moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze w drodze na Krym

Dwóch polskich oficerów weźmie udział w misji obserwatorów wojskowych OBWE, która rozpocznie się w środę na Krymie – poinformował wczoraj w nocy Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. W misji, zorganizowanej na wniosek Ukrainy, wezmą udział przedstawiciele 15 państw.


Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie chce z bliska monitorować rozwój sytuacji na Krymie. Dlatego OBWE podjęła wczoraj późnym wieczorem decyzję o zorganizowaniu misji obserwacyjnej. To oznacza, że wojskowi, którzy wezmą w niej udział, nie będą uzbrojeni, a ich zadaniem będzie jedynie śledzenie aktywności militarnej Rosji. Chęć wyjazdu na Krym zgłosiło 15 państw, m.in. USA. Jak poinformował minister Tomasz Siemoniak , Polskę reprezentować będzie dwóch oficerów. Obserwatorzy wyruszą na Krym jeszcze dziś.

Także dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie wysłuchają informacji na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. Politycy przyjmą także uchwałę, w której wyrażą poparcie dla nowych władz Ukrainy. Treść dokumentu została już wstępnie uzgodniona przez przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Uchwała ma zostać przyjęta przez aklamację.

Nie milkną też echa wczorajszego wystąpienia Władimira Putina. Prezydent Rosji, w pierwszej od rozpoczęcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego konferencji, zaprzeczył jakoby na Krymie rosyjscy żołnierze zajmowali obiekty wojskowe. Putin stwierdził, że to oddziały krymskiej samoobrony. Dodał, że na razie armia rosyjska nie będzie interweniowała na terytorium Ukrainy. Prezydent Federacji Rosyjskiej oskarżył także Polskę o pomoc w obaleniu władz ukraińskich. Według niego demonstranci z kijowskiego Majdanu przechodzili szkolenie m.in. w polskich bazach wojskowych. Na te słowa ostro zareagował prezydent Bronisław Komorowski oraz szef polskiego rządu, Donald Tusk. –To kompletnie nieuzasadnione oskarżenie. Dla mnie to przykład sposobu myślenia o świecie, gdzie zawsze są spiski, agenci. Nawet wtedy, gdy chodzi po prostu o obywateli walczących o swoje prawa narodowe czy obywatelskie. A tak przecież było na Majdanie – mówił prezydent Bronisław Komorowski dla stacji telewizyjnych.

Prezydent podkreślał także potrzebę utworzenia na forum międzynarodowym jednego stanowiska wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. – Unia Europejska i Stany Zjednoczone, zachowując pewną odrębność, jeśli chodzi o skalę ewentualnych sankcji za kontynuowanie agresji czy konfliktu na Krymie i agresji wobec Ukrainy, jednak mówią już jednym głosem o potrzebie udzielenia pomocy – zauważył Bronisław Komorowski. Dodał, że UE nie jest sojuszem militarno-politycznym, ale przede wszystkim gospodarczym. – To zrozumiałe, że Europejczycy chcą mówić głównie o pomocy ekonomicznej w celu uzyskania konkretnego efektu politycznego – mówił. – Do Rosji dociera, że paradoksalnie chcąc Ukrainę ukarać, być może Ukrainę wzmocnią poprzez połączenie dwóch czynników: pomocy finansowej dla Ukrainy i zachęty albo wymuszeniu drogi reform, a to wiadomo, że prowadzi do niezależności Ukrainy.

O pomoc dla naszego wschodniego sąsiada zaapelowało wczoraj Ministerstwo Pracy. Resort rozpoczął tworzenie specjalnego zespołu ds. pomocy na rzecz Ukrainy. W jego skład mają wejść nie tylko przedstawiciele ministerstwa, ale także organizacje pozarządowe. Minister pracy na spotkaniu z urzędnikami administracji i blisko 50 organizacjami pozarządowymi powołał centrum koordynujące działania pomocowe. – Ukraina będzie potrzebowała wsparcia nie tylko tu i teraz, ale także w najbliższych miesiącach i latach – zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu pracy.

Z kolei minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski zapowiedział, że wnioski o prowadzenie zbiórek publicznych na rzecz Ukrainy, będą rozpatrywane w trybie pilnym, w ciągu jednego dnia. Poza tym do końca marca paczki do 20 kg z pomocą Ukrainie wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej są zwolnione z opłat. Na przesyłkach trzeba dopisać: DLA UKRAINY.

Polacy już pomagają Ukraińcom. Polskie wojsko zapewniło transport lotniczy dla osób rannych podczas zamieszek na Majdanie. Z najnowszych danych MSW wynika, że w polskich szpitalach przebywają 84 osoby z Ukrainy.

JT/TVN24/IAR

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Żądajcie „Polski Zbrojnej”
 
Advantages of Efficient Organization
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Emerytura wypłacana w … karmie
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szef MON-u w Forcie Sill
Strzelec do zadań specjalnych
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ogień na alpejskich szczytach
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Przeprawa przez Narew
Współpraca i wspólna pamięć
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Test mobilności 12 Dywizji
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
W jedynym słusznym kierunku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polsko-tureckie obrady
Szef MON odwiedził USA
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polityka nie znosi próżni
Ciemne strony Facebooka
Ostatnie dni kampanii 1939
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Na granicy stratosfery
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Course on Diplomacy
Duch Invictus jest, czas na formę
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Legia Akademicka po raz piąty
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Dołącz do sportowców w mundurach!
Zbrodnia w Zakroczymiu
Ziemia z misji na pamiątkę
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Wilk na poligonie
Wybierz się na wojskowe studia
Więcej żołnierzy na granicy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO