moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

GROM od kuchni

Jako komandos Wodnego Zespołu Bojowego brał udział w ponad stu skomplikowanych akcjach bojowych, m.in. w Iraku i w Afganistanie. Andrzej K. Kisiel starszy chorąży sztabowy – dziś już w rezerwie swoje doświadczenia ze służby opisał w książce pt. „Trzynaście moich lat w JW GROM”. To pierwsze w Polsce wspomnienia komandosa tej elitarnej jednostki z perspektywy zwykłego żołnierza, a nie dowódcy.


– Kiedy w 1997 roku zacząłem starania o przyjęcie do GROM-u, już samo zdobycie telefonu do jednostki było wyzwaniem i sprawdzianem determinacji kandydata – wspominał komandos podczas prezentacji książki w Akademii Obrony Narodowej.

St. chor. sztab. rez. Andrzej K. Kisiel swoje wspomnienia zadedykował nieżyjącemu gen. Sławomirowi Petelickiemu, twórcy i dowódcy GROM. Na blisko 350 stronach znajdziemy opis szkolenia w jednostce, misji w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie. Możemy przeczytać np., jak w czasie wojny w Zatoce Perskiej żołnierze polscy prowadzili akcję przejęcia platformy naftowej KAAOT w irackim porcie Umm Kasr. Czy też o początkach współpracy GROM-u z amerykańską jednostką specjalną Navy SEAL.

Starszy chorąży opowiada też o swojej drodze zawodowej, od liceum wojskowego przez szkołę chorążych i 1 Pułk Specjalny Komandosów do GROM-u. Zdradza szczegóły selekcji i kursu podstawowego – dwóch etapów, które musiał przejść, by założyć upragniony szary beret.

W książce opisał też morderczą selekcję w Bieszczadach i kurs podstawowy, na którym kandydaci uczyli się taktyki działań specjalnych.

– Dostanie się na ten kurs nie oznaczało wcale końca selekcji, nowi żołnierze nadal byli bacznie obserwowani przez przełożonych – podkreślał Kisiel. Dopiero po wielomiesięcznym szkoleniu podstawowym i specjalistycznym doczekał się przydziału do zespołu bojowego elitarnej jednostki.

„Bardzo się cieszę, że ta książka została napisana. Takiej opowieści brakowało już od dawna – opowiedzianej nie przez dowódcę, a przez szturmowca – operatora zespołu bojowego” – napisał w recenzji na okładce książki obecny dowódca GROM-u płk Piotr Gąstał.

Publikację ubarwia 96 fotografii. Kupując książkę można też zainstalować specjalną aplikację na smartfona, dzięki której czytelnik ma dostęp do dodatkowych materiałów: zdjęć odznaczeń, dyplomów czy legitymacji.

Z każdego sprzedanego egzemplarza wspomnień komandosa 13 zł wydawnictwo „Siła i Honor” przekazuje Fundacji „Sprzymierzeni”, która pomaga żołnierzom GROM-u poszkodowanym podczas służby oraz ich rodzinom.

* * * * *

Jednostka GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) powstała w 1990 roku. Jej twórcą i pierwszym dowódcą był płk Sławomir Petelicki. Zadania jednostki obejmują m.in. uwalnianie zakładników, ochronę VIP-ów, zabezpieczanie działań innych służb wojskowych, eliminowanie potencjalnych zagrożeń czy zwalczanie terroryzmu. Po raz pierwszy GROM brał udział w misji zagranicznej w 1994 roku w Republice Haiti, gdzie jego żołnierze pomagali siłom USA w zaprowadzaniu pokoju. Gromowcy działali też m.in. na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Dowódcą jednostki jest płk Piotr Gąstał.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~mike79
1402739100
Książkę znajdziesz tutaj : http://trzynascie.com/pl/p/Trzynascie-moich-lat-w-JW-GROM/75
98-D9-B3-25
~Fenderski
1402663080
Kto mi podpowie gdzie mogę kupić wspomnianą wyżej książkę? Trochę czasu od publikacji już minęło, słyszę dużo pochlebnych recenzji, a nie mogę jej znaleźć w żadnej księgarni. Będę wdzięczny za odzew. Pzdr
AA-54-F0-5A
~mike79
1400752200
Polecam z całego serca, bo jest naprawde fajnie napisana. Pozdrowienia dla autorów :)
98-D9-B3-25

Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Strykery w akcji
Kluczowe 30 dni
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ostrosz zamiast Mureny
Groźny incydent w Libanie
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Bieg ku pamięci bohaterów
Natarcie w deszczu
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Wypadek w PKW UNIFIL
Zbrodnia bez kary
Bursztynowy wstrząs
Powrót WAM-u
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Czołgi poszły w las
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Lekcja 3 Maja
WAM coraz bliżej Łodzi
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Nowe łodzie wojsk specjalnych
NATO i USA o Iranie
Medyczne centrum w Krakowie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Systemy antydronowe poszukiwane
„Kryzys” na AWL-u
Od cyberkursu po mundurówkę
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Marynarz w koreańskim tyglu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej strzelnic w powiecie
Syndrom Karbali
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Czekając na czołgi
Mosty nad Narwią
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Nauki i nauczki z Afganistanu
Terytorialsi zapraszają
Świat się zbroi na rekordową skalę
Jest nowy szef BBN
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Rzeźnik w rękach GROM-u
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kosmiczne oko armii
Zbrodnia i kłamstwo
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u na Defence24 Days
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
SAFE staje się faktem!
Wicepremier apeluje o jedność
Mundury noszą ludzie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Wyścig Stalina
Pościg Leopardów
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO