moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hiszpanie walczyli na Westerplatte

Blisko 40 członków grup rekonstrukcji historycznej z Trójmiasta i Malborka odtwarzało wczoraj wieczorem walki o Westerplatte. W przedstawieniu wzięli też udział Hiszpanie ze Stowarzyszenia „Poland First to Fight”. – Jeszcze niedawno nawet nie marzyliśmy, że się tu znajdziemy – podkreślali.


Hiszpanie do występu przygotowywali się bardzo pieczołowicie. Aby upodobnić się do polskiego żołnierza z końca lat 30., jeden z nich zapuścił nawet wąsy. – Przywieźliśmy swoje mundury. Broń i hełmy pożyczyliśmy na miejscu – tłumaczy Albert Trujillo Gomez.

Podczas pierwszej potyczki byli jedynie obserwatorami. W kolejnych wzięli już udział. I byli zachwyceni. – Jeszcze niedawno nawet nie marzyliśmy, że się tutaj znajdziemy podkreślali. – Jeszcze przed walką prosiliśmy kolegów z Polski, by nie traktowali nas ulgowo. No i tak się stało. Byliśmy pełnoprawnymi uczestnikami rekonstrukcji – podkreśla Santiago de la Pena Salinas. – Klimat miejsca, mundury, odgłosy wystrzałów… Czujemy się tak, jakby to była najprawdziwsza bitwa – dodaje.

Stowarzyszenie „Poland First to Fight” tworzy kilkudziesięciu Hiszpanów zafascynowanych polską historią i wojskiem z pierwszej połowy XX wieku. Działają od 2008 roku. Do tej pory brali udział w historycznych rekonstrukcjach m.in. w La Corunii, Murcji i Madrycie. Odtwarzają tam m.in. bitwy września '39 i Powstania Warszawskiego. – W Hiszpanii nie przywiązuje się zbytniej wagi do nauki historii, a tym bardziej historii państw, które po wojnie znajdowały się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Wojenne dzieje Polski są właściwie nieznane – podkreśla Gomez i dodaje: – Staramy się tą wiedzę propagować.

W sobotnim przedstawieniu na Westerplatte wzięło udział blisko 40 rekonstruktorów z Trójmiasta i Malborka. Łącznie odegrali cztery sceny, między innymi obrony placówki Fort i placówki Prom. – Staraliśmy się zachować maksymalną wierność, ale nie zawsze było to możliwe – przyznaje kmdr ppor. Sebastian Draga z Fundacji Invenire Salvum. – Placówka Prom na przykład już nie istnieje. Akcję przenieśliśmy więc w rejon dawnych koszar – tłumaczy.

Kilkuset zgromadzonych na Westerplatte widzów od późnego wieczoru do północy mogło podziwiać potyczki z wykorzystaniem licznych efektów pirotechnicznych. Szczególnie duże wrażenie wywarły wybuchy, które imitowały ostrzał z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”. Rekonstrukcje walk poprzedzało odczytanie opisu naocznego świadka, potem zaś towarzyszył im komentarz lektora. Goście byli też częstowani grochówką z kuchni polowej. – Przez ostatnie trzy lata rekonstrukcje walk o Westerplatte organizowaliśmy 1 września o świcie. Teraz nieco zmodyfikowaliśmy program. W rocznicę wybuchu wojny  przygotowaliśmy grę terenową dla rodzin z dziećmi. Na uczestników czekają atrakcyjne pamiątki, między innymi unikatowe widokówki przedstawiające okręt ORP „Grom” – tłumaczy kmdr ppor. Draga.


Spektakl na Westerplatte zorganizowały wspólnie Muzeum II Wojny Światowej, Fundacja Invenire Salvum, zaś honorowym patronatem objął go prezydent Gdańska.

Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte była pierwszą bitwą drugiej wojny światowej. 1 września 1939 roku, kilkanaście minut przed piątą rano, placówka została ostrzelana przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Chwilę potem do szturmu przystąpiły niemieckie oddziały. Atak został jednak odparty. Licząca nieco ponad 200 żołnierzy polska załoga miała się bronić przez sześć godzin. Ostatecznie walki o Westerplatte trwały siedem dni. Zaciekły opór wzbudził szacunek nawet u Niemców. W dowód uznania pozwolili oni, by dowódca polskich żołnierzy, mjr Henryk Sucharski, nosił w niewoli szablę. Wśród Polaków Westerplatte niemal natychmiast obrosło legendą. Stało się symbolem niezłomności polskich żołnierzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwsi na oceanie
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Mobilne dowodzenie
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Więcej hełmów dla żołnierzy
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO