moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Słynne Bayraktary w Wojsku Polskim

Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary. To drony, które z jednej strony wykonują misje rozpoznawcze, a z drugiej są gotowe również do wykonywania misji uderzeniowych – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystym przekazaniu żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych pierwszego zestawu tureckich bezzałogowców.

Mają 6,5 metra długości, 2,2 metra wysokości, skrzydła o rozpiętości 12 metrów i ważą maksymalnie 650 kilogramów – w zależności od typu i ilości uzbrojenia oraz specjalistycznego wyposażenia. W powietrzu, zależnie od wagi ładunku i ilości paliwa, mogą spędzić nawet 27 godzin, osiągając przy tym maksymalną wysokość lotu ponad 8 tys. metrów. Dziś Wojsko Polskie otrzymało nowy typ bezzałogowców – Bayraktar TB2, turecką konstrukcję klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance), czyli średniej wysokości i długiego czasu lotu.

 

Skuteczny jak Bayraktar

Pierwszy zestaw bezzałogowców (składa się on z sześciu statków powietrznych, trzech mobilnych stacji kontroli, radarów SAR oraz zapasu części zamiennych) otrzymali żołnierze z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. W uroczystym przekazaniu broni wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Nie ma nowoczesnego wojska bez uzbrojonych dronów. Bayraktary są to drony, które z jednej strony wykonują misje rozpoznawcze, a z drugiej są gotowe do wykonywania również misji uderzeniowych – podkreślał wicepremier. Dodał, że na zakup tureckich bezzałogowców rząd zdecydował się jeszcze przed wojną w Ukrainie, podczas której Bayraktary wykazały się dużą skutecznością bojową. – Mówiono nam, szczególnie opozycja, że to jest broń, z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się w Ukrainie wskazuje, że mieliśmy rację, że jest to broń skuteczna – podkreślał Mariusz Błaszczak.


Grafika: PZ

Wicepremier zapewnił także, że polska armia jest już właściwie gotowa do wprowadzenia tureckich dronów do służby liniowej. Żołnierze z 12 Bazy w Mirosławcu przeszli już bowiem w Turcji cały cykl niezbędnych do tego szkoleń i kursów. Pozostało już tylko przeprowadzić testy odbioru końcowego przekazanego Polsce zestawu.

Bomby i systemy rozpoznawcze

Jakie Bayraktary mają możliwości bojowe? Tureckie drony, które będą pierwszą w SZ RP konstrukcją klasy MALE, mogą zabrać ze sobą 150 kg bomb i rakiet (instalowanych na czterech węzłach uzbrojenia). Polska kupiła do TB-2 dwa typy naprowadzanych na cel laserowo bomb szybujących MAM (mini akıllı mühimmat), model MAM – L oraz MAM-C. Pierwsza waży 22 kg i ma zasięg około 16 km, a druga waży około 6,5 kg i umożliwia rażenie celów z odległości około 8 km.

Jeśli chodzi o systemy rozpoznawcze, to turecki producent podkreśla, że dostosowuje je do konkretnych oczekiwań odbiorców. Jakie były polskie oczekiwania? – Nasze drony są wyposażone w radary SAR, czyli mogą prowadzić rozpoznanie w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak np. mgła, zarówno w dzień i w nocy. Mają również głowice optoelektroniczne L-3 Wescam, czyli jedne z najlepszych głowic optoelektronicznych na świecie – wyjaśnia ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Polska otrzyma jeszcze trzy zestawy dronów Bayraktar TB2. Mają zostać dostarczone do końca 2024 roku. To oznacza, że Siły Zbrojne RP będą dysponować w sumie 24 tureckimi bezzałogowcami.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Krwawa noc pośród puszczy
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!
Uwaga, transformacja!
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO