moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u w Dęblinie: Chcemy dać szansę ambitnym

Przygotowania do rozpoczęcia nowego roku akademickiego ruszyły pełną parą. W poniedziałek mury Lotniczej Akademii Wojskowej odwiedził wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i poinformował o zmianach, jakie zajdą na wojskowych uczelniach. Mają one dotyczyć szkolenia pilotów śmigłowców Apache, a także podchorążych, którzy chcieliby zmienić kierunek studiów.

Lotnicza Akademia Wojskowa to jedyna w Polsce placówka, gdzie kształcą się przyszłe kadry na potrzeby sił powietrznych. Tylko w tym roku o jedno miejsce na wojskowej uczelni ubiegało się sześciu kandydatów. – To jest marka polskich sił powietrznych, marka lotnictwa, niezwykła i rozpoznawalna na całym świecie – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który w poniedziałek spotkał się z władzami uczelni oraz dowództwem 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Podczas wizyty w Dęblinie szef MON-u poinformował o zmianach, które mają dotyczyć kształcenia w LAW-ie. Chodzi o przygotowanie kadr, pilotów, a także obsługi naziemnej śmigłowców Apache. W sierpniu został podpisany kontakt, na mocy którego Polska pozyska 96 takich maszyn. – Musimy skrócić czas szkolenia i odpowiednio przygotować kadry. Amerykanie są w stanie realizować szkolenie na śmigłowcach Apache dla podoficerów. Chcemy też to wdrożyć w Polsce – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył jednak, że cały proces „musi odbywać się z zachowaniem wysokich standardów i warunków bezpieczeństwa”. – Stoimy przed dużym wyzwaniem, związanym z przyjęciem do Sił Zbrojnych RP różnego rodzaju nowych śmigłowców. Dlatego musimy wyszkolić młodych ludzi, którzy będą obsługiwać te maszyny – podkreślił. Nowy proces szkolenia miałby się rozpocząć od przyszłego roku akademickiego 2025–2026.


Film: MON, WCEO

To niejedyna zmiana, jaka ma zajść w najbliższym czasie w zakresie wojskowego szkolnictwa wyższego. Wicepremier zapowiedział, że podchorążowie, którzy pełnią dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, będą mieli możliwość zmiany kierunku studiów. Ma to być możliwe w sytuacji, kiedy podchorąży przygotowywał się np. do zawodu pilota śmigłowca, jednak już w trakcie studiów udało się mu przejść rekrutację na studia przygotowujące do zasiadania za sterami samolotu. Do tej pory takie działanie uniemożliwiała ustawa o obronie ojczyzny. – To dotyczy około stu osób w całej Polsce, które rozpoczęły studia na uczelniach wojskowych, pełniły DZSW i przerwały je, czasem po tym, gdy dostały się na inne kierunki, które są dla nich lepsze, wymarzone – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Zmienimy w tym zakresie ustawę, jesteśmy do tego przygotowani – zapewnił wicepremier.

Szef MON-u poinformował jednak, że z takiego rozwiązania nie będzie mógł skorzystać każdy. Nie będzie ono dotyczyło np. osób, które często zmieniają kierunki, aby jak najdłużej mieć status studenta. – To nie jest rozwiązanie dla nich. Chcemy dać możliwość studiowania wszystkim tym, którzy są ambitni i się starają – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Dlatego też każdy taki przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie, a osoby, które chciałyby z takiej możliwości skorzystać, otrzymają wszelkie niezbędne informacje, kontaktując się z wybraną uczelnią lub Departamentem Kadr MON.

Jak mówił wicepremier, rozwiązanie to zostało wypracowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin, tuż po tym, jak podczas targów MSPO zawnioskował o nie jeden z podchorążych. Ma ono wejść w życie jeszcze w tym roku, aby mogli z niego skorzystać ci, którzy rozpoczną studia 1 października.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Merops nad Ustką
Biało-czerwona na Monte Cassino
Sojusz kontra drony
Powitanie F-35 z Polską
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Polski wkład w operację „Overlord”
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Koszykarskie widowisko
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Wielka gra na ukraińskim froncie
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Marsz prawdę ci powie
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Studia z obrony granic
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Za sterami Husarza
Drugi dom efów
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Czerwieńsze będą…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jego ofiara – nasza pamięć
Śmierć w sercu Azji
Hegseth odznaczył polskiego generała
Groźny incydent w Libanie
Generał z cienia
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Husarze dla mieszkańców Polski
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Kraków zaprosił weteranów
Litwini z polskimi Gromami
Bez zmian w emeryturach
Od eksperymentu do elity NATO
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Nowy Grot zatwierdzony
Natowskie manewry na Bałtyku
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Równanie z „Iksem”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO