Żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku – wyjaśnia Departament Spraw Socjalnych MON. To odpowiedź na pytanie, jakie w związku z wejściem ustawy pragmatycznej często zadają żołnierze.
Ustawa pragmatyczna, która zacznie obowiązywać od stycznia 2014 roku, wprowadza, między innymi, możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko służbowe. Będzie to możliwe, na przykład, w sytuacji, gdy zajmowane przez żołnierza stanowisko ulega likwidacji. Warunkiem takiego przeniesienia będzie zgoda żołnierza.
– Z zasady przepisy mówią, że świadczenia emerytalno-rentowe wyliczane są na podstawie ostatnio zajmowanego stanowiska służbowego. Żołnierze zastanawiają się, czy odchodząc z wojska po objęciu niższego stanowiska, ta podstawa, zgodnie z zajmowanym stanowiskiem, będzie niższa. Codziennie odbieraliśmy w tej sprawie mnóstwo telefonów i maili. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić sprawę – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP, który zwrócił się z oficjalnym pismem do Departamentu Spraw Socjalnych MON.
Jak poinformował płk Sławomir Filipczak, dyrektor DSS, podpisana przez prezydenta ustawa nie będzie skutkować obniżeniem podstawy wymiaru wojskowych świadczeń emerytalno-rentowych. W praktyce więc żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Dlaczego? – Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.
– Myślę, że ta informacja uspokoi wielu żołnierzy. Przecież niektórzy z nas, mając w perspektywie objęcie niższego stanowiska, przezornie, z powodu finansów, mogliby chcieć zrzucić mundur. Mając gwarancję zachowania dotychczasowej podstawy świadczeń, taki krok nie będzie już taki oczywisty – mówi jeden z oficerów z Warszawy.
Na wysokości emerytury nie stracą też żołnierze, którzy odejdą z armii w ciągu 12 miesięcy od objęcia wyższego stanowiska. Choć na etapie prac na ustawą pojawiały się propozycje zmian w tym zakresie, ostatecznie ich nie przyjęto. – W sytuacji jednak, gdy żołnierz awansuje i odejdzie w ciągu roku od objęcia wyższego stanowiska, straci na wysokości odprawy związanej z odejściem na emeryturę, na ekwiwalencie za urlop i na świadczeniu otrzymywanym przez rok po zwolnieniu ze służby. Należności te będą wyliczane według uposażenia z poprzedniego, niższego stanowiska – tłumaczy płk Babuśka.
Przyjęte rozwiązania mają ograniczyć liczbę żołnierzy odchodzących z wojska tuż po awansie.
autor zdjęć: Ian Houlding
komentarze