Dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie odbyła się konferencja „Zabezpieczenie medyczne sytuacji kryzysowych jako element strategii bezpieczeństwa narodowego”.
W konferencji uczestniczył m.in.: podsekretarz stanu w MON ds. infrastruktury Beata Oczkowicz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
Podczas wystąpienia minister Beata Oczkowicz zwróciła uwagę, że zarządzanie kryzysowe wymaga umiejętności czerpania z wielu możliwości, w zależności od rodzaju kryzysu, i wnosi do gry szeroką gamę osób, organizacji, możliwości i perspektywy, jaki daje i tworzy państwo. - Jednym z najistotniejszych elementów infrastruktury krytycznej jest ochrona zdrowia i życia obywateli. W sytuacjach kryzysowych musimy spodziewać się gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na usługi zdrowotne, szczególnie w miejscach dotkniętych skutkami tych zdarzeń - powiedziała minister Oczkowicz. - Jednak poprzez proces właściwej oceny i analizy ryzyka uwzględniony w procesie planowania istnieje możliwość dokładnego przewidywania potrzeb zdrowotnych ludności i skutecznego przygotowania się do ich realizacji w czasie kryzysu. Efektem tego będzie ochrona życia, zdrowia i ograniczenie cierpienia.
W dziedzinie ochrony zdrowia przygotowanie do reagowania w sytuacjach kryzysowych musi być ciągłe i aktualizowane ze względu na reorganizację systemu opieki zdrowotnej oraz identyfikacji nowych zagrożeń i niebezpieczeństw. W planowaniu powyższych zadań wojskowa służba zdrowia pełni istotną, a w niektórych obszarach wręcz wiodącą rolę, wpisując się w system reagowania kryzysowego państwa - dodała minister Oczkowicz.
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego, zasad i rodzajów współdziałania służb medycznych resortów mundurowych w sytuacjach kryzysowych, w tym wymagań w zakresie wiedzy oraz metod i form doskonalenia zawodowego personelu medycznego.
Konferencja była adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką zabezpieczenia medycznego, realizowanego w ramach polityki bezpieczeństwa narodowego, a szczególnie odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w strukturach resortów mundurowych, w tym m.in. szefów służby zdrowia RSZ, dyrektorów/komendantów szpitali, obwodów profilaktyczno-leczniczych oraz lekarzy jednostek wojskowych.
Źródło: MON
autor zdjęć: Maciej Nędzyński (DPI MON)
komentarze