moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tysiąc lat historii, 20 lat współpracy

Wyobraźmy sobie, że żołnierze w niemieckich mundurach pomagają bronić polskiego Gdańska. To teoretyczne rozważania? Niekoniecznie, zważywszy na wycofywanie się Amerykanów z Europy.  Pierwszym sojusznikiem, który w razie ataku na Polskę mógłby wysłać nam wojskową pomoc, jest właśnie Bundeswehra. Jesteśmy przecież sojusznikami, ramię w ramię walczymy w Afganistanie, a polscy, niemieccy i duńscy żołnierze w  Korpusie Północno-Wschodnim słuchają rozkazów jednego dowódcy.

Łączy nas ponad tysiąc lat wspólnej historii, bo tyle minęło od czasów przyjaźni polskiego króla Bolesława Chrobrego z niemieckim cesarzem Ottonem III. Przez minione dziesięć wieków częściej współpracowaliśmy aniżeli walczyliśmy. Od podpisania w 1991 roku traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stereotypy (Polacy i Niemcy to odwieczni wrogowie) odchodziły powoli do lamusa. Co może lepiej przezwyciężyć mity o niedostatecznie przepracowanej przeszłości niż partnerstwo wojskowe?

Jeszcze kilka lat temu dyplomaci RFN twierdzili, że 80 proc. czasu przeznaczonego na budowanie relacji z Polską poświęcają na rozwiązywanie problemów przeszłości. Dziś więcej mówi się o przyszłości. Badania Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera pokazują, że dla ponad 75 proc. Polaków współpraca polsko-niemiecka w walce z terroryzmem jest tak samo ważna jak z kryzysem gospodarczym, a zacieśnianie kontaktów w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz ze Stanami Zjednoczonymi w NATO jest równie istotne jak walka ze zmianami klimatycznymi (dla ponad 60 proc.).

Gdy wchodziliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, Bundeswehra była dla nas kopalnią wiedzy i doświadczeń. Dziś obie armie mają podobne problemy związane z transformacją sił zbrojnych. Ale dziś to politycy w Berlinie wsłuchują się w nasze doświadczenia. Rezygnacja z poboru w Polsce zachęciła Niemcy do wybrania podobnej formuły.

Ministrowie obrony Tomasz Siemoniak i Thomas de Maizière spotkali się w tym roku sześciokrotnie. Taka częstotliwość świadczy, jak wiele spraw jest do omówienia. Podczas listopadowych konsultacji międzyrządowych w Berlinie kanclerz Angela Merkel żartowała, że rzadziej widzi swojego ministra obrony niż jego polski kolega. – Bliskie relacje polityczne sprawiają, że rozmawiamy szczerze – mówi minister Siemoniak i zapowiada ściślejszą współpracę przemysłów stoczniowych, Marynarki Wojennej z Deutsche Marine na Bałtyku oraz sił powietrznych, także w obronie przeciwrakietowej. Polsko-niemiecka współpraca wojskowa wpisuje się w natowską koncepcję smart defence, dotyczącą budowy wspólnych zdolności sił zbrojnych, gdy działanie w pojedynkę jest kosztowne i nieefektywne.

Nie oznacza to, że zawsze jesteśmy jednomyślni. Nieco inaczej patrzymy na Rosję oraz na przyszłość NATO. Niemcy chciałyby, aby Sojusz stał się bardziej polityczny i opierał się na trzech filarach: Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i strategicznym partnerze – Rosji. Aspekty wojskowe byłyby stopniowo wypierane przez działania cywilne lub cywilno-wojskowe. Dla nas najważniejszy jest artykuł piąty traktatu waszyngtońskiego i wojskowy charakter Sojuszu.

Mimo tych różnic Polska i Niemcy pozostają dziś najbliższymi sojusznikami, a nasze stosunki są tak bliskie jak nigdy w historii. Podczas otwarcia w Sejmie wystawy „20 lat polsko-niemieckiej współpracy wojskowej. Śmiałe marzenia stają się rzeczywistością” minister obrony Tomasz Siemoniak żartował, że „żołnierze wspólnie ćwiczą, a potem razem idą na piwo”. I o to chodzi.

O polsko-niemieckiej współpracy czytaj także: 20 lat współpracy

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Moja Karbala
Twarde na poligonie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Adaptacja i realizm
Od cyberkursu po mundurówkę
Fińska armia luzuje rygory
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Mała Orka?
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Syndrom Karbali
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Pierwsze loty
Jelcz coraz silniejszy
NATO i USA o Iranie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Architekci pola walki
Pasja i fart
54 sekundy próby
Apache w polskich rękach
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Psiakrew, harmata!
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wielkie serce K9
Groźny incydent w Libanie
Antydronowa DIANA w Polsce
Wypadek w PKW UNIFIL
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Grzmoty zamiast Goździków
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Marynarz w koreańskim tyglu
Bądź bezpieczny w sieci
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Logistyczna rewolucja w Opolu
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Miecz w ręku NATO
Większe możliwości Nitro-Chemu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
„Kryzys” na AWL-u
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Polski sukces w Duńskim Marszu
Zbrodnia bez kary
Rosomaki na lądzie i morzu
Debata o bezpieczeństwie
Zbrodnia i kłamstwo
Początek wielkiej historii
Pirania zdała egzamin
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO