moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyślij pozdrowienia weteranom z PTSD

„Podziwiam Waszą odwagę”, „Dziękuję za Waszą służbę” – tak internauci piszą do żołnierzy, którzy walczą z zespołem stresu pourazowego. Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” trwa na Facebooku. Pomysłodawcy zapewniają, że wszystkie nadesłane przez Internet prace trafią do tych, którzy w szpitalach zmagają się z wojenną traumą.


Na pomysł e-kartek dla żołnierzy wpadły Aneta Stępień, żona jednego z weteranów, oraz Krystyna Hebda, była oficer ratownik medyczny, uczestniczka misji afgańskiej. – Podobną inicjatywę prowadzę w Niemczech, gdzie mam wielu przyjaciół żołnierzy. Zachęcam tam wszystkich do wysyłania niemieckim weteranom świątecznych wielkanocnych kartek. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem i postanowiłam przenieść go na polski grunt – mówi pani Krystyna.

Polska akcja skierowana jest jednak tylko do wojskowych, którzy w warszawskiej Klinice Psychiatrii Stresu Bojowego leczą urazy psychiczne spowodowane pobytem na misji, w tym także PTSD. – To ludzie, którzy często żyją w dwóch zupełnie różnych światach, tym rzeczywistym i tym, w którym wciąż są na misji. W obu czują się tak samo samotni. W takich przypadkach gest świadczący o tym, że ich los nie jest nam obojętny, może być dobrym lekarstwem – mówi Aneta Stępień.

Akcja trwa od 9 marca i już wywołała spore zainteresowanie. – Ręcznie robione kartki przygotowują wolontariusze. Oprócz pozdrowień kierowanych do wszystkich żołnierzy z okazji Świąt Wielkanocnych, dostaliśmy też takie, które są przeznaczone dla konkretnych osób – mówi Aneta Stępień. Podkreśla, że zgłaszają się także internauci, którzy pytają o problemy weteranów, bo chcą im pomóc.

W akcji może wziąć udział każdy. – Wystarczy wysłać do nas specjalnie przygotowaną kartkę – mówi Krystyna Hebda, która inicjatywę promuje także w szkołach i oddziałach PCK. Jako wolontariuszka aktywnie działa na rzecz weteranów także w Centrum Pomocy Psychologiczno-Społecznej mundurowi24.pl.

Akcja „Kartka dla Weterana z PTSD” będzie trwała dopóty, dopóki internauci będą wysyłać pozdrowienia. Wszystkie będą na bieżąco drukowane i wysyłane do pacjentów Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Pomysł chwalą weterani. – Każda próba zrozumienia ludzi chorujących na PTSD, każdy rodzaj wsparcia ma duże znaczenie – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Podoficer w 2010 roku dowodził sekcją strzelców wyborowych w Afganistanie. Podczas jednej z akcji prowadzonej w prowincji Ajiristan został ranny. Odniósł rany postrzałowe prawej nogi i doznał 50-procentowego ubytku słuchu. Żołnierz do dziś przechowuje kartki, które podczas pobytu w szpitalu w Ramstein otrzymał od amerykańskich dzieci. – To był dla nas wyraźny sygnał, że ktoś o nas pamięta i że dla kogoś jesteśmy ważni – opowiada podoficer.

Kartki można przesyłać na adres: kartkadlaweterana@poczta.onet.pl.

To pierwsza prowadzona w Internecie tego typu akcja dla polskich weteranów. Podobne inicjatywy kierowane są do żołnierzy służącym na misjach poza granicami kraju, jednak wtedy kartki przygotowywane są własnoręcznie najczęściej przez przedszkolaków i młodzież. Potem trafiają np. do Afganistanu czy Kosowa.

Według danych z 2013 roku, w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie od 2005 roku hospitalizowano 290 weteranów misji. Ze względu na problemy psychiczne z Afganistanu wróciło do kraju przed zakończeniem misji około 4 proc. żołnierzy. Według szacunkowych danych stres pourazowy dotyka około 10 proc. weteranów polskich kontyngentów wojskowych.

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
 
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Mielec wraca do odrzutowców
Afganistan. Czas wracać do domu
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Test odporności
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zespół NATO na bojowo
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
W BBN o sytuacji na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nocne ataki na granicę udaremnione
SOMA dla specjalsów
W Sejmie o sytuacji na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Cougary dla Wojska Polskiego
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Sojusznicze wsparcie
Kolejne sankcje wobec Mińska?
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Gdy mąż i tata na misji
„Tumak ’21” na finiszu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Mecz z mistrzem!
Bryza na południowej flance
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Niemiec z Goździkiem
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Orlik po raz dziesiąty
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Amerykanie polegli nad Polską
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Tor pod osłoną
Reforma administracji wojskowej
Polskie wyrzutnie Wisły
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Będzie ustawa o obronie
Niepowtarzalność 1918
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Na straży polskich rubieży
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Oczy na wschodnią flankę
Pomoc socjalna dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
F-16 lecą na Litwę
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Course on Diplomacy
W jedynym słusznym kierunku
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Żołnierz ranny na granicy
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO