moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rządowa debata nad finansowaniem tarczy

Propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego zakłada, że pieniądze na modernizację obrony powietrznej mają pochodzić z corocznego przyrostu budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd poparł projekt ustawy w tej sprawie. Prace nad nim trwają teraz w parlamencie.


Dokument przygotowany w Kancelarii Prezydenta określa źródła finansowania budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Będą one pochodziły z corocznego wzrostu budżetu MON. Wysokość budżetu resortu obrony to 1,95 proc. PKB i przy założeniu utrzymania się wzrostu gospodarczego, rosły będą także wydatki na obronę. Ta nadwyżka ma być, zgodnie z pomysłem prezydenta Komorowskiego, przeznaczana na budowę tarczy antyrakietowej. W zależności od koniunktury, ma to dać od 0,9 do 1,6 mld zł rocznie.

Rząd po dzisiejszym posiedzeniu poinformował, że podziela pogląd prezydenta, że dofinansowanie systemu obrony powietrznej jest jedną z najpilniejszych i najważniejszych potrzeb armii. Zaproponował także, aby finansowaniem objąć również obronę przeciwlotniczą, zachowując jednak priorytet wydatków na obronę przeciwrakietową. – Polska jest państwem granicznym NATO, w razie konfliktu zbrojnego jako pierwsza byłaby narażona na ataki rakietowe. Oceniam, że ponad 80 procent wszelkich zadań uderzeniowych na współczesnym polu walki wykonywane jest dziś przy pomocy rakiet. Nasze wojsko musi posiadać zdolności ich strącania, inaczej pozostanie bezbronne – mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Armia jest zainteresowana uniwersalnymi systemami przeciwrakietowymi, które będą zwalczać zarówno rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu, jak też samoloty. Ma to być system mobilny, składający się z modułów, wyposażony w sprzęt rozpoznania i wyrzutnie. Ma być w pełni zintegrowany z systemem NATO. Będzie także zdolny do samodzielnego użycia, w szczególności do przeciwstawienia się szantażom rakietowym oraz ewentualnym atakom z zaskoczenia.

Szczegółowy plan, co i kiedy wojsko kupi, ma być opracowywany w 2013 roku. Na zakup zestawów przeciwrakietowych w latach 2014–2023 wojsko wyda od 10 do 14 mld zł. Tarcza ma być gotowa do 2023 roku.

Resort obrony zamierza włączyć do budowy tarczy polski przemysł zbrojeniowy. Nie jest on w tej chwili gotowy do samodzielnej realizacji takiego kontraktu i większość technologii trzeba będzie kupić zagranicą. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce przekonać kontrahentów, by lokowali produkcję w Polsce lub w ramach umowy zgadzali się na transfer know-how.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął także wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przedłużenia o kolejne pół roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR w Kosowie i byłej Jugosławii. Głównym zadaniem polskich żołnierzy jest nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego.

Zaakceptowane zostało również rozporządzenie określające liczbę żołnierzy, których armia może powołać do pełnienia służby w przyszłym roku. Na jego podstawie, m.in. ponad 7,5 tys. ochotników może starać się o przyjęcie do służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

MC

autor zdjęć: arch. Sił Powietrznych

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1356009780
I. Założenia Komorowskiego w intencjach słuszne są błędne w rozważaniach ekonomicznych. Każdemu wzrostowi PKB towarzyszy inflacja stąd nierewaloryzowanie co roku wynagrodzeni żołnierzy sprawia, iż siła nabywcza ich dochodów ( często jedynego w rodzinie) będzie spadać i tradycyjnie najlepsi jako pierwsi pójdą do cywila. 2 A co się stanie jeżeli nie będzie wzrostu ? Czy państwo które istniało na mapie Europy przez 40 lat w ostatnich 240 może pozwolić sobie na taką frywolność ? Jedynym rozsądnym założeniem jest : 1. optymalizacja kosztów w Polskiej Armii. 2. Stały wzrost (ustawowy) wydatków na wojsko o 0,5 % PKB przez kolejne 10 lat. tz już 2013 było by to 2 % PKB, 2014 2,05 % PKB. II. 1. Dla mnie jako obywatela budowa tarczy przez 10 lat jest nie do zaakceptowania. Jest to okres o 6 lat zbyt długi. MON i Sztab nie wiedzą, że w Polsce praktycznie wszystko jest gotowe. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza nazwa WZU: Pelikan RIM-162 ESSM. Pocisk te w porównaniu z konkurencją są stosunkowo tanie, stąd możemy ich kupić dużo, bądź coś za nieznaczną kwotę 800 tyś dol i sztuka, projektowane dla wielu państw dają się łatwo implementować pod rożnego rodzaju systemy radarowe - udział polski producentów - oraz mają przyzwoite parametry zasięg 50+ km i celność. taka tarcza była by krótki i średni zasięg co w zupełności nam wystarcza. Myślę, że po uruchomieniu środków -pierwsza baterie już w połowie 2013 mogła by ochraniać Witkowo (V.I.P). , Powidź i Krzesiny. 2. Koszty ruszenia tego programu są żadne, ryzyko żadne wypróbować należy jedną baterię. 48 szt pocisków = 40 mil dolarów, polski radar + polskie Jelcz od platformy NSM lub cokolwiek innego. Jak nie wyjdzie to albo dokupić radar AN/SPY-1 i wyjdzie albo zamontować na Gawronie. choć jestem przekonany, że udział strony Amerykańskiej gwarantuje powodzenie.
51-93-DB-ED

KFOR: wyższy stopień gotowości
 
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ziemia z misji na pamiątkę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Test mobilności 12 Dywizji
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ogień na alpejskich szczytach
Duch Invictus jest, czas na formę
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Dołącz do sportowców w mundurach!
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wilk na poligonie
Szef MON-u w Forcie Sill
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szef MON odwiedził USA
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Advantages of Efficient Organization
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Przeprawa przez Narew
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Polityka nie znosi próżni
Legia Akademicka po raz piąty
Ciemne strony Facebooka
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ostatnie dni kampanii 1939
Współpraca i wspólna pamięć
Afganistan. Czas wracać do domu
Strzelec do zadań specjalnych
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Więcej żołnierzy na granicy
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Course on Diplomacy
Polsko-tureckie obrady
Wybierz się na wojskowe studia
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierze bez testów z WF-u
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Na granicy stratosfery
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO