moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Nowy Rok schwytał włamywacza

Ruszył w pościg za uciekającym włamywaczem, dogonił go i zatrzymał. Dzięki odważnej postawie sierż. Artura Nowojskiego udało się nie tylko schwytać złodzieja recydywistę, ale też odzyskać skradzione przedmioty. Podoficer został za to nagrodzony w tegorocznym konkursie Żandarmerii Wojskowej „Lex et Patria”.– To żadne bohaterstwo, po prostu naturalne, instynktowne zachowanie. Jak dzieje się coś złego, trzeba reagować – mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl st. sierż. Artur Nowojski, kierownik magazynu w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu.

– To było w Nowym Roku. Choć na co dzień mieszkam w Opolu, a żona z córką w mniejszej miejscowości, święta spędzałem z rodziną i właśnie wyszedłem na poobiedni spacer – opowiada sierż. Nowojski. W czasie przechadzki zauważył około 40-letniego mężczyznę w kapturze na głowie, który dziwnie się zachowywał. – Zaglądał na posesje, sprawdzał, czy furtki są zamknięte, rozglądał się za alarmami – opisuje podoficer.

Żołnierz postanowił pójść za podejrzanie zachowującym się mężczyzną. Po chwili zobaczył, jak ten wyjmuje łom i wchodzi na jedno z podwórek. – Byłem już pewny, że to włamywacz i zawiadomiłem policję, ale na wszelki wypadek dalej go pilnowałem – tłumaczy. Jak się okazało, była to słuszna decyzja. Radiowóz przyjechał po 10 minutach, ale złodziej zdążył wyjść z łupem. – Bałem się, że ucieknie, więc postanowiłem sam go zatrzymać – wyjaśnia podoficer.

Sierż. Gustaw Łabędzki, kolega z opolskiej jednostki, nie jest zaskoczony, że Artur tak postąpił. – Spodziewałbym się tego po nim, tym bardziej, że dla nas jest oczywiste, że kiedy widzi się taką sytuacje, trzeba reagować. Poza tym Artur łatwo podejmuje decyzje i szybko działa, tutaj mu się to przydało – opisuje.

Złodziej, kiedy zauważył, że ktoś go nakrył, rzucił się do ucieczki. – Na szczęście kondycja wyrobiona w wojsku nie poszła na marne i po około 200 metrach go dogoniłem. Wyrywał się, próbował mnie uderzyć, wtedy powaliłem go na ziemię i przytrzymałem, aby nie mógł się ruszyć – opowiada sierżant. W tym momencie nadjechali policjanci.

Zatrzymali przestępcę i znaleźli przy nim ukradziony przed chwilą z garażu zestaw elektronarzędzi. Ich właściciel, emeryt, dziękował potem sierżantowi i opowiadał, że długo oszczędzał na ten zestaw. Trudno byłoby mu zebrać pieniądze na kolejny.

Na policji okazało się, że złodziej był już notowany za włamania, a nawet siedział w więzieniu, skąd wyszedł za dobre sprawowanie. – Miał pecha, że trafił na mnie. Byłem na przesłuchiwaniu w jego sprawie i wiem, że wrócił do więzienia – mówi sierż. Nowojski.

Koledzy i dowódca dowiedzieli się o wszystkim, kiedy komendant miejscowej policji przysłał pismo z podziękowaniami. – To było bardzo miłe, choć chciałem pozostać anonimowy. Mieszkam z dala od rodziny i boję się, żeby koledzy włamywacza nie chcieli się na niej mścić – tłumaczy podoficer. Dlatego też woli nie wymieniać nazwy miejscowości, w której się wszystko wydarzyło.

Twierdzi jednak, że dziś w identycznej sytuacji zachowałby się tak samo. Dodaje też, że podobnie myśli większość jego znajomych. – Choć na pewno część osób bałaby się zaryzykować. Jednak my żołnierze po to nosimy mundur, aby chronić, nie tylko podczas wojny – uważa sierż. Nowojski.

Podoficer jest jednym z czterech tegorocznych indywidualnych laureatów VIII edycji konkursu Żandarmerii Wojskowej „Lex et Patria”. Nagradzani są w nim żołnierze, którzy wykazali się ponadprzeciętną odwagą, uczciwością bądź bohaterstwem.

AD

autor zdjęć: arch. st. sierż. Artura Nowojskiego

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po przeprawie ruszyli do walki
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO