moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brytyjskie wsparcie wschodniej flanki NATO

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju – poinformował Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Ale to niejedyne wsparcie, które w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny skierowali do Polski sojusznicy. Niebawem z Wielkiej Brytanii do Polski dotrą także pancerniacy wyposażeni w czołgi Challenger.

Sky Sabre to mobilny system przeciwlotniczy, którym siły zbrojne Wielkiej Brytanii dysponują od grudnia ubiegłego roku. Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony, trafił do żołnierzy z 16 Pułku Królewskiej Artylerii, którzy stacjonują w bazie Baker Barracks na wyspie Thorney. Część z nich, wyposażona w to nowoczesne uzbrojenie, została skierowana do Polski. „Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. „To efekt naszych silnych relacji i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki” – zaznaczył.

Skierowanie do Polski systemu Sky Sabre oraz 100 żołnierzy zapowiedział w marcu Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii. Jak wówczas podkreślał, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział. Brytyjski resort obrony poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej, że skierowanie na wschodnią flankę NATO tego sprzętu to „uspokajający sojuszników sygnał o zdolnościach, które można wykorzystać, gdyby kiedykolwiek zagroził im agresywny sąsiad, zwłaszcza w czasie wzmożonego niepokoju po ataku Kremla na Ukrainę”.

Ale skierowanie nad Wisłę systemu Sky Sabre to niejedyne wsparcie, na jakie ze strony Wielkiej Brytanii może liczyć Polska. W drodze do naszego kraju jest także kompania „królewskiej husarii” (ang. The Queen’s Royal Hussars), wyposażona w czołgi Challenger. „To kolejny mocny dowód wsparcia wschodniej flanki ze strony Brytyjczyków” – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Błaszczak. Wojskowi zostaną rozlokowani w południowo-wschodniej Polsce, a na co dzień będą współpracować z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jak informuje mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy związku taktycznego, wspólne działania zostaną zorganizowane w podobny sposób jak z siłami 82 Dywizji Powietrznodesantowej US Army, które zostały skierowane do Polski z powodu wojny w Ukrainie. – Na pewno będziemy wspólnie ćwiczyć. Budowanie interoperacyjności z sojusznikami to ważny element szkolenia naszych żołnierzy – podkreśla major.

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa nie zaczęła się jednak w momencie wybuchu wojny w Ukrainie. Co prawda jeszcze przed atakiem Rosji na naszego sąsiada do Polski zostało skierowanych 350 brytyjskich żołnierzy, jednak wojskowi z Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce już od 2017 roku. Zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która ma swoją bazę na Mazurach. Niewielki kontyngent tamtejszych wojsk inżynieryjnych przyjechał do naszego kraju również wtedy, gdy trwał kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Brytyjskie pododdziały ćwiczyły w Polsce także podczas amerykańskich ćwiczeń „Defender Europe ’22”. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MOD UK, MON

dodaj komentarz

komentarze


Formoza. Za kulisami
 
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Wracajcie z medalami!
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Polsko-litewskie konsultacje
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Mark Rutte pokieruje NATO
Feniks – następca Mangusty?
Za zdrowie utracone na służbie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Prezydent Zełenski w Warszawie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szkolenie na miarę czasów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Spadochroniarze na warcie w UE
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Olimp gotowy na igrzyska!
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Na ratunek… komandos
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Oczy na Kijów
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Włoski Centauro na paryskim salonie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szpital u „Troski”
Śmierć przyszła po wojnie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Serwis bliżej domu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Lato pod wodą
Pancerny sznyt
RBN przed szczytem NATO
Silniejsza obecność sojuszników z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO