moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

India, Foxtrot i Bravo stanęli na podium

Przez dwa dni podchorążowie i kadeci z sześciu państw rywalizowali na trasie biegów, strzelnicach i pływalni. We Wrocławiu zakończyły się II Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych o Puchar Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.


Do wrocławskiej „szkoły generałów”, która obchodzi właśnie 70-lecie swojego istnienia przyjechali słuchacze z niemieckiej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w Dreźnie, podchorążowie z Akademii Wojskowej z Wilna na Litwie oraz Narodowego Collegu Obrony w Tartu w Estonii. Republikę Czeską reprezentowali słuchacze z Uniwersytetu Obrony  w Brnie, a armię Ukrainy podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych ze Lwowa.

Do zawodów zgłosiły się także reprezentacje krajowe z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz drużyna gospodarzy.

Na starcie nie stanęły jednak zespoły narodowe, lecz drużyny mieszane złożone z zawodników różnych narodowości. W każdej ekipie była jedna kobieta. Zmagania rozpoczął bieg patrolowy. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 3 kilometrów. Kończyło go strzelanie z pistoletu wojskowego „Glock”. Każdy zawodnik z odległości 25 metrów musiał jak najcelniej trafić w tarczę dysponując pięcioma nabojami.


Najtrudniejszym miejscem zmagań był wodny tor przeszkód. Podchorążowie i kadeci pokonywali go metodą sztafetową w mundurze polowym bez obuwia i nakrycia głowy. Każdy uczestnik miał za zadanie przepłynąć w basenie 50 metrów, pokonując jednocześnie różne przeszkody pod wodą i na powierzchni.

Ostatnią konkurencją było dwuetapowe zadanie ogniowe z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego Śnieżnik. W części pierwszej wszyscy członkowie drużyn uzbrojeni w karabinki „Beryl” i karabin maszynowy „PK” przez 3 minuty strzelali jednocześnie do 15 celów ukazujących się w odległości od 50 do 250 metrów.

Druga część zadania ogniowego polegała na strzelaniu z pistoletu pneumatycznego Steyer LP2 do figur bojowych ustawionych w odległości 10 metrów.


Kierownik zawodów płk dr Mirosław Doliński ocenił, że uczestnicy zmagań reprezentowali wysoki poziom przygotowania kondycyjnego oraz strzeleckiego. Jego zdaniem uzyskane wyniki czy puchary nie były jednak najważniejsze. – Stworzenie zespołów mieszanych sprawiło, że słuchacze różnych nacji musieli przełamać bariery językowe i mentalne i zgodnie współpracować. Współdziałanie pozwoliło im się lepiej poznać i zintegrować – podkreślił pułkownik.

Po podsumowaniu wyników sędziowie uznali, że najlepszym międzynarodowym zespołem okazała się drużyna o nazwie India w składzie: kdt Kveta Macharova z Uniwersytetu Obrony z Brna, lt. Felix Reinwald z Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych z Drezna, kpr. pchor. Rafał Babicz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia, kdt Jaak-Joosep Rumvolt z Narodowego Collegu Obrony z Estonii oraz pchor. Wiktor Augustyniak z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Miejsce drugie zajął zespół Foxtrot, a trzecie drużyna o nazwie Bravo.

Wręczenie pucharu, nagród oraz dyplomów uczestnikom mistrzostw odbyło się podczas uroczystego capstrzyku z okazji 70. rocznicy powstania Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: WSOWLąd

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmeria skontroluje także cywilów
Terytorialsi na pętli
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Orlik na Alfę
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Świetne występy polskich żołnierzy
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Brytyjczycy żegnają Malbork
Rekompensaty na nowych zasadach
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Debiut polskich Patriotów
Black Hawki nad Warszawą
Defendery skompletowane
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Z najlepszymi na planszy
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Krok ku niezależności
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Pożegnanie z Columbią
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Czołgiści w ogniu
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Tukan na smyczy
Kurs dla najlepszych w SERE
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Husarz z polskim instruktorem
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Brytyjczycy na wschodniej straży
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
„Road Runner” w Libanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Zwycięska batalia o stolicę
Premier: prowokacja bez precedensu
Wielkie zbrojenia za Odrą
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
NATO – jesteśmy z Polską
Hekatomba na Woli
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Dwie agresje, dwie okupacje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Największy transport Abramsów w tym roku
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Święto Wojsk Lądowych
Obowiązek budowy schronów staje się faktem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO