moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dronowy lotniskowiec

W opinii niektórych mediów tempo produkcji okrętów w Chinach wydaje się zwalniać w ostatnim roku. Jednak chińskie spowolnienie wciąż jest podobne do tempa sprintera, tyle tylko, że obecnie to raczej tempo zawodnika biegnącego na dystansie 400, a nie 100 m. Z pewnością na uwagę zasługuje budowana przez Chińczyków jednostka, która najprawdopodobniej będzie pierwszym na świecie lotniskowcem jedynie dla dronów.

W ostatnich tygodniach pojawiły się trzy interesujące wiadomości o chińskiej marynarce wojennej. Pierwsza z nich dotyczyła nowego lotniskowca „Fujian”, który został właśnie poddany próbom morskim. Jest to jednostka całkowicie nowego typu, w konstruowaniu której nie opierano się już na radzieckim projekcie. Została wyposażona w katapulty zamiast dotychczasowych tzw. skoczni narciarskich, tak jak w przypadku „Liaoninga” i „Shandonga”. Nieco później pojawiła się informacja o nowym typie korwety zaprojektowanej jako okręt klasy stealth. Co ciekawe, w ciągu dekady 2012-2021 Chiny zbudowały 72 korwety typu 056, jednak 22 jednostki z pierwszej serii produkcyjnej skreślono już ze stanu floty i przekazano straży wybrzeża. Być może Państwo Środka potrzebuje nowocześniejszej konstrukcji do prowadzenia działań w strefie litoralnej. Trzecia wiadomość nie przebiła się zbytnio do opinii publicznej, choć na pewno na to zasługuje. Chiny wydają się bowiem kończyć budowę czwartego lotniskowca. Jest to nowatorskie rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla samolotów bezzałogowych (!).

Nowo budowany okręt jest katamaranem o długości kadłuba około 100 m i szerokości pokładu startowego nieprzekraczającego 40 m. Według doniesień serwisu Naval News (niemal wszystkie pojawiające się w mediach informacje na temat tego okrętu bazują na tym źródle) z jego pokładu będą mogły operować samoloty bezzałogowe (UAV) o rozpiętości skrzydeł około 20 m, czyli zbliżone rozmiarem do amerykańskiego Predatora. Choć na obecnym etapie nie da się wykluczyć, że budowana jednostka będzie mieć ostatecznie inne przeznaczenie (np. okręt-cel czy też platforma doświadczalna do testowania dronów na morzu), najprawdopodobniej będzie to jednak pierwszy na świecie lotniskowiec tylko dla bezzałogowców. Warto przypomnieć, że nad podobnym rozwiązaniem pracują Irańczycy (głównie ze względów prestiżowych) oraz Turcy (po wykluczeniu z programu F-35), nie jest to zatem przejaw wyłącznie ekstrawagancji.


Okręt „Zhu Hai Yun"

REKLAMA

Systemy bezzałogowe w szybkim tempie zyskują na znaczeniu. Na bieżąco udowadnia to konflikt ukraiński. Wyposażenie marynarki wojennej w lotniskowce dla UAV może okazać się trafnym pomysłem, szczególnie w odniesieniu do Chin. Wspomniany na wstępie program budowy korwet wydaje się świadczyć o dwóch trendach rozwojowych Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Z jednej strony są budowane jednostki oceaniczne, które będą operować w ramach grup bojowych składających się z lotniskowców lub śmigłowcowców, krążowników, niszczycieli i fregat, uzupełnianych zapewne przez okręty podwodne. Z drugiej jednak strony Pekin dostrzega potrzebę posiadania mniejszych (tańszych) okrętów, które sprawdzą się w strefie litoralnej. Chodzi tu o korwety, małe okręty rakietowe. Lotniskowiec, z którego pokładu będą operować platformy bezzałogowe, może być cennym uzupełnieniem szczególnie tej drugiej kategorii jednostek. Jego obecność na wodach przybrzeżnych wzmocni zdolności rozpoznania, w pewnym stopniu również zdolności uderzeniowe, szczególnie w odniesieniu do mniejszych jednostek marynarek wojennych państw regionu (w świetle ostatnich incydentów należy w tym miejscu przywołać przede wszystkim Filipiny).

Patrząc na chińskie programy okrętowe w ujęciu historycznym, można się spodziewać, że nowy okręt po wprowadzeniu do służby przez jakiś czas będzie poddawany testom i ocenie. Jeśli koncepcja użycia jednostek tej klasy okaże się słuszna, stosunkowo szybko do linii trafią kolejne lotniskowce dla dronów, choć zapewne zmodernizowanego już typu. Bez wątpienia jednak warto przyglądać się dalszym losom nowatorskiej konstrukcji.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Southern Marine Science and Engineering Guangdong Laboratory

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali swoją siłę
 
NATO on Northern Track
Eurosatory 2024 idą na rekord
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mistrzowie Spike`ów
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztandar dla cyberwojsk
Docenić „misjonarzy”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Gortat Team vs drużyna NATO
Trzy miecze pokoju
Policjanci szkolą wojsko
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Spadochroniarze w operacji TALO
Sześcioosobowe armie na start!
AWACS-y dostarczone
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Kajakarze i wioślarze na podium
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Plan na szczyt
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Podróż w ciemność
„Czarownice” nad Londynem
Zaprojektuj mural o powstaniu
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Umieram jak Polak”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Equipment Tailored to the Needs
Pierwsi za sterami Apache
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Koszykarskie święto w Łodzi
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Latający radar
„Osiodłać krowę”
Ameryka daje wsparcie
Inwestycja potrzebna jak tlen
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO