moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci generała Sławomira Petelickiego

Błyskawiczna akcja antyterrorystów z BOA odbijających zakładników na statku to jedna z głównych atrakcji pikniku „Tobie Ojczyzno”. Impreza poświęcona była pamięci generała Sławomira Petelickiego, twórcy GROM-u. Piknik przyciągnął tłumy. Odwiedzający mogli zobaczyć również sprzęt i uzbrojenie wojsk specjalnych oraz inscenizację walk z powstania warszawskiego.


Na pokładzie barki pływającej po Wiśle terroryści przetrzymują kilku zakładników. – Na pomoc ruszają funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz operatorzy GROM-u – relacjonował ppłk Adam Lizoń, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM i były dowódca zespołu bojowego tej jednostki.

Akcja na wodzie trwa dosłownie kilka chwil. Komandosi podpływają do barki i błyskawicznie dostają się na pokład. Z powietrza wspiera ich policyjny śmigłowiec. Padają strzały i po chwili przetrzymywani zakładnicy są bezpieczni.

Piknik „Tobie Ojczyzno”

Ten pokaz działań jednostek specjalnych był jedną z największych atrakcji warszawskiego pikniku „Tobie Ojczyzno” połączonego z memoriałem im. gen. Sławomira Petelickiego. – Chcemy w ten sposób promować polskie wojsko, żołnierzy jednostek specjalnych i przypomnieć o dokonaniach generała, twórcy jednostki GROM – mówił otwierając piknik Ireneusz Skrzecz, prezes Stowarzyszenia Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego, które był głównym organizatorem imprezy. Agnieszka Petelicka, wdowa po generale przypomniała natomiast, że festyn odbywa się w rocznicę urodzin jej męża.

Obecny nad Wisłą gen. dyw. Ireneusz Bartniak, szef sztabu Dowództwa Generalnego RSZ, przeczytał list ministra obrony Tomasza Siemoniaka i dowódcy generalnego gen. broni pil. Lecha Majewskiego. Obaj gratulowali organizatorom pomysłu i życzyli wszystkim, aby przy okazji dobrej zabawy poznawali historię i dokonania wojsk specjalnych i polskiej armii.

Okazji do tego nie brakowało. Na Cyplu Czerniakowskim warszawiacy przez cały weekend mogli oglądać sprzęt prezentowany przez wojskowe jednostki, Biuro Ochrony Rządu, policję, straż celną, graniczną i pożarną. Zwiedzającym przygrywała Orkiestra Wojskowa z Warszawy.

– To niesamowita okazja, aby z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć uzbrojenia naszej armii – mówiła pani Jadwiga, która na piknik przyszła z wnukiem Jakubem. Oboje oglądali z zainteresowaniem m.in. transporter Rosomak i czołg PT-91 Twardy.

Wojsko chwaliło się także m.in. przeciwlotniczą rakietą średniego zasięgu 5W-27U, robotem saperskim Talon, sprzętem żołnierzy rozpoznania i przeciwlotniczym zestawem artyleryjsko- rakietowym ZUR-23-2.

Duże zainteresowanie budziły też stoiska specjalsów. Zwiedzający oglądali broń i sprzęt, jakiego na co dzień używają żołnierze GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów, Formozy, NIL czy AGAT. Z kolei pięcioletniego Bartka i jego tatę najbardziej zainteresował pokaz obrony przed atakiem na konwój w wykonaniu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Przeprawa, filmy i koncert

Duża atrakcją była też inscenizacja desantu polskich żołnierzy armii gen. Zygmunta Berlinga płynących z pomocą walczącej Warszawie we wrześniu 1944 r. Na brzegu koło mostu Poniatowskiego, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie 70 lat temu lądowali berlingowcy, ponad 80 rekonstruktorów odtworzyło wojenną przeprawę, spotkanie powstańców z polskimi żołnierzami i ewakuowanie rannych.

W żołnierzy gen. Berlinga wcielili się członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich i Grupy Rekonstrukcyjno-Filmowej Bemowo, a powstańców odtwarzała Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. – Chcemy tą inscenizacją przypomnieć warszawiakom o wspólnej walce nad Wisłą we wrześniu 1944 r. Polaków z różnych armii – zaznaczył Tomasz Karasiński z Grupy „Radosław”.

Szczególnym bohaterem rekonstrukcji był kpt. Andrzej Romocki „Morro", dowódca kompanii „Rudy” w batalionie „Zośka”, który zginął 15 września 1944 r. podczas lądowania pierwszego zwiadu żołnierzy 1 armii WP.

Widowisko ubarwiły efekty pirotechniczne oraz używana przez rekonstruktorów historyczna broń: pepesze, ciężkie karabiny maszynowe oraz pistolety maszynowe Sten i Błyskawica.
W weekend warszawiacy wysłuchali też koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP i obejrzeli projekcje filmów. Jednym z nich był udostępniony przez Muzeum Powstania Warszawskiego obraz „Konspiratorki" opowiadający o losach żołnierek Armii Krajowej, które po powstaniu trafiły do niemieckiego obozu jenieckiego, a drugim fragmenty dokumentu o jednostce GROM.

Patronat honorowy nad festynem objęli Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Mazowiecki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego. „Polska Zbrojna” jest patronatem medialnym festynu.

Twórca GROM-u

Gen. bryg. Sławomir Petelicki w czasach PRL był oficerem wywiadu, pracował w ambasadach w Nowym Jorku i Sztokholmie. W 1991 r. założył Grupę Reagowania Operacyjno – Manewrowego GROM i był dwukrotnie jej dowódcą. Po przejściu w stan spoczynku zajął się biznesem, stworzył też Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. Zmarł 16 czerwca 2012 r.

Walki nad Wisłą

Walki o utrzymanie przyczółka czerniakowskiego oraz przeprawa polskich żołnierzy z praskiego brzegu na pomoc powstańcom były jednymi z najcięższych batalii w powstaniu warszawskim. Po wyzwoleniu Pragi w nocy z 15 na 16 września 1944 r. w okolicę mostu Poniatowskiego przeprawiły się pierwsze oddziały 3 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego.

Ich zadaniem było wsparcie ok. 500 powstańców ppłk. Jana Mazurkiewicza „Radosława" i kpt. Zygmunta Netzera „Kryski" walczących na Czerniakowie. Przez następne trzy noce rzekę forsowały kolejne bataliony 8 i 9 pułku piechoty 3 DP.

Mimo to opanowany przez Polaków teren kurczył się. 19 września część powstańców wycofywała się kanałami na Mokotów, a część żołnierzy i ciężko rannych ewakuowano łodziami na Pragę. Inni ratowali się płynąc wpław lub na prowizorycznych tratwach.

23 września pozostałe na Czerniakowie polskie oddziały poddały się. W sumie przez Wisłę przeprawiło się ponad 2 tys. polskich żołnierzy, z których większość poległa w czasie desantu, walk w Warszawie i ewakuacji na Pragę.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Wojna w świętym mieście, epilog
WAM wraca po latach
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Przysięga w Limanowej
„Ryś” z laserem
Honor weteranom misji!
Ratownicy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO