moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Żelazna dywizja” znów w akcji

Na Starym Rynku w Mławie ożyło miasto z pierwszych dni września 1939 roku. Zawyły syreny , gdy na miasto „spadły bomby”. Od pocisków nieprzyjaciela ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Taki był scenariusz ulicznego widowiska teatralnego „Mława – silna duchem... oddana sercem”, w 73. rocznicę bitwy.


Widowisko przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej „Mława” działająca w Miejskim Domu Kultury. Tegoroczna impreza to piąta rekonstrukcja bitwy pod Mławą. Aktorzy zagrali scenki z codziennego życia miasta, do którego w targowe dni przybywali okoliczni włościanie. To sielskie życia przerwał wybuch wojny. Do miasta wkroczyli Niemcy.

Rankiem 1 września 1939 roku na polach Uniszek Zawadzkich 20 Dywizja Piechoty starła się z nacierającymi oddziałami 3 Armii niemieckiej generała Kuechlera. Była to jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej.

W rekonstrukcji tamtych wydarzeń wzięło udział kilkanaście stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych, które reprezentują te formacje i rodzaje wojsk, które walczyły we wrześniu 1939 roku. Naturalną scenerią bitwy były oryginalne fortyfikacje – bunkry z 1939 roku. Główne natarcie na polskie pozycje prowadziły niemieckie czołgi oraz strzelcy zmotoryzowani. Odpalonych zostało około 150 ładunków wybuchowych. Dwa samoloty stylizowane na niemieckie myśliwce bombardowały polskie pozycje na polu bitwy.


Kapitan Marcin Dominiak, oficer Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie i członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 79 Pułku Piechoty, jako kapral podchorąży wcielił się w dowódcę plutonu i „walczył” na przedpolu. Miał za zadanie rozpoznać i zatrzymać przeciwnika.

– To była ważna bitwa, tędy wiodła najkrótsza droga do Warszawy. Walki były ciężkie. Niemców zaskoczyła doskonale przygotowana linia obrony, nie bez przyczyny nazwali 20 Dywizję Piechoty – „żelazną” – mówi kapitan „kapral podchorąży” Dominiak.

W rekonstrukcji Bitwy pod Mławą wzięli także udział rekonstruktorzy z Białorusi. – W wyniku mobilizacji we wrześniu 1939 roku w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tysięcy żołnierzy narodowości białoruskiej. Wielu walczyło pod Mławą – przypomina Ihar Melnikau, historyk, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim”, który jako kapitan dowodził jednym z oddziałów.


W uroczystościach upamiętniających 73. rocznicę bitwy pod Mławą wziął udział ostatni żyjący bohater tamtych wydarzeń, 93-letni major Stanisław Ślesicki. W 1939 roku był dowódcą III plutonu 8 kompanii 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich. Przez 3 dni jego oddział utrzymywał pozycje naprzeciwko Piekiełka na przedpolach miasta. 4 września żołnierze wyruszyli na Modlin, dotarli do Warszawy, gdzie pluton Stanisława Ślesickiego aż do kapitulacji stolicy bronił pozycji w rejonie dzisiejszego Targówka. Za dzielność i męstwo major Ślesicki odznaczony został Orderem Virtuti Militari.

Jak co roku, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (16 Dywizja Zmechanizowana w Elblągu), kultywująca tradycje 20 Dywizji Pancernej walczącej w 1939 roku pod Mławą, przygotowała cześć oficjalną obchodów – modlitwę za poległych i zmarłych żołnierzy, apel pamięci, salwę honorową i defiladę pododdziałów. 15 Brygada Zmechanizowana z Giżycka, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia oraz 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia zorganizowały pokaz sprzętu wojskowego.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~ana
1346605860
Chwała chłopakom, ktorzy rekonstruja polskie wojsko z tamtego okresu, ok.jest jeszcze rekonstrukcja wermachtu ale przesada jest zeby przybierac sie w mundury SS. i niech mi nikt nie tłumaczy, że to tylko rekonstrukcja...chyba lubia paradować w mundurach dzieciobójców i zbrodniarzy...ale skoro Bellona wydaje publikacje o Waffen SS i SS bez wyeksponowania zbrodniczej działalności w wojnie....
10-31-FE-42

Cztery lata wojny w Ukrainie
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Cios w serce reżimu
Outside the Box
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Koniec olimpijskich zmagań
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Oko na Bałtyk
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Kierunek Rumunia
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Jaskółka” na Bałtyku
Walka o pierwszą dziesiątkę
Przemyślany każdy ruch
Skromny początek wielkiej wojny
Laboratorium obrony państwa
Debiut ogniowy Borsuków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Fenomen podziemnej armii
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Polski sektor obronny za SAFE
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Gala MMA coraz bliżej
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Czas na oświadczenia majątkowe
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Wojsko wskazało priorytety
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Desant w Putlos
Sprintem do bobsleja
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Borsuki, ognia!
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Oficer od drona
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Focus of Every Move
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Debiut skialpinizmu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Piekło „Pługa”
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Morskie koło zamachowe
Chciałem być na pierwszej linii
Spluwaczki w nowej odsłonie
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Together on the Front Line and Beyond
Życie pod ostrzałem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO