moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa ekspozycja na Westerplatte
Wartownia nr 1 na Westerplatte będzie ponownie udostępniona dla zwiedzających. 1 września br. o godz. 9.00  otwarte zostaną odnowione pomieszczenia i zaprezentowane nowe wystawy. Największą atrakcją ma być możliwość zobaczenia podziemnej kabiny bojowej dzięki zamontowaniu w niej sterowanych joystickiem kamer. Do tej pory można tam było zajrzeć jedynie przez szklany właz.

W Wartowni nr 1 pojawią się kioski multimedialne, w których będzie można np. odsłuchać archiwalne przemówienia polityków i wojskowych z września 1939 roku. Dzięki nowoczesnej aranżacji zwiedzający poczują emocje tamtych wrześniowych dni.
Nowa wystawa ma również opowiadać o losach ludzi, obrońców Westerplatte, pokazać ich jako młodych mężczyzn, odejść od mówienia wyłącznie o ich bohaterstwie. Zostaną zaprezentowane biogramy wszystkich 217 żołnierzy walczących na Westerplatte (imiona, nazwiska, a także wojenne i powojenne losy obrońców).

Więcej informacji: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

„Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym.

*

We wrześniu 1939 roku, w czasie walk o Westerplatte, Wartownia nr 1 była kluczowym punktem polskiej obrony przed Niemcami. Ogień prowadzony ze schronu w piwnicy i z okien w części naziemnej uniemożliwiał Niemcom przedostanie się od strony nasady półwyspu czy kanału portowego do centralnej jego części. Bryła budynku, choć rażona odłamkami pocisków i kulami cekaemów, pozostała nieuszkodzona. W latach 60. ubiegłego wieku budynek miał zostać rozebrany, bo stał w miejscu poszerzenia kanału Martwej Wisły i budowy nowego nabrzeża portowego. W 1967 roku, podczas skomplikowanej operacji technicznej, został przesunięty w miejsce, w którym znajduje się obecnie. W ten sposób Wartownia została uratowana przed rozbiórką.
W czerwcu 1974 roku we wnętrzu Wartowni powstała Izba Pamięci zorganizowana przez koło ZBoWiD w Nowym Porcie. W 1980 roku placówkę przekształcono Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. We wnętrzu Wartowni prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach. 

PZ

autor zdjęć: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

dodaj komentarz

komentarze


Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Specjalsi przeciw flocie cieni
Borsuk po słowacku
Od cyberkursu po mundurówkę
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nauki i nauczki z Afganistanu
Hornet czyli „polski Shahed”
Bieg ku pamięci bohaterów
Uczczono ofiary zamachu majowego
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Czerwieńsze będą…
Bez schematów
Przyszłość „Łucznika”
Wodny chrzest Borsuków
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Skrzydlaci komandosi
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Jest nowy szef BBN
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rzeźnik w rękach GROM-u
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ready for Every Scenario
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Adaptacja i realizm
Huta Częstochowa bliżej wojska
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wojsko zaprasza rodziny
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
NATO i USA o Iranie
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
JW Agat: idziemy po młodych!
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Początek wielkiej historii
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Borsuki zdały wodny egzamin
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Armia testuje roboty do transportu
Terytorialsi zapraszają
Symbol skupiający wiele znaczeń
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Ostatni most
Syndrom Karbali
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Wraki w sonarze
Wyścig Stalina
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO