moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski wkład w „Wisłę”

Polska Grupa Zbrojeniowa wyprodukowała dla koncernu Raytheon Technologies komponenty przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu, w które będą wyposażone dwie baterie systemu Patriot przeznaczone dla Sił Zbrojnych RP i oznaczone kryptonimem „Wisła”. Chodzi o 16 wyrzutni M903, a także dziewięć mobilnych warsztatów logistycznych.

Podpisana w marcu 2018 roku umowa w sprawie pierwszej fazy programu „Wisła” zakłada dostarczenie Siłom Zbrojnym RP dwóch baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot (w Wojsku Polskim będą one nosić kryptonim „Wisła”). Choć za wyprodukowanie broni odpowiedzialny jest amerykański koncern Raytheon Technologies, to część z jej kluczowych podzespołów ma powstać w Polsce. W tym celu powołano konsorcjum PGZ-Wisła, które zobowiązało się do wyprodukowania w ramach umów podwykonawczych nie tylko mobilnych węzłów łączności i różnego typu specjalistycznych kabin, lecz również pojazdów do transportu rakiet i 16 wyrzutni M903 wraz z przeznaczonymi dla nich ciężarówkami.

Trzy dni temu Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że podległe jej spółki dostarczyły firmie Raytheon Technologies, producentowi Wisły, wszystkie zamówione przez niego wyrzutnie rakietowe M903 oraz warsztaty logistyczne. – PGZ terminowo wywiązała się ze wszystkich umów wykonawczych na rzecz firmy Raytheon, dzięki czemu z optymizmem patrzę na realizację kolejnych etapów tego programu, realizowanych wspólnie z naszym amerykańskim partnerem – powiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA.

REKLAMA

Przedstawiciele PGZ oraz koncernu Raytheon Technologies podkreślają, że pracują nad zacieśnianiem współpracy w ramach II fazy programu „Wisła”, która – przypomnijmy – zakłada pozyskanie przez SZRP sześciu kolejnych baterii Patriotów. Polska wysłała w tej sprawie oficjalne zapytanie ofertowe do rządu amerykańskiego w maju 2022 roku.

Współpraca PGZ i Raytheon Technologies ma dotyczyć m.in. najnowocześniejszych radarów amerykańskiej firmy o nazwie LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor. – Zdaliśmy sobie sprawę, jak kluczowa jest współpraca z polskimi firmami i z niecierpliwością oczekujemy poszerzenia tych relacji w ramach wsparcia II fazy oraz możliwości, jakie LTAMDS stworzy dla polskiego przemysłu – komentuje Caroline Touchstone, dyrektor polskiego programu przemysłowego w Raytheon Technologies.

Niestety na razie obie strony nie ujawniają, co dokładnie miałaby obejmować współpraca. Eksperci oceniają jednak, że byłaby to doskonała okazja do współprodukcji radarów LTAMDS na potrzeby polskiej armii, a z tym z kolei wiązałby się transfer najnowszych radarowych technologii do polskiego przemysłu.

Konsorcjum PGZ-Wisła tworzą: Polska Grupa Zbrojeniowa SA (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola SA , Jelcz sp. z o.o., Mesko SA, Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA, PCO SA, PIT-Radwar SA, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 SA i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt Amanda Hunt/US Army

dodaj komentarz

komentarze


Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
 
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Najsprawniejsi wieloboiści
Pół wieku w zespole
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Topaz dla Bułgarii
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Narada przed szczytem NATO
Bez szklanego sufitu
Słowa jak pociski
„Nasze granice w Monte Cassino”
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Wojsko poza schematem
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Nowy regulamin dla żołnierzy
Finlandia w NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
B9 stawia na solidarność
Maszerowali, lecz nie ginęli
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Polska wśród światowych liderów
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Śladem profesjonalistów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Do końca walczył z tyranią
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT i „Anakonda”
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Razem gotowi na wszystko
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Cegiełka na morzu
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Litwini kupią zestawy Grom
Anakonda na Bałtyku
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Nowy wymiar wojska
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Piekielny ogień dla polskiej armii
Więcej miejsc na studiach w LAW
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Włosi na straży polskiego nieba
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO