moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tysiąc lat historii, 20 lat współpracy

Wyobraźmy sobie, że żołnierze w niemieckich mundurach pomagają bronić polskiego Gdańska. To teoretyczne rozważania? Niekoniecznie, zważywszy na wycofywanie się Amerykanów z Europy.  Pierwszym sojusznikiem, który w razie ataku na Polskę mógłby wysłać nam wojskową pomoc, jest właśnie Bundeswehra. Jesteśmy przecież sojusznikami, ramię w ramię walczymy w Afganistanie, a polscy, niemieccy i duńscy żołnierze w  Korpusie Północno-Wschodnim słuchają rozkazów jednego dowódcy.

Łączy nas ponad tysiąc lat wspólnej historii, bo tyle minęło od czasów przyjaźni polskiego króla Bolesława Chrobrego z niemieckim cesarzem Ottonem III. Przez minione dziesięć wieków częściej współpracowaliśmy aniżeli walczyliśmy. Od podpisania w 1991 roku traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stereotypy (Polacy i Niemcy to odwieczni wrogowie) odchodziły powoli do lamusa. Co może lepiej przezwyciężyć mity o niedostatecznie przepracowanej przeszłości niż partnerstwo wojskowe?

Jeszcze kilka lat temu dyplomaci RFN twierdzili, że 80 proc. czasu przeznaczonego na budowanie relacji z Polską poświęcają na rozwiązywanie problemów przeszłości. Dziś więcej mówi się o przyszłości. Badania Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera pokazują, że dla ponad 75 proc. Polaków współpraca polsko-niemiecka w walce z terroryzmem jest tak samo ważna jak z kryzysem gospodarczym, a zacieśnianie kontaktów w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz ze Stanami Zjednoczonymi w NATO jest równie istotne jak walka ze zmianami klimatycznymi (dla ponad 60 proc.).

Gdy wchodziliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, Bundeswehra była dla nas kopalnią wiedzy i doświadczeń. Dziś obie armie mają podobne problemy związane z transformacją sił zbrojnych. Ale dziś to politycy w Berlinie wsłuchują się w nasze doświadczenia. Rezygnacja z poboru w Polsce zachęciła Niemcy do wybrania podobnej formuły.

Ministrowie obrony Tomasz Siemoniak i Thomas de Maizière spotkali się w tym roku sześciokrotnie. Taka częstotliwość świadczy, jak wiele spraw jest do omówienia. Podczas listopadowych konsultacji międzyrządowych w Berlinie kanclerz Angela Merkel żartowała, że rzadziej widzi swojego ministra obrony niż jego polski kolega. – Bliskie relacje polityczne sprawiają, że rozmawiamy szczerze – mówi minister Siemoniak i zapowiada ściślejszą współpracę przemysłów stoczniowych, Marynarki Wojennej z Deutsche Marine na Bałtyku oraz sił powietrznych, także w obronie przeciwrakietowej. Polsko-niemiecka współpraca wojskowa wpisuje się w natowską koncepcję smart defence, dotyczącą budowy wspólnych zdolności sił zbrojnych, gdy działanie w pojedynkę jest kosztowne i nieefektywne.

Nie oznacza to, że zawsze jesteśmy jednomyślni. Nieco inaczej patrzymy na Rosję oraz na przyszłość NATO. Niemcy chciałyby, aby Sojusz stał się bardziej polityczny i opierał się na trzech filarach: Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i strategicznym partnerze – Rosji. Aspekty wojskowe byłyby stopniowo wypierane przez działania cywilne lub cywilno-wojskowe. Dla nas najważniejszy jest artykuł piąty traktatu waszyngtońskiego i wojskowy charakter Sojuszu.

Mimo tych różnic Polska i Niemcy pozostają dziś najbliższymi sojusznikami, a nasze stosunki są tak bliskie jak nigdy w historii. Podczas otwarcia w Sejmie wystawy „20 lat polsko-niemieckiej współpracy wojskowej. Śmiałe marzenia stają się rzeczywistością” minister obrony Tomasz Siemoniak żartował, że „żołnierze wspólnie ćwiczą, a potem razem idą na piwo”. I o to chodzi.

O polsko-niemieckiej współpracy czytaj także: 20 lat współpracy

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
 
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO