moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Europejskie fregaty częścią tarczy?

Państwa europejskie powinny włączyć się w budowę morskiej tarczy antyrakietowej chroniącej stary kontynent – twierdzą amerykańscy eksperci i naciskają na administrację Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć negocjacje na ten temat.

W przyszłym roku u wybrzeży Europy zacumują cztery amerykańskie niszczyciele mające bronić kontynent przed atakiem balistycznym krótkiego i średniego zasięgu. Niszczyciele typu Arleigh Burke będą stacjonować w bazie morskiej Rota w Hiszpanii. Każdy okręt będzie miał system bojowy Aegis i rakiety Standard Missile 3 Block 1A w pionowych wyrzutniach.Komentujący te zapowiedzi Pentagonu, amerykańscy eksperci podkreślają, że główny ciężar budowy systemu antyrakietowego wzięły na siebie Stany Zjednoczone. Daniel Goure z niezależnego ośrodka badawczego Lexington Institute, stwierdził, że Europejczycy powinni bardziej włączyć się w tworzenie tarczy antyrakietowej. Według niego Waszyngton powinien naciskać na sojuszników w tej sprawie.

Tym bardziej, że – jak przekonuje przygotowana przez Lexington Institute publikacja – siły zbrojne Niemiec, Holandii i Danii mają fregaty, które po zmodernizowaniu mogłyby tworzyć morską część systemu antyrakietowego.

Według eksperta, Niemcy mogłyby wystawić cztery jednostki. W rzeczywistości w niemieckiej marynarce wojennej są tylko trzy fregaty przeciwlotnicze typu F124 Sachsen, które weszły do służby w latach 2003-2006. Czwartego z okrętów, który stanowił opcję, nie zbudowano. Co prawda w Niemczech trwa program budowy czterech potężnych fregat F125 Baden-Württemberg, ale w ich uzbrojeniu nie planuje się pionowych wyrzutni dla rakiet.

Lexington Institute wylicza także, że we flocie holenderskiej są cztery jednostki typu De Zeven Provinciën. Holendrzy już rozpoczęli program modernizacji ich radarów, co pozwoli na wprowadzenie do ich uzbrojenia pocisków SM-3. Jednak do tej pory nie zapadła decyzja o ich zakupie. Podobne wyposażenie przeciwlotnicze mają duńskie okręty typu Iver Huitfeldt. Co prawda w materiale Lexington Institute podano, że chodzi o dwie jednostki, jednak faktycznie jest ich trzy.

Autor publikacji zasugerował, że jeśli Europejczycy zdecydowaliby się przystosować swe okręty do zadań obrony przeciwrakietowej, USA mogłyby przekazać im pociski SM-3. Takie rozwiązanie byłoby dla Amerykanów tańsze niż utrzymywanie niszczycieli w rejonie Europy. Zaś dziesięć fregat wystarczyłoby, by stale utrzymywać co najmniej dwie z nich we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Już wcześniej pojawiły się informacje, że Stany Zjednoczone namawiają Norwegię, by przystosowała do zwalczania rakiet pięć fregat typu Fridtjof Nansen, które mają system Aegis. Nerwowo zareagowała na te doniesienia Rosja. Drugim europejskim państwem, które posiada jednostki z system Aegis jest Hiszpania, w której flocie jest pięć fregat typu Álvaro de Bazán.

Źródło: Lexington Institute, Die Deutsche Marine, Royal Netherlands Navy, Royal Danish Navy, Royal Norwegian Navy, Armada Española, Defense News

wr

autor zdjęć: Deutsche Marine

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka po raz piąty
 
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
AZOR – podwodny specjalista
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Time for Miecznik
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Kraby dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zbrodnia bez kary
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczury Torbuku
Star Army
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
O bezpieczeństwie państw NATO
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kobiety a pokój
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Inwestycje Stoczni Wojennej
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wybierz się na wojskowe studia
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ciemne strony Facebooka
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Raki dla podhalańczyków
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Saper robi przejście
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Czy będą podwyżki?
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Wilk na poligonie
Dron dla hydrografów
Course on Diplomacy
Ogień na alpejskich szczytach
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Emerytura wypłacana w … karmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO