801540
I co? Kupiliśmy? ;)
BE-A7-B1-50

Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Salto mortale komandosa
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Wyścig snajperów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pierwszy krok do Invictusa
Marzenia częściowo spełnione
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Śmierć w sercu Azji
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Innowacje z PERUNA
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Gen wojownika
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakiem na światowe podium
Paliwowy krwiobieg NATO
Polski Gnom
Ostatnia niedziela…
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Rakietowcy na Hawajach
Jelcze z Raciborza
Baobaby docierają do wojska
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Inwestycje w bezpieczeństwo
Święto wojska pod hasłem SAFE
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Odniesione w walce rany łączą
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Poskromić kolosa
Wojsko stawia na „armię talentów”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pancerne starcie
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Spadochronowy triumf
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Azjatycka szansa
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Triumf wojskowych lekkoatletów
MON i MSZ o szczycie NATO
Atak i przejęcie dokumentów
Test w stratosferze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wsparcie ma znaczenie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pieta Michniowska
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO