moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaka emerytura dla żołnierza?

Żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku – wyjaśnia Departament Spraw Socjalnych MON. To odpowiedź na pytanie, jakie w związku z wejściem ustawy pragmatycznej często zadają żołnierze.


Ustawa pragmatyczna, która zacznie obowiązywać od stycznia 2014 roku, wprowadza, między innymi, możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko służbowe. Będzie to możliwe, na przykład, w sytuacji, gdy zajmowane przez żołnierza stanowisko ulega likwidacji. Warunkiem takiego przeniesienia będzie zgoda żołnierza.

– Z zasady przepisy mówią, że świadczenia emerytalno-rentowe wyliczane są na podstawie ostatnio zajmowanego stanowiska służbowego. Żołnierze zastanawiają się, czy odchodząc z wojska po objęciu niższego stanowiska, ta podstawa, zgodnie z zajmowanym stanowiskiem, będzie niższa. Codziennie odbieraliśmy w tej sprawie mnóstwo telefonów i maili. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić sprawę – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP, który zwrócił się z oficjalnym pismem do Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Jak poinformował płk Sławomir Filipczak, dyrektor DSS, podpisana przez prezydenta ustawa nie będzie skutkować obniżeniem podstawy wymiaru wojskowych świadczeń emerytalno-rentowych. W praktyce więc żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Dlaczego? – Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.

– Myślę, że ta informacja uspokoi wielu żołnierzy. Przecież niektórzy z nas, mając w perspektywie objęcie niższego stanowiska, przezornie, z powodu finansów, mogliby chcieć zrzucić mundur. Mając gwarancję zachowania dotychczasowej podstawy świadczeń, taki krok nie będzie już taki oczywisty – mówi jeden z oficerów z Warszawy.

Na wysokości emerytury nie stracą też żołnierze, którzy odejdą z armii w ciągu 12 miesięcy od objęcia wyższego stanowiska. Choć na etapie prac na ustawą pojawiały się propozycje zmian w tym zakresie, ostatecznie ich nie przyjęto. – W sytuacji jednak, gdy żołnierz awansuje i odejdzie w ciągu roku od objęcia wyższego stanowiska, straci na wysokości odprawy związanej z odejściem na emeryturę, na ekwiwalencie za urlop i na świadczeniu otrzymywanym przez rok po zwolnieniu ze służby. Należności te będą wyliczane według uposażenia z poprzedniego, niższego stanowiska – tłumaczy płk Babuśka.

Przyjęte rozwiązania mają ograniczyć liczbę żołnierzy odchodzących z wojska tuż po awansie.

PG

autor zdjęć: Ian Houlding

dodaj komentarz

komentarze

~firmbiuro
1388651280
Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.Czy tak jest? Do tej pory zachowywał tak długo, aż się nie zrównały wynagrodzenia. Czyli niby zachowuje, ale jak długo? Czy kolejne "podwyżki" obejmą tego żołnierza, czy też nie otrzyma żadnej podwyżki aż do czasu, kiedy wynagrodzenie na niższym stanowisku bedzie wyższe niż na poprzednim wyższym. Nie przewiduję aby do końca służby pobierał uposażenie z wyższego, na którym już nie jest. tak więc w sumie to traci.
66-B4-32-1E
~scooby
1386065580
1,5 średniej krajowej dla Szeregowego.
DB-A6-73-01

Mija 14 lat od katastrofy C-295M
 
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Walka, która poruszyła Europę
WOT na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Jakie zmiany dla podchorążych?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W Brukseli o przyszłości NATO
Przesiadka do klasy premium
Konkurs pamięci o Katyniu
Na wolność przez dwa mury
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Survival w Kosowie
Na granicy (na razie) spokojniej
Nauka kruszenia lodu
Polska członkiem Eurokorpusu
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Pierwszy krok do zawodowców
Spotkanie Rady NATO–Rosja
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Bez AK, ale nadal w walce
Misja nie tylko wojskowa
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nominacje dla ośmiu oficerów
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Oczy na wschodnią flankę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Spędź ferie z WOT
Jak Perun z Piratem
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Zielony, żółty czy czerwony?
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Rodzeństwo na medal
Nowe garaże dla Leopardów
Legionowski szpital niemal gotowy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Saperzy rozminowują Kłaj
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nowa Rada przy prezydencie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO