moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie: miny powinny być zakazane

Prawdopodobnie już wkrótce używanie, składowanie i produkcja min przeciwpiechotnych będzie zakazana. Posłowie z Sejmowych Komisji: Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych opowiedzieli się za pracami nad projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji przez Polskę Konwencji Ottawskiej.


Polska w 1997 roku podpisała ten dokument, ale musi go jeszcze ratyfikować. Dotychczas zrobiło to 160 państw (w tym Białoruś i Ukraina). Jesteśmy ostatnim krajem UE i jednym z dwóch członków NATO (obok USA), który tego nie zrobił.

– Od 1998 roku Polska dobrowolnie wypełnia główne postanowienia konwencji: nie produkujemy min przeciwpiechotnych i nie wykorzystujemy ich w operacjach wojskowych. W 2009 roku nasza armia wycofała ostatnią partię min – podkreślała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wiceminister obrony narodowej Robert Kupiecki przyznał, że miny przeciwpiechotne „to broń szczególnie niehumanitarna”, gdyż zagraża głównie ludności cywilnej. Zapewniał posłów, że Polska nie produkowała ani nie eksportowała min przeciwpiechotnych. Za rezygnacją z nich przemawiają także argumenty czysto wojskowe – analizy MON i sztabu generalnego wykazały, że można je zastąpić innymi urządzeniami.

– Wojsko pracuje nad „systemem sterowanych ładunków wybuchowych”, który będzie alternatywą dla min przeciwpiechotnych – zdradził szef inżynierii wojskowej Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Bogusław Bębenek. Jak tłumaczył, mają to być ładunki, których rozmieszczenie w razie konfliktu byłoby dokumentowane, a detonacją sterowałby operator. Po zakończeniu konfliktu ładunki byłyby usuwane, a nawet gdyby pozostały w ziemi, niemożliwa byłaby przypadkowa detonacja. Opracowano prototyp, w przyszłym roku rozpoczną się prace wdrożeniowe, a od 2015 system trafi do wojska.

W polskich magazynach pozostało około 44 tysięcy min. Zniszczenie jednej kosztuje do dwóch euro. Dotychczas pozbyliśmy się ponad miliona sztuk tej broni. Jeżeli Polska ratyfikuje konwencję, będziemy mieli cztery lata na zniszczenie min, które jeszcze posiadamy.

Wczoraj posłowie komisji obrony narodowej wysłuchali też informacji MON na temat funkcjonowania wojskowej służby zdrowia. – W ostatnich latach systematycznie zmniejsza się liczba lekarzy wojskowych – mówił płk lek. Piotr Dzięgielewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Wojsko stopniowo redukuje etaty lekarskie: w 2008 r. było ich 1802, w 2010 r. – 1600, a w 2011 r. – 1311. Lekarze odchodzą ze służby także na własną prośbę. W 2010 roku wypowiedzenia złożyło 164 osób, rok później – 116. W tym roku na 1208 etatów obsadzonych jest zaledwie 815.

Dzięgielewski przyznał, że służba lekarzy wojskowych nie jest dla nich atrakcyjna finansowo, bo w cywilu mogą zarobić znacznie więcej. – Lekarzom wojskowym płaci NFZ, ale siatka płac jest wojskowa – wyjaśniła poseł Bożena Sławiak (PO).

Sporo emocji wśród posłów wzbudziły plany ministerstwa dotyczące pozbycia się niektórych szpitali wojskowych. Jak tłumaczył wiceminister Czesław Mroczek, resort obrony nie jest w stanie utrzymać wszystkich placówek. – Naszą rolą jest zapewnienie potrzeb zdrowotnych żołnierzy, a nie prowadzenie zakładów opieki zdrowotnej - podkreślił Mroczek.

Dwa lata temu MON zdecydował, że do końca 2012 r. przekaże innym podmiotom szpitale w Gliwicach, Poznaniu, Elblągu, Kudowie-Zdroju, Żarach, Szczecinie, Przemyślu, Helu i Opolu. Pierwsze cztery już zostały oddane, natomiast placówki w Żarach i Przemyślu zostaną oddane w najbliższym czasie. Ośrodki w Opolu i Helu od przyszłego roku mają być przekształcane w spółki. Szpital w Szczecinie wymaga programu naprawczego.

– Czy nie rezygnujemy zbyt łatwo z majątku przekazując go samorządom? – pytał wiceszef komisji Mieczysław Łuczak (PSL). – Zlikwidowaliśmy już Wojskową Akademię Medyczną i dziś brakuje nam lekarzy – przypomniał.

Obecnie armia ma cztery szpitale kliniczne, dziewięć szpitali wojskowych i cztery uzdrowiskowo- rehabilitacyjne.

Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Strzelec do zadań specjalnych
 
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Legia Akademicka po raz piąty
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sztandar dla krakowskich żandarmów
W jedynym słusznym kierunku
Duch Invictus jest, czas na formę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Więcej żołnierzy na granicy
Wybierz się na wojskowe studia
Wilk na poligonie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polityka nie znosi próżni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze bez testów z WF-u
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polsko-tureckie obrady
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ostatnie dni kampanii 1939
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Ziemia z misji na pamiątkę
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Szef MON odwiedził USA
Na granicy stratosfery
Dołącz do sportowców w mundurach!
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Szef MON-u w Forcie Sill
Test mobilności 12 Dywizji
Advantages of Efficient Organization
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Przeprawa przez Narew
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciemne strony Facebooka
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zbrodnia w Zakroczymiu
Course on Diplomacy
Współpraca i wspólna pamięć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO