moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moskwa zrzuca winę na Kijów, licząc na przychylność Waszyngtonu

„Rozmowy z delegacją USA w Rijadzie były bardzo owocne, ale kluczowe jest naciskanie na przywódcę Rosji Władimira Putina, by faktycznie nakazał wstrzymanie ataków” – tak skomentował prowadzone w Arabii Saudyjskiej amerykańsko-ukraińskie negocjacje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dziś spotkanie przedstawicieli USA i Rosji. Przełomu raczej nie będzie.

  Prezydent Volodymyr Zelensky podczas spotkania z żołnierzami ukraińskimi w obwodzie donieckim, marzec 2025. Fot. East News

Do negocjacji amerykańsko-ukraińskich doszło w niedzielę (23 marca). „Dyskusja była produktywna i treściwa – omówiliśmy kluczowe kwestie, w tym energetykę. Celem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest zapewnienie sprawiedliwego i trwałego pokoju dla naszego kraju i naszych obywateli – a tym samym dla całej Europy. Pracujemy nad tym, aby ten cel stał się rzeczywistością”, napisał w krótkim oświadczeniu przewodniczący ukraińskiej delegacji Rustem Umerow, szef resortu obrony.

Rozmowy trwały kilka godzin. Jak informowano wcześniej, nie one miały charakteru politycznego, tylko techniczny. Tak samo ma wyglądać kolejna runda negocjacji amerykańsko-rosyjskich, zaplanowana na poniedziałek (24 marca), również w Rijadzie.

Przy takim podejściu nie należy spodziewać się przełomowych decyzji w najbliższym czasie.

Podobnego zdania jest prezydent Czech Petr Pavel, który w ubiegłym tygodniu gościł w Kijowie. W ocenie czeskiego polityka, do osiągnięcia zawieszenia broni w Ukrainie potrzebnych będzie jeszcze wiele rund negocjacji. „Zatrzymanie trwającego od trzech lat konfliktu nie jest łatwe, zwłaszcza gdy nie będzie wystarczającej woli ze strony kraju, który tę wojnę rozpoczął – Rosji” – podkreślił Petr Pavel w wywiadzie dla „Jedyni Novyny”.

Równie sceptyczny pozostaje Kreml. Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy Putina, zrzuca przy tym winę na Ukraińców. W wypowiedzi dla rodzimych mediów skarżył się na ukraińskie ataki na rosyjską infrastrukturę energetyczną, twierdząc, że Rosja swoje wstrzymała – co jest nieprawdą. Zdaniem Pieskowa, jeśli taka sytuacja się utrzyma, „będzie to powód do kolejnej rozmowy Putina z Trumpem”.

Ta zapowiedź rzuca światło na rosyjską strategię negocjacyjną, w ramach której Moskwa zamierza pokazywać Ukrainę w jak najgorszym świetle, licząc na „dyscyplinujące” posunięcia Trumpa. Kluczowe w tym ujęciu jest pytanie – komu zaufa prezydent USA?

Marcin Ogdowski

autor zdjęć: East News

dodaj komentarz

komentarze


Husarz z polskim instruktorem
„Road Runner” w Libanie
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Defendery skompletowane
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Zwycięska batalia o stolicę
17 września 1939. Nigdy więcej
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Pożegnanie z Columbią
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Black Hawki nad Warszawą
Rekompensaty na nowych zasadach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Czołgiści w ogniu
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
W poszukiwaniu majora Serafina
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Cios w plecy
Kurs dla najlepszych w SERE
Z najlepszymi na planszy
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Debiut polskich Patriotów
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Hekatomba na Woli
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Święto Wojsk Lądowych
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Brytyjczycy żegnają Malbork
Żandarmeria skontroluje także cywilów
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Wielkie zbrojenia za Odrą
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
NATO – jesteśmy z Polską
Największy transport Abramsów w tym roku
Krok ku niezależności
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Brytyjczycy na wschodniej straży
Dwie agresje, dwie okupacje
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Orlik na Alfę
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO