moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Logistyczne wzmocnienie Pilicy

Budżet na obronność ma być większy aż o około 10% od tegorocznego. – Dzięki temu będziemy realizować takie projekty jak np. Pilica plus – powiedział w Sochaczewie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. W tamtejszej jednostce została dziś podpisana umowa dotycząca logistycznego wzmocnienia systemu Pilica plus.

W Sochaczewie, na terenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, w obecności wicepremiera, szefa MON-u Władysława Kosiniaka-Kamysza i wiceministra Pawła Bejdy została podpisana umowa dotycząca wsparcia logistycznego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Pilica+. Kontrakt, którego wartość wynosi 1,4 mld zł, zawarły Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Pilica+. Umowa przewiduje dostawy „pakietów logistycznego i szkoleniowego oraz wyposażenia Laboratorium dla potrzeb zabezpieczenia eksploatacji w SZRP dwudziestu jeden Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich (ZR-A) Pilica+”. Zakontraktowane dziś wyposażenie ma być przekazane wojsku do końca 2029 roku.

– Wielowarstwowa, zintegrowana obrona powietrzna staje się faktem. Dziś została podpisana umowa pomiędzy Konsorcjum PGZ, w skład którego wchodzą zakłady i spółki Grupy, które będą wytwarzać sprzęt logistyczny – mówił dziś wicepremier Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że 1,4 mld zł, przeznaczone na realizację kontraktu, trafią w całości do polskiego przemysłu zbrojeniowego. – To bardzo ważna informacja. Jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu obiecaliśmy z panem ministrem Bejdą, że zrealizujemy nasz pomysł nazywany „50 na 50” – przypomniał wicepremier Kosiniak-Kamysz. Chodzi o to, by 50% wydatków na modernizację armii było lokowane w polskim przemyśle zbrojeniowym lub zakładach działających na terenie Polski. Szef MON-u dodał, że krajowa branża obronna także musi się unowocześniać, tak by stała się „perłą w koronie” polskiego przemysłu. Powtórzył, że w kontekście wojny w Ukrainie i zagrożenia ze strony Rosji Europa musi jak najszybciej odbudować swoje zdolności do produkcji sprzętu wojskowego i amunicji na poziomie zaspokajającym aktualne potrzeby.

REKLAMA

Film: Dominika Celińska, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

Jednocześnie wicepremier zapewnił, że rząd nie planuje obniżenia wydatków na bezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie. – Budżet na obronność, na nasze bezpieczeństwo, w przyszłym roku będzie jeszcze wyższy niż rekordowy budżet 2024 roku. Wbrew złym językom, które życzą inaczej, nasz rząd podjął decyzję o zwiększeniu wydatków na obronność: wydatków nominalnych, jak i w ujęciu do PKB – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u zdementował w ten sposób nieprawdziwe doniesienia medialne o rzekomych cięciach na obronność. – Przyjęliśmy historycznie największy budżet, a kolejny będzie jeszcze wyższy, po to, żeby realizować takie projekty jak Pilica+, wielowarstwową obronę przeciwrakietową, przeciwlotniczą, obronę powietrzną – dodał.

Wicepremier przekonywał, że – oprócz inwestycji w przemysł zbrojeniowy i ochronę granic – priorytetem dla Europy musi być obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. – Polska buduje swoje systemy narodowe od Pilicy przez Narew po Wisłę. Kupiliśmy też najnowocześniejszy zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS [na potrzeby programów „Wisła” i „Narew – przyp. red.]. Oczekujemy od naszych sojuszników w Europie, że dokonując zakupów, będą się tymi systemami wymieniać. Tylko wtedy nad Europą powstanie „żelazna kopuła” – przekonywał Kosiniak-Kamysz.

– Domykamy dziś system Pilica+, który jest niezwykle ważny w całym systemie zintegrowanej ochrony powietrznej polskiego nieba – podkreślił wiceminister obrony Paweł Bejda. – Chcę podziękować wszystkim żołnierzom, którzy bronią polskiego nieba. Patrząc na to, co teraz dzieje się w Ukrainie i na zagrożenia, które płyną ze Wschodu, obrona i ochrona polskiego nieba jest priorytetem dla kierownictwa MON-u – zapewnił.

Inwestycje logistyczne w ramach programu Pilica+ będą prowadzone na terenie 3 Warszawskiej Brygady, która już teraz, jak powiedział wiceminister Bejda, przypomina plac budowy. Z kolei dowódca jednostki, gen. bryg. Sławomir Kojło, mówił, że nowy sprzęt zwiększa zdolności żołnierzy. Przypomniał też, że 3 Brygada pełni dyżury bojowe i zabezpiecza polskie niebo. – Podpisana dziś umowa logistyczna jest dla nas bardzo ważna. Daje bowiem wojsku możliwość samodzielnego naprawiania sprzętu, który może ulec awarii. Szybka reakcja na ewentualne niesprawności jest kluczowa – tłumaczył gen. Kojło.

Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie (ZRA) mają pełnić funkcję podstawowych systemów przeciwlotniczych wojsk obrony przeciwlotniczej sił powietrznych, których zasadniczym przeznaczeniem będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz osłona zestawów Wisła. ZRA Pilica+ będzie obejmował wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary Bystra oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica, czyli: stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Zestawy rakietowo-artyleryjskie będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i przy różnej widoczności z wykorzystaniem własnych pasywnych systemów rozpoznania i śledzenia oraz na podstawie informacji radiolokacyjnej przesyłanej ze stanowiska dowodzenia baterii. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, MON

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
 
Śmierć przyszła po wojnie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
„Operacja borelioza”
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Czujemy się tu jak w rodzinie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Spadochroniarze na warcie w UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Formoza. Za kulisami
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Pancerny sznyt
RBN przed szczytem NATO
Za zdrowie utracone na służbie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Serwis bliżej domu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Z parlamentu do wojska
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Oczy na Kijów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Roczny dyżur spadochroniarzy
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Szkolenie na miarę czasów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Wracajcie z medalami!
Na ratunek… komandos
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Prezydent Zełenski w Warszawie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-litewskie konsultacje
Włoski Centauro na paryskim salonie
Feniks – następca Mangusty?
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Mark Rutte pokieruje NATO
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Lato pod wodą
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szpital u „Troski”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO