moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o nowych zasadach awansów w armii

Możliwość przeniesienia żołnierza na niższe stanowisko, wprowadzenie oceny wzorowej w opiniowaniu oraz wyższe wymagania dla przyszłych oficerów – to najważniejsze zmiany w ustawie pragmatycznej, nad którymi pracowali dziś posłowie z podkomisji obrony narodowej.


Posłowie dyskutowali m.in. nad zmianami dotyczącymi przechodzenia żołnierzy do korpusu oficerskiego. Dziś wystarczy, że ma on licencjat, jednak po wejściu w życie nowelizacji będzie musiał mieć tytuł magistra. Przewodniczący podkomisji Mariusz A. Kamiński (PiS) dopytywał przedstawicieli resortu obrony, czy konieczne jest podwyższanie wymogów, skoro wcześniej zapewniano podoficerów, że do awansu wystarczą studia pierwszego stopnia. – Wojskowi powinni stale podnosić swoje kwalifikacje. Skoro mamy ponad tysiąc szeregowych, którzy ukończyli studia II stopnia, to tym bardziej powinniśmy tego oczekiwać od kandydatów na oficerów – przekonywał gen. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.

Żołnierze, którzy będą chcieli znaleźć się w korpusie oficerskim, będą także musieli uzyskać ocenę wzorową podczas opiniowania. Dziś najwyższa możliwa ocena to stopień bardzo dobry. Jednak zdaniem przedstawicieli resortu obrony narodowej należy rozszerzyć skalę ocen i wprowadzić dodatkową ocenę, przyznawaną jedynie najzdolniejszym wojskowym. – Wprowadzenie oceny wzorowej pozwoli wyłonić najlepszych spośród najlepszych – mówił gen. Wasilewski.

Mniejsze wymagania będą stawiane szeregowym, którzy chcieliby przejść do korpusu podoficerskiego. W tym przypadku wystarczy, że żołnierz uzyska ocenę bardzo dobrą. Poseł Mariusz Kamiński chciał wiedzieć, czy ten wymóg nie sprawi, że przełożeni będą blokować żołnierzowi możliwość awansu. – Decyzja o przeniesieniu żołnierza do korpusu podoficerów nie opiera się wyłącznie na ocenie indywidualnej wydanej przez jego przełożonego. Nie sądzę, by nowy przepis stał się narzędziem do blokowania awansu – zapewniał gen. Wasilewski.

Nowelizacja wprowadza także przepis mówiący, że szeregowy może awansować dopiero po 5 latach służby. W szczególnych wypadkach okres ten może zostać skrócony do 3 lat.  

Żołnierz będzie miał możliwość przyjęcia stanowiska etatowego niższego niż wynikałoby to z jego stopnia wojskowego. Zgodnie z propozycją MON byłoby to możliwe w szczególnych wypadkach: gdy zostanie zlikwidowane dotychczasowe stanowisko żołnierza lub gdy wojskowy znajduje się w rezerwie kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. Oczywiście, przeniesienie byłoby możliwe jedynie za zgodą wojskowego. Według obecnych przepisów nawet jeśli żołnierz chce zająć niższe stanowisko niż przypisane do jego stopnia wojskowego, nie może tego zrobić. – To prowadzi do paradoksalnych sytuacji. Niedawno oficer, który miał zaszeregowanie na generała dywizji, chciał wystartować w konkursie na stanowisko w strukturach NATO. Nie mógł tego jednak zrobić, ponieważ było to stanowisko pułkownikowskie, a on był generałem dywizji – mówił gen. Wasilewski.   

Posłowie zastanawiali się również nad propozycjami zmian dotyczących egzaminów ze sprawności. – Niestety, rzecz wymaga doprecyzowania, bo około 10 proc. żołnierzy uchyla się przed zdawaniem egzaminu – informował gen. Wasilewski.

MON chciałoby, aby każdy żołnierz miał obowiązek zdania egzaminu w trakcie roku kalendarzowego. Egzaminy byłyby organizowane raz w miesiącu, a nie dwa razy do roku, jak jest obecnie. W ten sposób zmniejszyłaby się liczba żołnierzy, którzy swoją nieobecność na sprawdzianie usprawiedliwiają obowiązkami służbowymi.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ)

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia w Zakroczymiu
 
Duch Invictus jest, czas na formę
W jedynym słusznym kierunku
Ziemia z misji na pamiątkę
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żołnierze bez testów z WF-u
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Afganistan. Czas wracać do domu
Przeprawa przez Narew
Więcej żołnierzy na granicy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Współpraca i wspólna pamięć
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Dołącz do sportowców w mundurach!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz się na wojskowe studia
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
KFOR: wyższy stopień gotowości
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Legia Akademicka po raz piąty
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Course on Diplomacy
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Na granicy stratosfery
Test mobilności 12 Dywizji
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polityka nie znosi próżni
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Advantages of Efficient Organization
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ogień na alpejskich szczytach
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Strzelec do zadań specjalnych
Emerytura wypłacana w … karmie
Ostatnie dni kampanii 1939
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polsko-tureckie obrady
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ciemne strony Facebooka
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Szef MON odwiedził USA
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szef MON-u w Forcie Sill

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO