moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zbrojeniowa misja gospodarcza

Rozpoczynamy zbrojeniową misję gospodarczą w Ukrainie – poinformował wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, który w poniedziałek przybył z delegacją do Kijowa. Wiceszef MON-u spotkał się między innymi z wicepremierem Ukrainy. – To pierwsza od początku wojny misja tego typu. Ma ona pomóc polskim spółkom zbrojeniowym nawiązać współpracę z ukraińskimi partnerami – dodał Tomczyk.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk oraz przedstawiciele kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakładów Mesko i Huty Stalowa Wola przyjechali do Kijowa 3 lutego rano. Na dworcu kolejowym Kyiv Pasażyrski – jak podało MON – przywitali ich charge d’afaires Ambasady RP w Kijowie Piotr Łukasiewicz oraz attache obrony płk Dariusz Słota.

– Rozpoczynamy zbrojeniową misję gospodarczą w Ukrainie. Dziś są ze mną szefowie największych państwowych spółek zbrojeniowych z Polski, aby przedstawić ofertę sprzedażową dla strony ukraińskiej. To pierwsza od początku wojny misja tego typu – napisał na platformie X wiceszef MON-u. Cezary Tomczyk rozmawiał w Kijowie z wicepremierem Ołeksijem Czernyszowem.

– Ukraina każdego dnia podpisuje różnego rodzaju kontrakty na rzecz swojej armii i dobrze byłoby, żeby Polska też w tym partycypowała – przekonywał wiceminister Tomczyk podczas spotkania z dziennikarzami. – Pierwszy raz polskie spółki zbrojeniowe są na terenie Kijowa. Spotykają się z przedstawicielami największych spółek zbrojeniowych ukraińskich po to, żeby zastanowić się, co wspólnie można zrobić, jakie wspólne projekty można przeprowadzić. To bardzo ważne z punktu widzenia wzajemnej współpracy – dodał Tomczyk.

Wiceminister obrony narodowej przypomniał o licznych donacjach między innymi sprzętu wojskowego, których Polska dokonała na rzecz Ukrainy. – Ale musimy sobie też zdawać sprawę z polskich interesów i z tego, że trzeba je tutaj, w Ukrainie, godnie reprezentować. Dlatego jest tu dzisiaj misja gospodarcza polskich spółek zbrojeniowych – oświadczył przedstawiciel MON-u.

W planach delegacji jest wiele spotkań mających na celu nawiązanie przez polskie spółki zbrojeniowe kontaktów z ukraińskimi partnerami. – To jest nasze główne zadanie, żeby polskie państwowe spółki zbrojeniowe znalazły tutaj klientów – mówił wiceminister Cezary Tomczyk. Zapewnił, że polski przemysł obronny produkuje „świetny sprzęt, który może być eksportowany na cały świat”.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: MON/ platforma X

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Powrót WAM-u
Psy na… materiały wybuchowe
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Więcej strzelnic w powiecie
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Wojsko zaprasza rodziny
Od cyberkursu po mundurówkę
SAFE staje się faktem!
Trzynasty Husarz w powietrzu
Hornet czyli „polski Shahed”
Początek wielkiej historii
Borsuk po słowacku
Bez zmian w emeryturach
Wyścig Stalina
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rzeźnik w rękach GROM-u
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Kluczowe 30 dni
Przyszłość „Łucznika”
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Gotowi na każdy scenariusz
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Ostatni most
Specjalsi przeciw flocie cieni
Bez schematów
Uczczono ofiary zamachu majowego
NATO i USA o Iranie
Syndrom Karbali
WAM coraz bliżej Łodzi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi zapraszają
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nauki i nauczki z Afganistanu
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Borsuki zdały wodny egzamin
Jest nowy szef BBN
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Adaptacja i realizm
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Bieg ku pamięci bohaterów
Przygotowania do lotu do Polski
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Desant na Bornholm
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Ostrosz zamiast Mureny
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Armia testuje roboty do transportu
Groźny incydent w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO