moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brytyjskie wsparcie wschodniej flanki NATO

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju – poinformował Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Ale to niejedyne wsparcie, które w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny skierowali do Polski sojusznicy. Niebawem z Wielkiej Brytanii do Polski dotrą także pancerniacy wyposażeni w czołgi Challenger.

Sky Sabre to mobilny system przeciwlotniczy, którym siły zbrojne Wielkiej Brytanii dysponują od grudnia ubiegłego roku. Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony, trafił do żołnierzy z 16 Pułku Królewskiej Artylerii, którzy stacjonują w bazie Baker Barracks na wyspie Thorney. Część z nich, wyposażona w to nowoczesne uzbrojenie, została skierowana do Polski. „Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. „To efekt naszych silnych relacji i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki” – zaznaczył.

Skierowanie do Polski systemu Sky Sabre oraz 100 żołnierzy zapowiedział w marcu Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii. Jak wówczas podkreślał, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział. Brytyjski resort obrony poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej, że skierowanie na wschodnią flankę NATO tego sprzętu to „uspokajający sojuszników sygnał o zdolnościach, które można wykorzystać, gdyby kiedykolwiek zagroził im agresywny sąsiad, zwłaszcza w czasie wzmożonego niepokoju po ataku Kremla na Ukrainę”.

Ale skierowanie nad Wisłę systemu Sky Sabre to niejedyne wsparcie, na jakie ze strony Wielkiej Brytanii może liczyć Polska. W drodze do naszego kraju jest także kompania „królewskiej husarii” (ang. The Queen’s Royal Hussars), wyposażona w czołgi Challenger. „To kolejny mocny dowód wsparcia wschodniej flanki ze strony Brytyjczyków” – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Błaszczak. Wojskowi zostaną rozlokowani w południowo-wschodniej Polsce, a na co dzień będą współpracować z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jak informuje mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy związku taktycznego, wspólne działania zostaną zorganizowane w podobny sposób jak z siłami 82 Dywizji Powietrznodesantowej US Army, które zostały skierowane do Polski z powodu wojny w Ukrainie. – Na pewno będziemy wspólnie ćwiczyć. Budowanie interoperacyjności z sojusznikami to ważny element szkolenia naszych żołnierzy – podkreśla major.

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa nie zaczęła się jednak w momencie wybuchu wojny w Ukrainie. Co prawda jeszcze przed atakiem Rosji na naszego sąsiada do Polski zostało skierowanych 350 brytyjskich żołnierzy, jednak wojskowi z Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce już od 2017 roku. Zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która ma swoją bazę na Mazurach. Niewielki kontyngent tamtejszych wojsk inżynieryjnych przyjechał do naszego kraju również wtedy, gdy trwał kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Brytyjskie pododdziały ćwiczyły w Polsce także podczas amerykańskich ćwiczeń „Defender Europe ’22”. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MOD UK, MON

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Mocny sygnał od NATO
Invictus w zimowym stylu
Lekcje z frontu
Śnieg może być groźną bronią
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Liban uznany za strefę działań wojennych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Którą drogą do armii?
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Spadochroniarze na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO