moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko strzela, omijaj poligon z daleka

Do końca stycznia na poligonie w Nowej Dębie żołnierze będą strzelać z ostrej amunicji bojowej. Każdy, kto w tym czasie wtargnie na poligon, zostanie ukarany nawet 500-złotowym mandatem. Ale to nie najwyższa cena za poligonowy spacer: stracić można zdrowie, a nawet życie.


Pierwsi żołnierze już strzelali, kilkuset kolejnych rozpocznie ćwiczenia w poniedziałek. O wojskowych ćwiczeniach informuje strona internetowa gminy Nowa Dęba (podkarpackie). Wojsko  kolejny raz apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zakazu wstępu na teren poligonu. – Bezpieczeństwo na wojskowych terenach jest dla nas sprawą najważniejszą. Systematycznie wysyłamy pisma do gmin, parafii, szkół, organizujemy spotkania z młodzieżą – wyjaśnia mjr Leszek Kosacki, zastępca komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.  

O zakazie wstępu i przebywania na terenie poligonów informują też tablice ustawiane przy ich granicach. Teren zamknięty wyznaczają także szlabany: biało-zielone (Lasy Państwowe) i biało-czerwone (Komendy Poligonu).

Na co dzień poligonu strzegą żołnierze Żandarmerii i wartownicy. W trakcie ćwiczeń wzmocniono ochronę. Wartownicy pojawiają się przy drogach dojazdowych, a bezpośrednio przed samymi strzelaniami patrole sprawdzają teren, by mieć pewność, że nie ma na nim osób niepożądanych. – Informacje o strzelaniach przekazujemy za pomocą lokalnej rozgłośni radiowej – wyjaśnia płk Jerzy Zdrojewski, szef Oddziału Bazy Szkoleniowej w Pionie Szkolenia Wojsk Lądowych DWL.

Mjr Kosacki przyznaje, że poligonowi spacerowicze są dużym problemem dla wojska. – Najczęściej to okoliczni mieszkańcy, którzy obserwują teren. Wiedzą, kiedy i gdzie mogą wejść. Poligon nie jest terenem płaskim i dość łatwo się na nim ukryć. Nie wszystkich, niestety, udaje się złapać – tłumaczy.

„Goście” najczęściej przeczesują poligony w poszukiwaniu niewybuchów i innych materiałów niebezpiecznych, które mogą przerobić i sprzedać na skupach. Każdy taki amator musi liczyć się z mandatem do 500 zł. Ale, jak przestrzega mjr Kosacki, cena poligonowego spaceru może być znacznie wyższa, bo za brak zdrowego rozsądku można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem. Zastępca komendanta przywołuje przypadek dwóch młodych mężczyzn, którzy wynieśli z poligonu znaleziony pocisk. – Na własnym podwórku zaczęli go ciąć szlifierką. Obaj nie żyją. Skupy nie przyjmują w całości materiałów niebezpiecznych, więc ludzie je rozcinają. Wtedy zazwyczaj dochodzi do wypadku.

Przypadków jak ten z Nowej Dęby jest sporo. W 2008 r. złomiarze znaleźli beczkę z iperytem, składnikiem broni chemicznej. Wioząc ją do skupu, poparzyli się wyciekającym ze środka środkiem bojowym. Dwa lata później mieszkaniec wsi Łozy zbierał niewypały z żagańskiego poligonu. Rozcinał je piłą i sprzedawał na złom. Podczas „obróbki” śmiertelnie się zranił.

Choć wojsko dwa razy w roku, w kwietniu i październiku, oczyszcza użytkowany wcześniej teren, nigdy nie ma gwarancji, że poligon jest czysty od materiałów niebezpiecznych. – Niemożliwe jest znalezienie wszystkich pozostałości po strzelaniach. Często utrudnia to roślinność porastająca poligony, niekiedy ludzie znajdują „skarby” jeszcze z czasów wojny – mówi major.

Nie wszyscy jednak wchodzą na teren poligonu w poszukiwaniu „skarbów”. Coraz częściej wojskowi borykają się też z amatorami sportów ekstremalnych . – Przyjeżdżają quadami, motocyklami i autami terenowymi, bo chcą sobie poszaleć na wojskowych bezdrożach. To też łamanie przepisów – wyjaśnia mjr Kosacki.

Za nieuprawnione wejście na tereny poligonowe Żandarmeria Wojskowa wystawiła w 2011 r. 222 mandaty. W 2012 roku do 18 listopada nałożyła ich 335.

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wspólne zakupy amunicji
 
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Śmierć niegodna oficera
Snowboardowy duet na medal
Garnizon US Army na stałe
NATO patrzy na wschód
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Karą mogła być tylko śmierć
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Rajd przez fabrykę
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Na trasie legendarnego biegu
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Celne oko strzelców CWZS-u
O pomocy dla Ukrainy
Młot na dyktatora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
VIS na misję
Cegiełka na morzu
Pod okiem rangersów
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Air Policing piątej generacji
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Wojna w świecie popkultury
Po wojnie będę szczęśliwy
To dobra ustawa dla wojska
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Biały Dom o polskich MiG-ach
Na ratunek „Rudemu”
NATO podsumowało 2022 rok
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Nowatorskie manewry Marszałka
Śladem profesjonalistów
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO