moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w ustawie pragmatycznej - wyjaśniamy wątpliwości, cz. 2

Przedstawiamy drugą część odpowiedzi na pytania, które napływały od żołnierzy do resortu obrony narodowej, podczas prac nad projektem zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W tej informacji: należności, stawki uposażenia, motywacja finansowa, koszty.

Kiedy zostaną przywrócone należności za klasę instruktora spadochronowego?

Uwzględniając, że żołnierze pełniący funkcję instruktorów spadochronowych otrzymują dodatek specjalny za wykonywanie skoków ze spadochronem (od 300 zł do 675 zł), mogą otrzymywać dodatek motywacyjny (105 zł, z możliwością jego zwiększenia do 405 zł), a także dodatkowo posiadają uprawnienia do zwiększonych: należności żywnościowej, wymiaru urlopu wypoczynkowego, podstawy emerytury wojskowej – nie planuje się dalszych prac związanych z gratyfikowaniem finansowym instruktorów skoków spadochronowych.

Czy przewiduje się wprowadzenie nowych stawek uposażenia dla żołnierzy, których obejmie nowy system emerytalny?

Nie planuje się wprowadzenia odrębnej siatki uposażeń dla żołnierzy objętych nowym systemem emerytalnym.

Czy należność mundurowa tzw. "mundurówka" pozostanie na niezmienionym poziomie?

Nowe rozwiązania dotyczące nabywania praw emerytalnych przez żołnierzy zawodowych nie odnoszą się do równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Żadnych zmian w tym zakresie nie przewiduje się również w projekcie założeń zmian do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Czy planowane jest rozdzielenie uposażenia na kwotę za stanowisko służbowe tzw. U i stopień wojskowy + wysługa lat (tak jak to było przed wejściem w życie ustawy pragmatycznej)?

Obecny system uposażeń jest dostosowany, do zawartej w wojskowej ustawie pragmatycznej, zasady tożsamości stopnia wojskowego ze stopniem etatowym stanowiska służbowego. Wobec tego dzielenie obecnego uposażenia zasadniczego na dwie części jest nieuzasadnione.

Czy planowane jest zwiększenie motywacji finansowej dla podoficerów?

W lutym 2012 r. dokonano podwyższenia kwot dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych zawodowych (najniższą kwotę podwyższono z 30 zł do 105 zł, a najwyższą z 300 zł na 405 zł). Dodatkowo każdy podoficer otrzyma podwyżkę uposażenia w postaci dodatku za długoletnią służbę wojskową o 300 zł. Taki sposób dokonania podwyżki uposażenia spowoduje, że podoficerowie otrzymają relatywnie wyższe podwyżki od oficerów.

Czy przewiduje się zmiany w zakresie zwrotu kosztów poniesionych przez resort obrony narodowej na naukę i utrzymanie żołnierza służby kandydackiej, który został zwolniony z tej służby z przyczyn pozostających po stronie żołnierza?

Tak, przewiduje się takie zmiany, proponuje się, aby żołnierze zwolnieni ze służby kandydackiej z przyczyn pozostających po stronie żołnierza (art. 134 ust. 1 pkt 4 i 9 wojskowej ustawy pragmatycznej), którzy następnie zostaną powołani do zawodowej służby wojskowej lub pełnienia czynnej służby wojskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), a w przypadku wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych przez okres dwa razy dłuższy niż okres pełnienia służby kandydackiej, za który nalicza się koszty, byli zwalniani z obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w art. 124 ust. 6 wojskowej ustawy pragmatycznej.
Zwolnienie z obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w art. 124 ust. 6 wojskowej ustawy pragmatycznej, proponuje się także zastosować do żołnierzy zwalnianych ze służby kandydackiej w pierwszym roku studiów w uczelni wojskowej.

Jestem szeregowym zawodowym i chcę zostać podoficerem, czy po zakwalifikowaniu mnie do szkoły podoficerskiej będę musiał płacić za egzamin?

Na dzień dzisiejszy opłata taka jest pobierana od szeregowych pretendujących do szkół podoficerskich. Jednakże projektowane rozwiązania zakładają zwolnienie szeregowych kandydujących do uczelni wojskowych i szkół podoficerskich z wnoszenia opłat egzaminacyjnych.

Czy według projektowanych rozwiązań, gdy zostanę wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe i po wyznaczeniu złożę wypowiedzenie stosunku służbowego otrzymam należności związane ze zwolnieniem ze służby z nowego stanowiska, czy z poprzedniego?

Proponuje się wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym, w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego w okresie do 12-miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym lecz wyższą grupą uposażenia, podstawę ustalania wysokości świadczeń przysługujących z tytułu zwolnienia ze służby stanowiło będzie uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym. Proponowana zasada nie będzie miała zastosowania w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ.

Czy zakłada się zmiany w zakresie dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych?

Proponuje się, że żołnierz zawodowy w korpusach podoficerów i szeregowych nabędzie prawo do dodatku motywacyjnego za uzyskanie przez niego w opinii służbowej ogólnej oceny co najmniej dobrej (a nie bardzo dobrej jak obecnie) oraz posiadanie odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 46a wojskowej ustawy pragmatycznej.

Źródło: MON

MP

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Gry wojenne w szkoleniu
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO