7 stycznia 2013 roku Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu po raz drugi zorganizowało wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach przesłuchania konkursowe do V Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza 2013”, obejmującego swoim zasięgiem cały obszar województwa mazowieckiego.
Śpiewanie kolęd jest wpisane na trwałe w tradycję polskiej kultury. Od wieków średnich kolędy polskie zawierały wiele charakterystycznych elementów duszy narodowej. Są w nich i dostojność, i skupienie duchowe, bujny temperament sarmacki, słowiańska zaduma i tęsknota, rzewność i czułość. Są humor i wesołość, zamaszystość szlachcica i krakowskiego chłopa.
Kolędy stały się więc jak gdyby odbiciem duszy prostaka i mędrca, dziecka i dorosłego człowieka; przemawiały zatem od wszystkich i do wszystkich. Nigdzie chyba na świecie pieśń na Boże Narodzenie − pieśń kościelna i świecka zarazem − nie jest tak ogólnie przyjętą, tak ukochaną pieśnią, jak w Polsce. Śpiewała i śpiewa kolędy cała Polska.
O godzinie 12.00 w sali widowiskowej klubu zegrzyńskiego Centrum komendant CSŁiI pułkownik dyplomowany Ireneusz Fura, zastępca prezydenta Miasta Legionowa Piotr Zadrożny oraz zastępca burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając dokonali oficjalnego otwarcia eliminacji, witając zgromadzaną licznie publiczność oraz życząc uczestnikom powodzenia w zmaganiach konkursowych.
W tegorocznej edycji gościliśmy 19 podmiotów artystycznych z 9 instytucji oświatowych i kulturalnych: Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie, Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnej, Filii Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie Drugim, Szkoły Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie, Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Legionowie, Zespołu Szkól Salezjańskich w Legionowie. Do eliminacji przystąpiło około 250 uczestników w wieku od 7 lat do około 80 lat.
Zmagania konkursowe oceniała Rada Artystyczna w składzie: Pani Jolanta Wojtaś-Zapora – kierownik Wydziału Organizacji Pracy Kulturalno-Oświatowej Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, pani Barbara Żarnowiecka – starszy instruktor Klubu CSŁiI, szer. kadet Marcelina Dyner − kadet Kursu Muzyków Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Przesłuchania konkursowe odbyły się w następujących kategoriach: szkoły podstawowe (klasy I−III), szkoły podstawowe (klasy IV−VI), gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, rodziny i dorośli oraz chóry.
W ramach konkursu zostało wyłonionych trzech laureatów: Nikola Rosa z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chotomowie, Zespół Wokalny Seniorów „Nieporęczaki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie oraz Duet Redo z Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, którzy reprezentować będą powiat legionowski podczas etapu finałowego w dniach 18−19 stycznia br. w Siedlcach.
Jednocześnie Rada Artystyczna wyróżniła wykonawców: Wiktorię Mendrecką ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Legionowie, duet Wiktoria Mańk i Zuzanna Wolińska ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, Mateusza Lasotę Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, Natalię Sucharską ze Zespołu Szkół Salezjańskich w Legionowie, chór Młodzież 50+ z Fillii Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie Drugim, zespół ECHO z Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. Dodatkowo Rada Artystyczna także wyróżniła: solistkę Zespołu Wokalnego Seniorów „Nieporęczaki” Jolantę Gackę i akompaniatora Krzysztofa Wilusza.
Oficjalnego zamknięcia dokonał szef Sekcji Wychowawczej CSŁiI major Krzysztof Palewski. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów artystycznych.
Źródło: Betina Dubiel
autor zdjęć: Maciej Jankowski

komentarze