Zwycięstwem reprezentacji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zakończyły się drugie po reaktywacji w zeszłym roku Mistrzostwa Wojska Polskiego w Wieloboju Żołnierskim. Sportowcy z Czarnej Dywizji wywalczyli po trzy złote i srebrne medale. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej, a trzecie Marynarki Wojennej RP.
O medale w wieloboju żołnierskim rywalizowali mężczyźni podzieleni na dwie kategorie wiekowe: do 35 lat i powyżej oraz kobiety. Każda z dziewięciu reprezentacji mogła wystawić ośmioro sportowców: czterech zawodników do 35 lat, dwóch zawodników powyżej 35 lat i dwie zawodniczki. Pierwszego dnia mistrzostw w Hali Sportowo-Widowiskowej im. mł. chor. Jarosława Maćkowiaka rywalizowano w konkurencjach halowych – mężczyźni wspinali się po linie zawieszonej na wysokości 5,60 m, a kobiety rzucały piłką lekarską ważącą 3 kg. Zawodnicy i zawodniczki pokonywali też trasę biegowego testu siłowego i starali się uzyskać jak najlepsze czasy w biegu wahadłowym, w którym dystans 15 m musieli przebiec aż 15 razy. W drugim dniu sportowcy sprawdzili się w biegu na 1000 m – startowali na bieżni Stadionu Miejskiego im. Stanisława Ożoga w Sulęcinie.
Faworyci nie zawiedli
Najpewniejszym kandydatem do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej była reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która okazała się bezkonkurencyjna w zeszłorocznym czempionacie, również rozgrywanym w Wędrzynie i Sulęcinie. Gospodarze mistrzostw w tym roku byli jeszcze mniej gościnni dla konkurentów niż w zeszłym. W 2022 roku zdobyli dwa złote oraz po jednym srebrnym i brązowym krążku, w tym natomiast po trzy złote i srebrne – z siedmiu możliwych do zdobycia medali nie wywalczyli tylko brązowego wśród mężczyzn do 35 lat.
– Wiedzieliśmy, że mamy mocny zespół, ale nie spodziewaliśmy się, że wygramy z aż tak dużą przewagą. W sumie uzyskaliśmy o 91 oczek więcej niż przed rokiem. Zdobyliśmy więcej medali, a także nasi sportowcy częściej niż przed rokiem występowali po indywidualne wyróżnienia za najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach – mówi chor. Krzysztof Jaworski z sekcji wychowania fizycznego i sportu 11 LDKPanc.
Najlepszym zawodnikiem czempionatu został sierż. Daniel Siek z Czarnej Dywizji, zwycięzca wieloboju w kategorii mężczyzn powyżej 35 lat, a także nowy rekordzista Wojska Polskiego w dwóch konkurencjach bez podziału na kategorie wiekowe: biegowym teście siłowym (wynikiem 26,0 s poprawił o 0,5 s zeszłoroczny rekord kmdr. ppor. Marcina Kołoszuka) i biegu wahadłowym 15 × 15 m (z czasem 47,2 s o 0,1 s pobił rekord ustanowiony przez st. szer. Piotra Flasza). Co ciekawe, sierżant w klasyfikacji generalnej uzyskał lepszy wynik od najlepszego zawodnika w kategorii wiekowej do 35 lat.
Film: Jacek Szustakowski/ ZbrojnaTV
Choć sierż. Daniel Siek wielokrotnie startował w mistrzostwach dywizji w różnych dyscyplinach, w czempionacie wojskowym na najwyższym szczeblu w polskiej armii wziął udział po raz pierwszy. Do startu zmotywował go brat. Kpr. Dariusz Siek w zeszłym roku był w składzie reprezentacji 11 LDKPanc, która wygrała klasyfikację drużynową Mistrzostw Wojska Polskiego w Wieloboju Żołnierskim, a w tym roku w rywalizacji indywidualnej wywalczył szóstą lokatę w kategorii powyżej 35 lat. – Brat odszedł z naszej brygady i trzeba było zostawić nasze nazwisko na liście medalistów – żartuje sierżant. – Dopingował mnie, abym w końcu wystartował w mistrzostwach Wojska Polskiego. I zanotowałem wymarzony debiut – dodaje.
Najlepszy zawodnik czempionatu przed zawodami zamierzał na biegowym teście siłowym złamać barierę 26 s, a w biegu na 1000 m uzyskać czas poniżej 3 min. W tej pierwszej konkurencji nie udało mu się wykonać planu, ale wynikiem 26 s ustanowił rekord Wojska Polskiego. Na bieżni natomiast uzyskał czas 2 min 55 s. Ponadto pobił rekord WP w biegu wahadłowym, a we wspinaniu po linie zdobył maksymalną liczbę punktów – 160. Nie był jednak zbyt zadowolony z czasu wspinania – 4 s. Sierżant uważa, że lina jest dla niego najtrudniejszą konkurencją. – Nie wspinam się technicznie, ale nie wychodzi mi to tak źle. Gdybym jednak więcej potrenował te wszystkie konkurencje, to wyniki na pewno byłyby jeszcze lepsze – podkreśla.
Srebrny medal w kategorii powyżej 35 lat wywalczył biegający trener reprezentacji 11 LDKPanc sierż. Adam Marcinkowski. Nie udało się mu obronić tytułu mistrzowskiego sprzed roku, ale Czarna Dywizja zachowała złoty krążek. – Cieszę się ze srebra i z tego, że złoto zostało w naszej drużynie. Sierż. Daniel Siek w tym roku przeszedł do starszej kategorii wiekowej i jako jego trener mam powody do zadowolenia, że przed nim jeszcze wiele lat startów – dodaje szkoleniowiec.
W rywalizacji mężczyzn do lat 35 natomiast tytuł mistrzowski udało się obronić innemu z podopiecznych sierżanta Marcinkowskiego. Złoto ponownie zdobył st. szer. Piotr Flasz, który już po pierwszym dniu rywalizacji miał sporą przewagę nad rywalami. W kończącym czempionat biegu na 1000 m nawet z dużą stratą do konkurentów i tak obroniłby medal. – Mogłem spokojnie pobiec, ale w końcówce przyspieszyłem, aby w ostatniej konkurencji być pierwszym. Chciałem efektownie przypieczętować sukces w mistrzostwach – twierdzi złoty medalista.
Srebro w młodszej kategorii wiekowej mężczyzn wywalczył kpr. Marcin Antczak z Czarnej Dywizji, a brąz zeszłoroczny wicemistrz kmdr ppor. Marcin Kołoszuk z reprezentacji Marynarki Wojennej RP. Z komandorem, biegającym szefem reprezentacji marynarzy, zaledwie o 3,5 pkt przegrał szer. Rafał Suchanek z 11 LDKPanc. i w klasyfikacji zajął czwarte miejsce. Z kolei tylko dwa oczka stracił do niego szer. Dawid Cejko z 12 DZ. – Poziom mistrzostw był bardzo wysoki. W wielu przypadkach o kolejności na poszczególnych miejscach decydowały niewielkie różnice. Tym bardziej cieszę się z osiągnięć naszych zawodników i z pobicia przez nich wielu rekordów życiowych – mówi sierż. Marcinkowski.
Wreszcie w rywalizacji kobiet po trzecie złoto dla Czarnej Dywizji sięgnęła szer. Anita Szymska. Przed rokiem była piąta. – Jest progres. Na tych mistrzostwach poprawiłam trzy rekordy życiowe: w biegu na 1000 m, biegowym teście siłowym i w rzucie piłką lekarską. Przed startem do ostatniej konkurencji miałam dużą przewagę i musiałam po prostu pobiec swoim tempem – opowiada mistrzyni. Ulubioną konkurencją złotej medalistki jest BTS. Zawodniczka jednak miała szczęście, że trasę tego specyficznego biegu można pokonywać dwukrotnie. – Za pierwszym razem popełniłam spory błąd i w drugim starcie musiałam wytrzymać ciążącą na mnie dużą presję. Udało się i osiągnęłam nawet rekordowy rezultat – dodaje.
Wicemistrzowie i brązowi medaliści
Tytuł wicemistrzowski wśród kobiet drugi raz z rzędu zdobyła szer. Anita Droń z 11 LDKPanc. Brązowy medal wywalczyła por. Karolina Czuryło z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei miejsce tuż za podium zajęła jej koleżanka z reprezentacji st. szer. Katarzyna Gielnik.
Oprócz medalistów indywidualnych i czwartego w klasyfikacji mężczyzn do lat 35 szer. Rafała Suchanka swoją cegiełkę do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej mistrzostw dołożył jeszcze kpr. Jacek Bochnia. Były piłkarz reprezentacji Wojska Polskiego, a obecnie podpora Bolesławieckiego Klubu Sportowego Bobrzanie, uzyskał najlepszy wynik w biegu na 1000 m – 2 min 41 s.
Srebrne medale w klasyfikacji drużynowej wywalczyli reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej: por. Karolina Czuryło, st. szer. Katarzyna Gielnik, kpr. Paweł Kujawa, kpr. Adrian Wabiński, st. szer. spec. Artur Michalak, st. szer. spec. Emil Szymański, szer. Dawid Cejko i szer. Karol Sztylka.
Na trzecim stopniu podium w klasyfikacji drużynowej natomiast stanęli marynarze: mat Jolanta Jurgiewicz-Róg, mat Joanna Terefenko, kmdr ppor. Marcin Kołoszuk, bsmt Maciej Szyszkowski, st. mat Mateusz Wachowiak, mat Kamil Baran, mat Grzegorz Rumas i mar. Dariusz Krzysztofik.
Głównym organizatorem Mistrzostw Wojska Polskiego w Wieloboju Żołnierskim była 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.
Wyniki
Drużynowo
1. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej – 4800,5 pkt
2. 12 Dywizja Zmechanizowana – 4572,0 pkt
3. Marynarka Wojenna RP – 4381,5 pkt
4. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 4226,0 pkt
5. 16 Dywizja Zmechanizowana – 4034,5 pkt
6. Siły powietrzne – 3890,0 pkt
7. Wojska obrony terytorialnej – 3822,5 pkt
8. 18 Dywizja Zmechanizowana – 3800,5 pkt
9. Uczelnie wojskowe – 3604,0 pkt
Kobiety
1. szer. Anita Szymska (11 LDKPanc) – 755,0 pkt
2. szer. Anita Droń (11 LDKPanc) – 714,0 pkt
3. por. Karolina Czuryło (12 DZ) – 701,5 pkt
4. st. szer. Katarzyna Gielnik (12 DZ) – 690,0 pkt
5. mat Joanna Terefenko (MW RP) – 678,5 pkt
6. kpr. Katarzyna Kozakiewicz (16 DZ) – 635,0 pkt
Mężczyźni do 35 lat
1. st. szer. Piotr Flasz (11 LDKPanc) – 684,0 pkt
2. kpr. Marcin Antczak (11 LDKPanc) – 663,0 pkt
3. kmdr ppor. Marcin Kołoszuk (MW RP) – 657,5 pkt
4. szer. Rafał Suchanek (11 LDKPanc) – 654,0 pkt
5. szer. Dawid Cejko (12 DZ) – 652,0 pkt
6. szer. Karol Sztylka (12 DZ) – 646,5 pkt
Mężczyźni powyżej 35 lat
1. sierż. Daniel Siek (11 LDKPanc) – 688,0 pkt
2. sierż. Adam Marcinkowski (11 LDKPanc) – 631,5 pkt
3. st. szer. spec. Artur Michalak (12 DZ) – 619,5 pkt
4. st. kpr. Marcin Błaszczyk (SP) – 615,0 pkt
5. st. kpr. Grzegorz Penc (IWSZ) – 610,0 pkt
6. kpr. Dariusz Siek (WOT) – 603,5 pkt
Najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach:
Kobiety
rzut 3 kg piłką lekarską – por. Karolina Czuryło i ppor. Anita Godłoza (10,1 m)
biegowy test siłowy – szer. Anita Szymska (27,8 s)
bieg wahadłowy 15 × 15 m – szer. Anita Szymska (52,4 s)
bieg na 1000 m – szer. Anita Droń (3 min 6 s)
Mężczyźni
wspinanie po linie zawieszonej na wysokości 5,60 m – sierż. Adam Marcinkowski i kpr. Adrian Wabiński (dwukrotnie po 4,0 s)
biegowy test siłowy – sierż. Daniel Siek (26,0 s)
bieg wahadłowy 15 × 15 m – sierż. Daniel Siek (47,2 s)
bieg na 1000 m – kpr. Jacek Bochnia (2 min 41 s)
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze