moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Tu, na krakowskim Rynku, dzisiaj wspólnie z polskimi żołnierzami i z ich dowódcami możemy sobie głośno, uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii – mówił w Krakowie Donald Tusk. Premier wziął udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2 Korpusu Polskiego.

Podczas przemówienia na Rynku Głównym w Krakowie premier Donald Tusk wspomniał, że przed kilkoma dniami spotkał się z weteranami bitwy pod Monte Cassino. – Dzisiaj pamiętamy o was. Chwała wam! Będziecie zawsze w naszej pamięci, w naszych sercach przykładem polskiego bohaterstwa, niezłomności i odwagi – powiedział szef rządu. Dodał też, że dzisiaj weterani są na włoskiej ziemi, dając po raz kolejny świadectwo swojej niezłomności i patriotyzmu oraz przypomniał, co od nich usłyszał podczas ostatniego spotkania. – Mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, że jest taka, jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na wzgórze. Jest wolna, bezpieczna, silna i z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza – relacjonował premier.


Film: Joanna Morawska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

REKLAMA

Donald Tusk podkreślił również, że bezpieczeństwo Polski jest efektem narodowej, mądrej, wizjonerskiej polityki prowadzonej wspólnie od 35 lat oraz zasługą żołnierzy, ich dowódców i całego polskiego narodu. Podczas wystąpienia premier zapytał: – O czym marzyli żołnierze spod Monte Cassino, o czym marzą dzisiaj walczący na wschód od Polski Ukraińcy? – O bezpieczeństwie w wielu wymiarach – odpowiedział sobie i zapowiedział utworzenie planu obrony i odstraszania „Tarcza Wschód”, którego koszt ma wynosić 10 mld zł, oraz budowę komponentu satelitarnego – finansowanego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Premier Tusk stwierdził, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego z EBI. – Otrzymamy ten kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo – pół miliarda złotych. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek państwu będę mógł złożyć – powiedział szef rządu.

Mówiąc o bezpieczeństwie w wielu wymiarach, premier wymienił cztery z nich: geopolityczny oraz bezpieczeństwo – wewnętrzne, na polskim niebie i naszej granicy. Odnosząc się do wymiaru geopolitycznego, zwrócił uwagę na zagrożenie ze Wschodu i atak Rosji na Ukrainę oraz podkreślił rolę NATO i Unii Europejskiej w budowaniu bezpieczeństwa. Dodał, że państwa dyktatorskie i autorytarne coraz częściej atakują Zachód, wykorzystując elementy wojny hybrydowej. – Atakują nie tylko ze względu na konflikt interesów, lecz także na zasadniczy konflikt wartości – zauważył Tusk i dodał, że Polska musi się wywiązać z roli lidera Zachodu w tej części świata. Mówiąc natomiast o bezpieczeństwie naszej granicy, rozwinął temat ogłoszonego dzisiaj w Krakowie narodowego planu bezpieczeństwa o kryptonimie „Tarcza Wschód” oraz przeznaczenia 10 mld zł na umocnienie 400 kilometrów granicy z Rosją i Białorusią. – To będzie tarcza, która zabezpieczy nas przed potencjalnymi atakami ze Wschodu, ale będzie miała za zadanie odstraszyć wroga. To będzie strategia odpychania wojny od naszych granic. Polska jest silna, Polska będzie silna dzięki własnym działaniom, dzięki własnym sojuszom! – zaznaczył premier.

Z kolei wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na krakowskim Rynku zapowiedział, że „w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino nakreślamy plany, żeby zanieść lepszą Polskę następnym pokoleniom”. – Premier przedstawił założenia wielkiego planu bezpiecznej Polski. Od Wschodu, od najeźdźcy, który niezmiennie przez pokolenia na różne sposoby starał się wprowadzać na naszych ziemiach zniszczenie, głód, śmierć i cierpienie. Dzisiaj zjednoczenie i współpraca, porozumienie i wspólne budowanie w NATO i Unii Europejskiej jest naszym głównym zadaniem – stwierdził szef MON-u.

Podczas uroczystości na Rynku Głównym w Krakowie z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz w związku z ustanowieniem Święta 2 Korpusu Polskiego odbyła się też ceremonia przekazania Chorągwi Wojska Polskiego Dowództwu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego. Formacji tej nadano również patrona. Został nim gen. Władysław Anders.

2 Korpus Polski jest związkiem operacyjno-taktycznym o wysokiej gotowości, w pełni rozwiniętym, gotowym do natychmiastowego prowadzenia działań bojowych przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów walki, w tym rozpoznania, rażenia i dowodzenia. Ważną cechą 2 KP jest interoperacyjność i pełna kompatybilność z V Korpusem Amerykańskim oraz Wielonarodowym Korpusem Północny Wschód. Struktura formacji odzwierciedla struktury i zdolności Korpusu Amerykańskiego oraz kompatybilność z siłami Sojuszu. Nazwa Dowództwa 2 Korpusu Polskiego wywodzi się od nazwy utworzonego 21 lipca 1943 roku 2 Korpusu Polskiego, który pod wodzą gen. Władysława Andersa wsławił się zwycięskimi walkami o Monte Cassino, Anconę i Bolonię.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Przesmyk w grze
 
Sztandar dla cyberwojsk
Inwestycja potrzebna jak tlen
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Docenić „misjonarzy”
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Mistrzowie Spike`ów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Equipment Tailored to the Needs
AW149 wkrótce „made in Poland”
Zaprojektuj mural o powstaniu
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wyrwali się z niemieckiego kotła
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pokazali swoją siłę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ameryka daje wsparcie
Podróż w ciemność
„Czarownice” nad Londynem
Gortat Team vs drużyna NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Plan na szczyt
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Umieram jak Polak”
Spadochroniarze w operacji TALO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
NATO on Northern Track
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Eurosatory 2024 idą na rekord
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Policjanci szkolą wojsko
Pierwsi za sterami Apache
AWACS-y dostarczone
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Kajakarze i wioślarze na podium
Latający radar
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień, który zmienił bieg wojny
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Koszykarskie święto w Łodzi
Trzy miecze pokoju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO