Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski wiceministra obrony narodowej Roberta Kupieckiego i Agnieszkę Magdziak-Miszewską, radcę generalnego w MON. Nagrodę za budowanie pozytywnego wizerunku Polski od szefa MSZ odebrał kustosz Muzeum Broni Pancernej mjr Tomasz Ogrodniczuk.
Agnieszka Magdziak-Miszewska, radca generalny podsekretarza stanu w MON, oraz minister Robert Kupiecki w towarzystwie prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego
Z okazji Dnia Służby Zagranicznej prezydent uhonorował 31 osób. Wśród dyplomatów, którzy przysłużyli się do budowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie znaleźli się pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odebrali Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, i Agnieszka Magdziak-Miszewska, radca generalny podsekretarza stanu w MON ds. polityki obronnej.
Obydwoje wyróżnieni są zawodowymi dyplomatami. Wiceminister Robert Kupiecki do dyplomacji trafił w 1994 r. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych przeszedł wszystkie szczeble kariery, zaczynał od naczelnika, dziś jest ambasadorem tytularnym. Pod koniec lipca tego roku zakończył kadencję ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej przez cztery lata pracował jako dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ, gdzie zajmował się m.in. kwestią rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W latach 1999–2004 był zastępcą ambasadora w stałym przedstawicielstwie RP przy NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej w Brukseli. Były ambasador specjalizuje się w problematyce NATO.
Agnieszka Magdziak-Miszewska pracę w dyplomacji rozpoczęła w 1991 r. w Ambasadzie RP w Moskwie. Najpierw była radcą prasowym, a po dwóch latach została zastępcą ambasadora. Od 1998 do 2001 r. doradzała premierowi Jerzemu Buzkowi w kontaktach polsko-izraelskich i polsko-żydowskich. Jednocześnie pełniła funkcję wicedyrektora Centrum Stosunków Międzynarodowych. Zajmowała się przede wszystkim współpracą z organizacjami pozarządowymi na Białorusi i Ukrainie. Następnie przez cztery i pół roku była konsulem generalnym w Nowym Jorku.
W 2006 r. Agnieszka Magdziak-Miszewska została ambasadorem Polski w Izraelu. – Moim najważniejszym osiągnięciem w czasie tej pracy było podniesienie w 2010 r. stosunków między Polską i Izraelem do rangi dialogu międzyrządowego. Oznacza to stałe, zaplanowane obustronne kontakty na najwyższym szczeblu w przeciwieństwie do odbywających się wcześniej wizyt okazjonalnych – mówi Agnieszka Magdziak-Miszewska. – Dużą satysfakcją dla mnie było także zorganizowanie Roku Polskiego w Izraelu, który miał znaczący wpływ na zmianę wizerunku naszego kraju – dodaje.
Minister Radosław Sikorski wręcza Odznakę Honorową Bene Merito mjr. Tomaszowi Ogrodniczukowi.
Za budowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie zostali wyróżnieni nie tylko polscy dyplomaci. Z rąk ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego Odznakę Honorową Bene Merito otrzymał m.in. mjr Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. To pierwszy żołnierz w służbie czynnej uhonorowany takim wyróżnieniem. Odznaka przyznawana jest od 2009 r., do tej pory otrzymali ją m.in. prof. Władysław Bartoszewski, były premier Marek Belka, były premier Jan Krzysztof Bielecki, historyk Norman Davies, gen. broni Edward Pietrzyk.
Z poznańskim Muzeum mjr Ogrodniczuk związany jest od 15 lat. Jego pasją stało się zbieranie i restaurowanie zabytkowych pojazdów wojskowych. Od kiedy rozpoczął pracę w muzeum, liczba znajdujących się w nim eksponatów zwiększyła się ponaddwukrotnie. Mjr Tomasz Ogrodniczuk był wśród osób, dzięki którym do Polski sprowadzono z Grecji dwa czołgi Patton, a z Afganistanu czołg Renault FT-17.
– Jego służba pięknie wpisuje się w kultywowanie tradycji i historii naszego oręża – mówi ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych. – Major Ogrodniczuk chroni przed zapomnieniem zabytki militarne, które są świadkami historii. Jednocześnie upowszechnia historyczną wiedzę w społeczeństwie. Potrafi barwnie i ciekawie opowiedzieć o każdym eksponacie.
Muzeum Broni Pancernej rocznie odwiedza nawet do 20 tys. osób.
Źródło: MSZ, DWL
autor zdjęć: MSZ
komentarze