Za dziesięć dni rozpoczną się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Polskę będzie reprezentować 59 sportowców, w tym pięcioro żołnierzy. W składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej znaleźli się biatloniści z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego: kapral Krystyna Pałka i starsi szeregowi – Magdalena Gwizdoń, Paulina Bobak, Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Szczurek.
Żołnierze, którzy reprezentować będą Polskę na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, od lewej: st. szer. Łukasz Szczurek, st. szer. Paulina Bobak, kpr. Krystyna Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń i st. szer. Krzysztof Pływaczyk.
Na poprzednich igrzyskach w Vancouver w 2010 roku było troje żołnierzy (Gwizdoń, Pałka, Szczurek). Cztery lata wcześniej w Turynie jedynym żołnierzem w składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej był biatlonista st. sierż. Wiesław Ziemianin. We Włoszech startowali wprawdzie Magdalena Gwizdoń, Krystyna Pałka i Krzysztof Pływaczyk, ale wtedy nie byli jeszcze żołnierzami. Przełożony piątki olimpijczyków na Soczi mjr Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, trzyma kciuki za swoich podwładnych i wierzy w ich dobre starty. – W biegach indywidualnych nasze zawodniczki stać na bardzo wiele. Ostatnio w zawodach o Puchar Świata nie wiodło im się najlepiej, ale mam nadzieję, że szczyt formy osiągną w Soczi – mówi major. – Sympatycy biatlonu liczą również, że wszystko dobrze się ułoży Polkom w biegu sztafetowym. Jestem optymistą i będę czekał na pomyślne wieści z Soczi – dodaje szef wrocławskiego WZS.
Z żołnierzy, którzy znaleźli się w składzie reprezentacji olimpijskiej na Soczi, tylko st. szer. Paulina Bobak będzie debiutować w igrzyskach olimpijskich. Największy sukces w dotychczasowych startach odniosła kpr. Krystyna Pałka, która w Turynie w biegu indywidualnym zajęła piąte miejsce. Ponadto w siedmiu indywidualnych startach nie była dalej niż na 37. pozycji (na tym miejscu zakończyła bieg pościgowy w Turynie). W Vancouver zajmowała lokaty: 15. – w biegu indywidualnym, 20. – w biegu masowym, 21. – w sprincie i 24. – w biegu pościgowym.
St. szer. Magdalena Gwizdoń w siedmiu indywidualnych startach na igrzyskach najlepiej wypadła w 2006 roku w sprincie – była 20. i w biegu pościgowym – 21. Ponadto w Turynie zajęła 29. miejsce w biegu ze startu wspólnego i 33. w biegu indywidualnym. Natomiast w Vancouver była 31. w biegu pościgowym, 35. w sprincie i 59. w biegu indywidualnym. Z kolei st. szer. Krzysztof Pływaczyk w biegu indywidualnym na 20 km w Turynie uplasował się na 75. pozycji, a w sztafecie 4x7,5 km na 13. St. szer. Łukasz Szczurek w Vancouver w sprincie zajął 85. miejsce, a w biegu indywidualnym na 20 km – 59. We Włoszech polska sztafeta (w składzie: Pałka, Gwizdoń, Katarzyna Ponikwia, Magdalena Grzywa) wywalczyła siódmą lokatę. Cztery lata później w Kanadzie Polki (Pałka, Gwizdoń, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Agnieszka Cyl) były dwunaste.
Na zeszłorocznych mistrzostwach świata, które odbyły się w Czechach (w Nové Mêsto), największe sukcesy odniosły Krystyna Pałka i debiutująca w imprezie czterolecia Monika Hojnisz. Kpr. Pałka wywalczyła srebrny medal w biegu na dochodzenie, a Hojnisz była trzecia w biegu ze startu wspólnego. W zawodach zaliczanych do Pucharu Świata w minionym i obecnym sezonie najbardziej wartościowe rezultaty odnotowały natomiast st. szer. Magdalena Gwizdoń i kpr. Krystyna Pałka. Ta pierwsza 9 marca 2013 roku wygrała sprint w Soczi, a kpr. Pałka była druga w biegu pościgowym na Morawach (10.02. 2013 r.) i trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen (8.12.2013 r.).
Oprócz żołnierzy w składzie biatlonowej reprezentacji Polski na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi znaleźli się: Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice), Weronika Nowakowska-Ziemniak (KS AZS AWF Katowice), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Rafał Lepel (KS AZS AWF Katowice) i Łukasz Słonina (KS AZS AWF Wrocław). Krystyna Pałka i Paulina Bobak są zawodniczkami KS AZS AWF Katowice, Magdalena Gwizdoń reprezentuje barwy BLKS Żywiec, a Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk trenują w Biathlonowym Klubie Sportowym Wojsko Polskie Kościelisko. Klub ten powstał po rozpadzie sekcji biatlonowej w Wojskowym Klubie Sportowym Zakopane, o którym ostatnio jest głośno dzięki znakomitym występom skoczków narciarskich: Kamila Stocha i Jana Ziobry. Obaj ci zawodnicy znaleźli się w składzie reprezentacji olimpijskiej. Oprócz nich trener Łukasz Kruczek powołał Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego i Macieja Kota.
O medale w 98 konkurencjach XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie walczyć około 2500 sportowców z 88 państw (tyle zadeklarowało swój udział). Barw Polski będzie bronić 59 zawodników (24 kobiety i 35 mężczyzn). Poza biatlonem i skokami narciarskimi Polacy będą startować w biegach narciarskich, bobslejach, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, saneczkarstwie, short tracku, snowboardzie i łyżwiarstwie szybkim. Chorążym polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk, która odbędzie się 7 lutego, będzie Dawid Kupczyk. 36-letni bobsleista wystąpi w Soczi po raz piąty na igrzyskach.
Program startów biatlonistów na IO w Soczi
8 lutego – sprint mężczyzn 9 lutego – sprint kobiet 10 lutego – bieg na dochodzenie mężczyzn 11 lutego – bieg na dochodzenie kobiet 13 lutego – bieg indywidualny mężczyzn 14 lutego – bieg indywidualny kobiet 16 lutego – bieg ze startu wspólnego mężczyzn 17 lutego – bieg ze startu wspólnego kobiet 19 lutego – sztafeta mieszana 21 lutego – sztafeta kobiet 22 lutego – sztafeta mężczyzn |
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze