moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef Biura Hydrograficznego MW

Kmdr Andrzej Kowalski został nowym szefem Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Uroczystość przejęcia obowiązków odbyła się dziś w siedzibie jednostki w obecności dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathei.    

Komandor Andrzej Kowalski przejmuje obowiązki od komandora Henryka Nitnera, który piastował to stanowisko od czerwca 2010 roku. Przedstawiając sylwetkę nowego szefa BHMW, dowódca Marynarki Wojennej podkreślił jego wieloletnią służbę na rzecz hydrografii polskiej i wszechstronne przygotowanie do kierowania Biurem Hydrograficznym, które ma charakter instytucji państwowej.

Komandor Andrzej Kowalski urodził się 7 października 1961 r. w Gdańsku. Absolwent gdyńskiego VI Liceum Ogólnokształcącego. W 1985 r. po ukończeniu studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera-nawigatora został skierowany do służby w 11 Dywizjonie Ścigaczy (ORP „CZUJNY”, ORP „ZRĘCZNY”) w Helu. W 1986 r. rozpoczął służbę w 45 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w Gdyni, gdzie dowodził zbiornikowcem, grupą kutrów i motorówek, a następnie wykonywał obowiązki na stanowisku flagowego nawigatora i szefa sztabu dywizjonu. W latach 1990–1995 był starszym oficerem – specjalistą Szefostwa Hydrografii w Dowództwie MW, a od 1995 r. do 2002 r. pełnił obowiązki szefa Oddziału Informacji Nautycznej w Biurze Hydrograficznym MW. Od października 2002 r. dowodził Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w Gdyni. Od 1 lipca 2007 r. do 31 maja 2008 r. – szef szkolenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a następnie z dniem 1 czerwca 2008 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8 FOW. Od 1 lipca 2010 r. kmdr Andrzej Kowalski był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a teraz obejmie obowiązki szefa tej instytucji.
Komandor Andrzej Kowalski w 1992 r. ukończył Międzynarodowy Kurs Hydrografii w Akademii Morskiej w Trieście (Włochy), 1998 r. – kurs z zakresu bezpieczeństwa żeglugi w Istambule (Turcja), w 1999 r. – Wojskową Akademię Językową w San Antonio i Międzynarodowy Kurs Oficerów Morskich w Yorktown (USA), a w 2001 r. – Międzynarodowy Kurs AWNIS w Norfolk (USA).
Uczestnik wielu konferencji krajowych i międzynarodowych: reprezentant służby hydrograficznej na Konferencje Komisji Hydrograficznej Morza Bałtyckiego (1995, 1997 i 2001 r.) oraz delegat Polski na Konferencje Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w Monaco (1997, 2000 i 2002 r.). Przedstawiciel MW w NATO w zakresie bezpieczeństwa żeglugi morskiej.
W latach 1997–2002 odpowiedzialny za krajowy system ostrzeżeń nawigacyjnych oraz publikacje nautyczne Biura Hydrograficznego MW, m.in. współtwórca „Locji Bałtyku – Wybrzeże Polskie”, wyd. 2001. Wyróżniony odznaczeniami resortowymi oraz państwowymi , w tym srebrnym Krzyżem Zasługi, a także medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Gdańskiego”.
Jest żonaty, ma dwoje dzieci (córkę i syna). Interesuje się sportem, turystyką oraz fotografią.    

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej to instytucja, bez której nie byłaby możliwa bezpieczna żegluga po polskich obszarach morskich. BHMW wykonuje bowiem prace i badania nawigacyjno-hydrograficzne oraz hydrometeorologiczne, opracowuje mapy morskie i publikacje nautyczne oraz utrzymuje krajowy system informacji nautycznej i ostrzeżeń nawigacyjnych. Stałym wydawnictwem międzynarodowym są "Wiadomości Żeglarskie" w wersji polskiej i angielskiej oraz ostrzeżenia nawigacyjne rozprowadzane również w systemie międzynarodowym. Biuro reprezentuje nasz kraj w Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) oraz jej komitetach i grupach roboczych. Zatrudnia specjalistów kartografii, hydrografii, oceanografii, meteorologów, analityków, grafików oraz administrację. Materiał do analiz i opracowań dostarcza Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego z dużymi, specjalistycznymi okrętami hydrograficznymi: ORP „Arctowski”, ORP „Heweliusz”. W skład Dywizjonu wchodzą jeszcze motorówki i kutry hydrograficzne.

Źródło: MW

red. PZ

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Po przeprawie ruszyli do walki
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Grand Quadriga ‘24”
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO