moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych

Gen. bryg. pil. Dariusz Wroński 25 lutego objął obowiązki dowódcy 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia. Na tym stanowisku zastąpił gen. bryg. Krzysztofa Mitręgę.


1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych (1 BLWLąd) to nie tylko lotnictwo śmigłowcowe, ale także kolebka bezpilotowych środków rozpoznawczych oraz wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa. Jak podkreślał dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, jej wartość stanowią wszechstronnie wyszkoleni oraz doświadczeni żołnierze.

– Wiele razy udowadnialiście swoją wartość bojową i profesjonalizm, między innymi uczestnicząc w najtrudniejszych misjach polskiego wojska w Iraku i w Afganistanie. Ponadto jesteście gotowi do niesienia pomocy w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych – powiedział generał Majewski. – Osiągnięcia te zasługują na szacunek i uznanie, gdyż są wynikiem rzetelnego przygotowania do służby i pracy wszystkich żołnierzy oraz pracowników wojska brygady – dodał dowódca generalny RSZ.

Brygada powstała w 2011 roku, a zadanie jej sformowania otrzymał wówczas bardzo doświadczony dowódca gen. bryg. Krzysztof Mitręga. W tym czasie udało mu się stworzyć oddział, który ma swoje tradycje, historię i realizuje stawiane przed nim zadania na bardzo wysokim poziomie. – Dziękuję za to, że szkolenie w 1 Brygadzie Lotnictwa przebiegało w minionych latach bezpiecznie i efektywnie – zaznaczył gen. broni pil. Lech Majewski. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej generał Mitręga został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Jego następcą został doświadczony pilot i doskonały specjalista w dziedzinie lotnictwa śmigłowcowego gen. bryg. pil. Dariusz Wroński. Od początku swojej służby związany z lotnictwem śmigłowcowym. Zaczynał w 49 Pułku Śmigłowców Bojowych, gdzie spędził najwięcej czasu. Sformował i został dowódcą pierwszej Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej działającej w Polskim Kontyngencie Wojskowym w  Iraku. Jest instruktorem – pilotem klasy mistrzowskiej z nalotem 2000 godzin na śmigłowcach Mi-2 i Mi-24. Testował także sojusznicze maszyny Super Cobra, Apache, Super Puma czy Gazelle.

– Znając Pańskie doświadczenie, umiejętności oraz predyspozycje jestem przekonany, że z powodzeniem i skutecznie wykona Pan postawione zadania – powiedział gen. Majewski. Do najważniejszych zaliczył przede wszystkim stworzenie warunków do wdrożenia nowoczesnej platformy śmigłowcowej oraz bezpieczne szkolenie najmłodszego personelu – zwłaszcza pilotów.
W uroczystości przekazania obowiązków w 1 BLWLąd w Inowrocławiu wzięli również udział m.in.: szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP gen. broni Edward Gruszka oraz inspektor sił powietrznych gen. dyw. pil. Jan  Śliwka.

Źródło: DGRSZ

red. PZ

autor zdjęć: chor. Mariusz Bolewicki

dodaj komentarz

komentarze

~misiek
1393487280
Samodzielną Grupę Powietrzno-Szturmową sformowano, na podstawie rozkazu Dowódcy Wojsk Lądowych, w oparciu o wydzielone siły i środki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. SGPSz liczyła ok. 300 żołnierzy, w tym ok. 45 pilotów. Część lotniczą utworzono w oparciu o Dywizjony Lotnicze 25 Brygady – 37 i 66. Wydzielono z nich pilotów, techników, służby techniczne i kontrolerów lotów. W skład SGPSz PKW Irak weszli też kawalerzyści z 7 Batalionu 25 BKP Pan generał na pewno nie formował i nie był dowódca pierwszej SGPSz,. Pierwszym dowódcą SGPSz był pułkownik pilot z 25 BKPow Kostrzewa, pan genetał z Kawalerią w tym okresie nie miał nic wspólnego!!!
79-23-B8-B5

Dostawa Homarów-K
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Im ciemniej, tym lepiej
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Żołnierze pomagają w akcji na torach
My, jedna armia
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Kaman – domknięcie historii
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
„Zamek” pozostał bezpieczny
Marynarze podjęli wyzwanie
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Wojskowy bus do szczęścia
Czy to już wojna?
Dywersja na kolei. Są dowody
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kosmiczna wystawa
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Mity i manipulacje
Dzień wart stu lat
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Standardy NATO w Siedlcach
Ułani szturmowali okopy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Merops wdrażany natychmiast
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Sukces Polaka w biegu z marines
Torpeda w celu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Polski „Wiking” dla Danii
Is It Already War?
Plan na WAM
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
„Road Runner” w Libanie
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Gdy ucichnie artyleria
Pięściarska uczta w Suwałkach
Awanse w dniu narodowego święta
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Nieznani sprawcy wysadzili tory
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Dodatkowe zapory
Nowe zasady dla kobiet w armii
Ogień z Leopardów na Łotwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO