Do końca marca blisko 29 tysięcy żołnierzy musi złożyć oświadczenie majątkowe. Cena zaniedbania jest wysoka – kto tego nie zrobi, może się pożegnać z mundurem. Jak mówi Żandarmeria Wojskowa, wypełnianie oświadczeń idzie coraz lepiej. Zobacz, jak uniknąć pomyłek.
W oświadczeniu powinny się znaleźć między innymi informacje o zasobach pieniężnych, kredytach, posiadanych nieruchomościach i mieniu ruchomym. Wypełniony dokument należy włożyć do pierwszej, wewnętrznej koperty z danymi osobowymi żołnierza składającego oświadczenie (stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca, numer pesel, nazwa jednostki wojskowej i nazwa zajmowanego stanowiska służbowego).
Następnie kopertę wewnętrzną należy umieścić w drugiej, zewnętrznej, zaadresowanej do Komendanta Głównego Żandarmerii. (Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, ul. Jana Ostroroga 35, 01-163 Warszawa).
Najważniejsze, by w rubryki wpisywać informacje dotyczące majątku zgodne ze stanem na 31 grudnia 2012 roku. – Konieczna jest czytelność, wypełnienie wszystkich pól, nawet w sytuacji, gdy jakiś punkt żołnierza nie dotyczy. Wtedy wpisywać należy odpowiednio: „nie posiadam”, „nie nabyłem”, „nie jestem”, „nie prowadzę”. Tak właśnie zrobimy, jeżeli np. nie posiadamy składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł – tłumaczy płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych ŻW.
Jeśli w tekście oświadczenia nie ma stosownych odnośników nakazowych, nie należy dokonywać żadnych przekreśleń ani wykreśleń.
Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku Żandarmeria Wojskowa rozpoczęła akcję informacyjną. Obok informacji na stronie internetowej ŻW i linków na innych wojskowych stronach, w jednostkach wojskowych już od grudnia przedstawiciele Żandarmerii oraz osoby przez nich przeszkolone prowadzą kursy z zasad wypełniania oświadczeń. Jak co roku uruchomiony został punkt informacyjny, w którym pod telefonami dyżurują specjaliści. – Każdego, kto będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zachęcam do odwiedzenia naszej witryny. Można tu znaleźć poradnik, w którym punkt po punkcie opisaliśmy, jak wypełnić oświadczenie. Zamieściliśmy także przykładowo wypełniony dokument, który opisuje sytuacje dotyczące 95 procent wszystkich żołnierzy – wyjaśnia płk Piekarski.
Choć formularz oświadczenia liczy kilka stron, jego wypełnienie nie jest trudne. – W pierwszych latach spora część oświadczeń była wypełniona nieczytelnie i niestarannie. Żołnierze często nie wpisywali swoich uposażeń za dany rok, a także informacji o warunkach, na jakich zostały udzielone im kredyty. Zdarzały się także przypadki błędnego wpisywania numeru PESEL, brak niezbędnych załączników, a także oświadczenia niepodpisane – wyjaśnia szef Oddziału.
Wszelkie dane podane przez żołnierza w oświadczeniu są analizowane przez pracowników Oddziału. Mogą oni porównać stan majątkowy żołnierza i posiadane przez niego możliwości uzyskania dochodów na przykład z oświadczeniem ubiegłorocznym. W uzasadnionych wypadkach Żandarmeria Wojskowa może potwierdzać informacje zawarte w oświadczeniu w rejestrach państwowych, m.in. w Starostwach Powiatowych, Urzędach Gminy czy Urzędach Skarbowych.
Jeśli oświadczenie jest wypełnione błędnie, żołnierz wzywany jest do złożenia korekty lub pisemnych wyjaśnień.
Według obowiązujących przepisów, niezłożenie oświadczenia majątkowego w ciągu 14 dni po jednokrotnym pisemnym upomnieniu (dostarczanym za potwierdzeniem odbioru) skutkuje zwolnieniem żołnierza ze służby. Przygotowywana nowelizacja ustawy przewiduje jednak zmianę w tym zakresie. Ci, którzy nie złożą oświadczenia, nie będą automatycznie usuwani z wojska, ale będzie to rozpatrywane jako naruszenie przepisów dyscyplinarnych, gdzie usunięcie ze służby może być jedną z kar.
Jak pokazują dane, żołnierze wywiązują się ze swojego obowiązku. Z powodu niezłożenia oświadczenia majątkowego w 2010 r. z zawodowej służby wojskowej zwolniono jednego żołnierza, rok później dwóch.
W tym roku oświadczenia o swoich finansach wojskowi składać będą po raz szósty. – Na początku pojawiały się głosy, że to kolejna restrykcja wobec żołnierzy. Uważam, że jest wręcz odwrotnie i oświadczenia są dla żołnierzy pewną ochroną. Oprócz przejrzystości i jawności finansów, bardzo istotne jest to, że my, posiadając informację o stanie majątkowym żołnierza, zawsze możemy mu pomóc, gdyby ktoś zechciał postawić mu zarzuty korupcyjne – tłumaczy płk Piekarski.
Obowiązek złożenia oświadczeń dotyczy również tych żołnierzy, którzy w dniu 31 grudnia roku poprzedniego pełnili służbę wojskową i znajdują się w rezerwie kadrowej, dyspozycji, w okresie wypowiedzenia lub do 31 marca zostaną zwolnieni z zawodowej służby wojskowej.
Więcej informacji i formularze do pobrania na stronie http://www.zw.wp.mil.pl/
*******
Co gdzie wpisać
Posiadane nieruchomości.
Konieczne jest dokładne podanie: powierzchni całkowitej domu (mieszkania, gospodarstwa rolnego, działki budowlanej), dokładny adres, pod którym znajduje się nieruchomość, tytuł prawny posiadania (własność, współwłasność małżeńska, inna forma własności –współwłasności).
Zasoby pieniężne i kredyty
Do zasobów pieniężnych zaliczamy zarówno gotówkę, jak i posiadane środki pieniężne w formie bezgotówkowej (między innymi: pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych, lokatach bankowych, pieniądze powierzone funduszom inwestycyjnym).
Ponieważ mowa jest o „środkach pieniężnych” w sposób ogólny, zatem należy także przyjąć, że ujawnieniu podlegają zasoby pieniężne posiadane w kraju i zagranicą.
Aby informacja była pełna, należy również podać informacje dotyczące posiadanych wierzytelności, np. o kwotach pożyczek udzielonych innym osobom.
Ujawnieniu podlegają kredyty i pożyczki zaciągnięte zarówno w bankach i innych instytucjach oszczędnościowo-kredytowych, jak i od osób prywatnych oraz pozostałe (np. z funduszów zakładowych). Należy także wpisać instytucję (lub osobę), wobec której osoba składająca oświadczenie jest zobowiązana oraz wysokość zobowiązania i warunki, na jakich zostało ono udzielone (datę zaciągnięcia zobowiązania i okres spłaty, wysokość raty miesięcznej, kwotę pozostałą do spłaty na dzień składania oświadczenia, w związku z jakim zdarzeniem, czyli np. na budowę (remont) domu, na zakup samochodu itp.).
Jeżeli zaciągnięto kilka kredytów, należy wyszczególnić wysokość i warunki, na jakich zostały zaciągnięte każdy z osobna, a nie w łącznej wysokości.
Model pojazdu
Do składników mienia ruchomego zaliczamy wszelkie ruchome przedmioty majątkowe (zwłaszcza zabytkowe meble, dzieła sztuki, samochody osobowe lub inne pojazdy, łodzie żaglowe i motorowe, zbiory) o wartości jednostkowej przekraczającej szacunkowo 10 tysięcy złotych. W pojęciu „rzeczy ruchomej” znajdą się także takie obiekty jak domki kempingowe i inne podobne obiekty, które nie są związane z gruntem w sposób trwały, a tym samym należy zaliczyć je do ruchomości. W przypadku pojazdów mechanicznych trzeba podać markę, model i rok produkcji pojazdu.
Wartość poszczególnych przedmiotów należy określić według kryteriów rynkowych. Ponieważ takie oszacowanie jest dokonywane przez osobę składającą oświadczenie i jedynie na potrzeby tego oświadczenia, wskazane jest określenie wartości rzeczy w rozsądnym przybliżeniu (chyba, że dokładna wartość rzeczy jest znana).
Inne dane o majątku
W punkcie tym podlegają ujawnieniu dochody niewymienione w innych punktach oświadczenia, których źródłem są między innymi: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta, działalność wykonywana osobiście (umowy cywilno-prawne), dochody współmałżonka, najem lub dzierżawa, darowizny, prawa majątkowe (w tym prawa autorskie), odsetki od kapitałów pieniężnych i inne źródła.
W oświadczeniu wykazać należy dochody osiągnięte w całym roku podatkowym, a nie miesięcznie. Jeśli żołnierz osiągnął dochody z kilku rodzajów źródeł, np. ze stosunku pracy, umowy o zlecenie i dzieło, powinien je wykazać odrębnie dla każdego źródła.
Nie można pomijać w oświadczeniu wpisania informacji o otrzymaniu należności pieniężnych za pełnienie służby poza granicami państwa. Należności te nie są wprawdzie przychodem podlegający opodatkowaniu i w związku z tym nie są ujawniane w zeznaniu podatkowym, ale w przypadku oświadczenia majątkowego obowiązkowo należy je wykazać.
autor zdjęć: Karolina Prymlewicz
komentarze