moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ostatni sprawdzian dowódców przed misją

Pół tysiąca żołnierzy rozpoczęło dziś ćwiczenie „Bagram XIV”. To test głównie dla dowódców i sztabowców, którzy będą kierować XIV zmianą polskiego kontyngentu w Afganistanie. Muszą oni pokazać, że potrafią dowodzić, znają afgańskie obyczaje i podstawy języka paszto. W ćwiczeniu biorą udział też Amerykanie i Kanadyjczycy.



Drużyny i plutony XIV zmiany ostatni sprawdzian mają już za sobą. Teraz egzaminowani są ci, którzy będą nimi dowodzić. Wśród pół tysiąca ćwiczących w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach jest 60 żołnierzy ze ścisłego kierownictwa zmiany. Ich umiejętności będzie sprawdzał 2 Korpus Zmechanizowany, który zorganizował ćwiczenie.

Ppłk Dariusz Klupiński szef zespołu monitorowania „Bagram XIV” zapewnia, że żołnierze nie znają scenariusza ćwiczeń. – Choć odbywa się ono już po raz 14, tak zwane tło taktyczne i zadania są za każdym razem zmieniane i dostosowywane do aktualnej sytuacji w rejonie misji. To później ułatwia dowodzącym płynne przejęcie obowiązków – podkreśla ppłk Klupiński.

Żołnierze podczas pięciodniowego ćwiczenia będą korzystać z nowoczesnych systemów komputerowych i teleinformatycznych, które są używane na misji. Chodzi m.in. o Bagram-net czy interaktywny system symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation), na którym żołnierze przećwiczą sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia, np. atak na patrol czy wybuch pod pojazdem miny-pułapki. Używać będą także systemu BFT (Blue Force Tracker), dzięki któremu powstają m.in. bazy danych o wojskach własnych i przeciwnika.

W „Bagram” poza dowódcami biorą udział także żołnierze: Taktycznego Zespołu Bojowego, Prowincjonalnego Centrum Operacyjno-Koordynacyjnego, Zespołu Doradców Wojskowych Prowincji, Zespołu Doradców Policji Prowincji. Jest też 50 żołnierzy armii amerykańskiej i kilkunastu Kanadyjczyków. Ćwiczeniami dowodzi gen. bryg. Andrzej Knap.

– W składzie naszej zmiany większość żołnierzy była już w Afganistanie, jestem więc spokojny o wynik sprawdzianu –  przypomina ppłk Bogdan Rycerski zastępca dowódcy kontyngentu – szef sztabu.

Ćwiczenie „Bagram XIV” zakończy się 30 października. XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie będzie miała charakter doradczo-wspierający. Polscy żołnierze będą pomagać władzom lokalnym i wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa w zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa w prowincji. Jednocześnie ich głównym zadaniem będzie zakończenie operacji „Powrót do domu”.

* * * * *

XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie przedostatnią, która będzie służyć w Afganistanie. Będzie liczyła około tysiąca żołnierzy – to o ośmiuset mniej niż jest ich tam obecnie. Trzon kontyngentu będą stanowili żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Dowodził misją będzie gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca 10 Brygady.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Radosław Gruźlewski

dodaj komentarz

komentarze


Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Marsz prawdę ci powie
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
F-35 zmienia wszystko
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Bałtyk, wspólna sprawa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Husarze dla mieszkańców Polski
Sojusz kontra drony
Nowa baza US Army w Polsce?
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Groźny incydent w Libanie
Oswoić „latający komputer”
Polski wkład w operację „Overlord”
Natowskie manewry na Bałtyku
DIANA szansą dla polskich innowacji
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wielka gra na ukraińskim froncie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Kraków zaprosił weteranów
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał z cienia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Latający dron – broń na okręty podwodne
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Lotnisko w zanadrzu
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czerwieńsze będą…
Studia z obrony granic
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Hegseth odznaczył polskiego generała
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Koszykarskie widowisko
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Równanie z „Iksem”
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
NATO rozkłada lotniczy parasol
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Ślady, których nie widać
Polsko-kanadyjska współpraca
Bez zmian w emeryturach
K9, ognia!
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO