moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska oferta zbrojeniowa dla Ukrainy

To była pierwsza, ale nie ostatnia misja gospodarcza w Ukrainie. Wczoraj przedstawiciele przemysłu obronnego podpisali w Kijowie m.in. memorandum rozszerzające dotychczasową współpracę Polskiej Grupy Zbrojeniowej z jej ukraińskim odpowiednikiem. – Chcemy przedstawić Ukrainie solidną ofertę sprzedażową – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk podczas wizyty w Kijowie.

Niezapowiedziana wizyta polskiej delegacji w stolicy Ukrainy miała miejsce w poniedziałek 3 lutego. Wraz wiceministrem Tomczykiem do stolicy Ukrainy pojechało dziesięciu przedstawicieli najważniejszych państwowych spółek zbrojeniowych należących do PGZ: Meska, Huty Stalowa Wola oraz Maskpolu. Była to pierwsza od wybuchu wojny w Ukrainie misja gospodarcza, mająca zbliżyć polskich producentów z ukraińskimi partnerami. A w przyszłości sprawić, by Ukraina kupowała w większym stopniu sprzęt wojskowy polskiej produkcji.

– Chciałbym, żeby polskie spółki zbrojeniowe nawiązały kontakty z partnerami ukraińskimi. Jest cały szereg spotkań temu poświęconych i to jest nasze główne zadanie, żeby polskie, państwowe spółki zbrojeniowe, które produkują naprawdę świetny sprzęt, który może być eksportowany na cały świat, znalazły tutaj swoich klientów. (…) Interesy naszego kraju są w tym kontekście najważniejsze – mówił Cezary Tomczyk podczas wizyty w Ukrainie.

REKLAMA

Wiceszef MON-u spotkał się z wicepremierem i ministrem jedności narodowej Ukrainy Ołeksijem Czernyszowem. Głównym tematem spotkania, jak poinformowało MON, było poszerzanie współpracy gospodarczej, w tym eksport produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Uczestnicy spotkania omówili także obecną sytuację w Ukrainie. Wiceminister Tomczyk przyznał, że pierwsza misja gospodarcza nie zakończy się podpisaniem szczegółowych umów czy zawarciem kontraktów. – Dzisiaj prezesi są tutaj po to, żeby wyrabiać sobie kontakty. Chciałbym, żeby te kontakty zaowocowały współpracą i tym, żeby misja gospodarcza była powtórzona za jakiś czas. Po to, żeby mogło się to przeistoczyć w coś bardzo konkretnego – mówił wiceminister obrony narodowej.

– Do tej pory przez ponad tysiąc dni wojny nie było tutaj przedstawicieli polskich spółek zbrojeniowych. To duży błąd. Dziś chcemy przedstawić solidną ofertę sprzedażową, tym bardziej że nasze produkty są oczywiście w Ukrainie bardzo popularne – podkreślił wiceszef MON-u. W obecności Tomczyka zostało podpisane memorandum rozszerzające dotychczasową współpracę przemysłową PGZ z koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom (Ukraiński Przemysł Obronny). Podpisy złożyli członkowie zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Piotr Zawieja i Marcin Idzik oraz Mychajło Szewczenko z Ukroboronprom.

– Rozmawialiśmy z naszymi partnerami ukraińskimi o potencjale, czy to w zwalczaniu dronów, czy to w paliwie rakietowym, czy to w sprawach zarządzania obroną przeciwlotniczą. Uważam, że jest w tym ogromny potencjał i chcielibyśmy go wykorzystać dla lepszej współpracy – mówił Marcin Idzik w polskiej ambasadzie w Kijowie. Członek zarządu PGZ podkreślił, że obecna relacja polskich spółek z ukraińskimi parterami nie opiera się wyłącznie na kontraktach sprzedażowych, bo mają oni zapewnione polskie wsparcie w postaci serwisu i naprawy przez cały cykl życia dostarczonych produktów.

Jako przykład podał spółkę PGZ Serwis Orel, która zajmuje się obsługą używanych w Ukrainie pojazdów wojskowych AHS Krab, czołgów Leopard 2 oraz wozów amunicyjnych na podwoziu Jelcza. – Chcemy otworzyć tutaj nasze zakłady i dać pełne wsparcie. Nie sprzedać i zapomnieć, tylko wspierać podczas użytkowania – tłumaczył członek zarządu PGZ w Kijowie.

W ramach pierwszej zbrojeniowej misji gospodarczej podpisano także list intencyjny o współpracy NAUDI (Narodowe Stowarzyszenie Ukraińskiego Przemysłu Obronnego) z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia.

Wiceminister Cezary Tomczyk po spotkaniu z wicepremierem Czernyszowem spotkał się również z ministrem przemysłu strategicznego Hermanem Smetaniną oraz wiceministrem obrony Ukrainy Iwanem Hawrylukiem, który podziękował za niesłabnące wsparcie dla Ukrainy ze strony Polski. W odpowiedzi wiceminister Tomczyk podkreślił, że wolna Ukraina jest kluczem do utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w 2022 roku Polska przekazała Ukrainie m.in poradzieckie myśliwce MiG-29, czołgi T-72 i nowsze PT-91, a także przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, karabinki MSBS Grot, 155 mm armatohaubice Krab, czołgi Leopard oraz transportery opancerzone Rosomak. Jednocześnie Ukraina zamówiła w polskich zakładach produkcyjnych kolejne Rosomaki, Groty i Kraby.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Dimitar DILKOFF / AFP

dodaj komentarz

komentarze


„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Śmierć gorsza niż wszystkie
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Kajakami po medale
Święto sportów walki w Warendorfie
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Nowa dostawa Homarów-K
GROM’s DNA
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Strażnicy polskiego nieba
Inwestycja w żołnierzy
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Ratownik w akcji
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Podróż w ciemność
Pionierski dron
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Wypadek Rosomaka
Świat F-35
Pancerny kot w polskim wojsku
Wyższe stawki dla niezawodowych
Planowano zamach na Zełenskiego
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Drukowanie dronów
The Power of Infrastructure
Dzień, który zmienił bieg wojny
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
K2. Azjatycka pantera
Musimy być szybsi niż zagrożenie
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
NATO przechodzi do działania
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Flyer, zdobywca przestworzy
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Ewakuacja Polaków z Izraela
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Specjalsi pod nowym dowództwem
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Rakiety dla polskich FA-50
Policjanci w koszarach WOT
„Różycki” zwodowany
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Podejrzane manewry na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO