moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pociąg do Anakondy

Samochodami, samolotami i koleją, często pod osłoną nocy i w głębokiej tajemnicy – jednostki wojskowe zaczęły wysyłać sprzęt na operację Anakonda. We wrześniowych manewrach zetrze się aż 10 tysięcy żołnierzy.  Przygotowanie tak potężnych ćwiczeń to ogromne wyzwanie logistyczne.

 „Anakonda-12” to jedne z największych ćwiczeń naszego wojska. Symulowane walki rozegrają się na obszarze pięciu województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Wezmą w nich udział przedstawiciele wszystkich sił zbrojnych: piechoty, lotnictwa i marynarki.


Wojskowi logistycy mają pełne ręce roboty. W jednostkach trwa gorączkowe pakowanie, a na poligonach dopinane są ostatnie szczegóły. W Drawsku Pomorskim, gdzie rozegra się część manewrów, jest już kilkudziesięciu wojskowych z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. To grupa przygotowawcza, która ma zorganizować stołówki i kuchnie oraz zapewnić przybyłym na ćwiczenia żołnierzom namioty i łóżka. – Przed każdymi manewrami wysyłamy na poligon tak zwaną „przygotówkę” – opowiada kapitan Konrad Radzik, rzecznik 21 Brygady.

Podhalańczycy na ćwiczenia do Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Drawsku Pomorskim wysyłają 850 żołnierzy. Szykują także sprzęt, m.in. 30 czołgów, 16 Bojowych Wozów Piechoty, 4 opancerzone transportery rozpoznawcze BRDM, przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR. W sumie z brygady na poligon dotrze 200 egzemplarzy różnego sprzętu. – Planujemy kilka transportów. Zwykle jeździmy nocą, żeby nie utrudniać ruchu na drogach. Jednak ponieważ transport kołowy budzi największe emocje, większość sprzętu pojedzie na platformach kolejowych – opisuje rzecznik podhalańczyków.

Koleją pojadą czołgi oraz inny ciężki sprzęt, na przykład ciężarówki czy pływające transportery samobieżne PTS. Droga zajmie im przeszło trzydzieści godzin.Kilkaset kilometrów koleją pokona także sprzęt 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Transport już się rozpoczął i potrwa, jak informuje rzeczniczka Brygady porucznik Justyna Balik, kilkanaście godzin. Pancerniacy zaplanowali dziesięć transportów kolejowych i dziesięć kołowych. 10 Brygada do Drawska kieruje najwięcej żołnierzy – 1600 osób.

Pancerniacy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej są trzonem tegorocznej Anakondy. Z dywizji przyjedzie dwa i pół tysiąca żołnierzy oraz sprzęt: między innymi czołgi Leopard, transportery opancerzone Rosomak i bojowe wozy piechoty – w sumie 550 sztuk różnego rodzaju wyposażenia. – Podczas ćwiczenia podlegać nam będą wydzielone pododdziały z innych jednostek wojskowych WP. Współpracować będziemy także z Amerykanami i z Kanadyjczykami – dodaje rzecznik 11 Dywizji major Szczepan Głuszczak.

„Anakondą-12” będzie kierował generał broni Edward Gruszka, dowódca operacyjny SZ. Przez tydzień swoje umiejętności prezentować będą nie tylko żołnierze Wojsk Lądowych, ale i Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Żandarmerii Wojskowej.


autor zdjęć: por. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAM wraca po latach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
NATO on Northern Track
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO