moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o dowodzeniu wojskiem

Zmiany w systemie dowodzenia armią nie wymagają nowelizacji Konstytucji – zapewniali w Sejmie szefowie MON i BBN. Tomasz Siemoniaki i Stanisław Koziej wzięli udział w czwartkowym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej poświęconej planowanej reformie. Za kilka tygodni projekt ustawy dotyczący zmian trafi pod obrady rządu, a następnie parlamentu.


Przygotowywana reforma zakłada powstanie dwóch dowództw: generalnego (kierującego armią w czasie pokoju) oraz operacyjnego (dowodzącego wojskiem w czasie wojny oraz siłami wysyłanymi na misje zagraniczne). Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych ma się składać z inspektoratów Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Kompetencje szefa Sztabu Generalnego zostaną ograniczone do pełnienia funkcji doradczo-planistycznych.

Posłowie opozycji chcieli wiedzieć, czy na pewno takie rozwiązania nie są sprzeczne z Konstytucją. Ustawa zasadnicza mówi bowiem, że prezydent mianuje szefów wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Po reformie będzie mianował tylko jednego dowódcę kierującego wojskiem w czasie pokoju. Taka zmiana może zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Czy na pewno się obroni? Mam też wrażenie, że stanowisko szefa Sztabu Generalnego pozostanie tylko dlatego, że jest wymienione w Konstytucji, ale jego znaczenie będzie o wiele mniejsze niż obecnie – mówił poseł Mariusz Kamiński (PiS), wiceprzewodniczący komisji.

Poseł SLD, Zbyszek Zaborowski, pytał, czy nie lepiej najpierw znowelizować Konstytucję, tak by rozwiać wszelkie wątpliwości. – Poprosiliśmy konstytucjonalistów o rzetelną opinię prawną. Według nich proponowane zmiany nie są sprzeczne z Konstytucją. Zapewniam, że intencją rządu nie jest obchodzenie Konstytucji – przekonywał minister Tomasz Siemoniak.

Z kolei Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przekonywał, że w Konstytucji nie ma przepisu, który mówiłby, że szef Sztabu Generalnego musi być dowódcą wszystkich Sił Zbrojnych. – Przecież nie rozwiązujemy sił zbrojnych. Wprowadzamy tylko zasadę, że kieruje nimi jeden dowódca. Taka konsolidacja to dominująca tendencja we wszystkich nowoczesnych armiach – podkreślał minister Koziej.

Posłowie pytali także o to, czy po wprowadzeniu reformy, która zakłada zmniejszenie etatów dowódczych, armii nie grozi fala odejść. – Ideę zmian można przedstawić w haśle „mniej wodzów, więcej Indian”. Jednak co będzie jeśli „wodzowie”, którzy zostaną przesunięci do niższych struktur, nie zaakceptują tego i odejdą z wojska? Czy nie utracimy doświadczonych żołnierzy? – zastanawiał się poseł Zaborowski.

– Mamy dojrzałych „wodzów”, których przepisy prawa skierują na tory emerytury – mówił posłom minister Siemoniak. – Natomiast co do „wodzów” czynnych zawodowo, to przecież nie ma większej satysfakcji dla dowódcy, jak wrócić do swoich żołnierzy.

Szefa MON wsparł prezydencki minister: – Nie postrzegajmy przeniesienia dowódców na niższe stanowisko w hierarchii wojskowej jako degradację, ale jako wzmocnienie armii na niższym poziomie – przekonywał minister Koziej.

Natomiast politykom pytającym o koszty wprowadzenia reformy i przyszłe oszczędności minister Siemoniak odpowiadał: „Zostanie zlikwidowanych część wysoko płatnych etatów, jednak celem nadrzędnym zmian nie są oszczędności, ale usprawnienie działania naszej armii”.

Minister Siemoniak podkreślał także, że zarówno szef SGWP, jaki i dowódcy generalny i operacyjny będą podlegać zwierzchnictwu ministra obrony. – To zwiększy cywilną kontrolę nad armią – zapewniał szef MON.

Założenia reformy przyjął na początku grudnia rząd. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad szczegółami projektu ustawy. – Dokument jest już sprawdzany przez rządowe Centrum Legislacyjne. Myślę, że za kilkanaście dni projekt będzie gotowy i trafi do Rady Ministrów – mówił minister Siemoniak. Jeśli rząd zaakceptuje dokument, zostanie on przesłany do parlamentu.

– Przy tak ważnej reformie nie wolno się spieszyć, dlatego prace trwają od roku. Zależy nam, by reforma zyskała poparcie wszystkich sił politycznych. Jesteśmy otwarci na debatę w parlamencie i wypracowanie kompromisu i zagwarantowanie sprawnego systemu dowodzenia na lata – zapewniał minister Siemoniak.

Według założeń reforma wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.

JT

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1357902000
Nareszcie siedzą jak trzeba.
00-B3-ED-57

Black Hawk na potrzeby GROM-u
 
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON-u w Forcie Sill
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Współpraca i wspólna pamięć
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Żołnierze bez testów z WF-u
Strzelec do zadań specjalnych
Polityka nie znosi próżni
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ziemia z misji na pamiątkę
Afganistan. Czas wracać do domu
Szef MON odwiedził USA
Przeprawa przez Narew
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ostatnie dni kampanii 1939
Wybierz się na wojskowe studia
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sztandar dla krakowskich żandarmów
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Advantages of Efficient Organization
Dołącz do sportowców w mundurach!
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Duch Invictus jest, czas na formę
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zbrodnia w Zakroczymiu
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Course on Diplomacy
Polsko-tureckie obrady
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Legia Akademicka po raz piąty
Ogień na alpejskich szczytach
Test mobilności 12 Dywizji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Na granicy stratosfery
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Ciemne strony Facebooka
Więcej żołnierzy na granicy
Wilk na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO