Cztery krążki ustrzelone na mistrzostwach Europy

Z czterema medalami – dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi – wróciła z Węgier reprezentacyjna drużyna seniorów ze strzeleckich mistrzostw Europy. Trzy z nich Biało-Czerwoni zdobyli w rywalizacji drużynowej. Jedyny krążek w klasyfikacji indywidualnej wywalczyła st. szer. Julia Piotrowska. Reprezentantka CWZS-u była druga w strzelaniu z karabinu pneumatycznego.

Od lewej: st. szer. Julia Piotrowska, st. szer. Aneta Stankiewicz i Izabela Dudek.

W węgierskim mieście Győr o medale mistrzostw Europy w strzelectwie – w strzelaniach z karabinu i pistoletu pneumatycznego – rywalizowali seniorzy i juniorzy. Reprezentanci Polski wywalczyli krążki w obu kategoriach wiekowych. Juniorzy zajęli dwa miejsca na podium: tytuł mistrzowski zdobył w strzelaniu z pistoletu Iwan Rakicki, a srebrny w rywalizacji drużynowej w karabinie: Maja Gawenda, Dominika Skarupska i Julia Mikołowska. Z kolei w kategorii seniorów, w której startowali m.in. żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, Biało-Czerwoni zdobyli cztery medale. Oprócz srebrnego w rywalizacji indywidualnej st. szer. Julii Piotrowskiej po trzy krążki sięgnęły kobiece drużyny.

St. szer. Julia Piotrowska wywalczyła tytuł wicemistrzowski w konkurencji karabin pneumatyczny 10 m. Zawodniczka z CWZS-u awansowała do finału z trzeciej pozycji. Celniej od niej strzelały tylko Norweżka Jeanette Duestad i Węgierka Eszter Mészáros. W finale Polka spisała się już lepiej od rywalek z Norwegii i Węgier, które uplasowały się na piątej i szóstej pozycji. Piotrowska była druga i nie dała rady wyprzedzić jedynie Niemki Anny Janssen. Reprezentantka Niemiec tylko po siedmiu strzałach z 22 uzyskała wynik poniżej 10,5 pkt. Janssen zgromadziła w sumie 253,1 pkt, a Polka 251,3 pkt. Brązowy medal, z 230,3 pkt, zdobyła Szwajcarka Audrey Cogniat. St. szer. Julia Piotrowska w tej samej konkurencji, ale w rywalizacji drużynowej, wywalczyła brąz. Wraz z nią na trzecim stopniu podium stanęły st. szer. Aneta Stankiewicz i Izabella Dudek. Polki zdobyły 1886,9 pkt. Wyprzedziły je Norweżki (1891 pkt) i Węgierki (1888,9 pkt).

Z kolei w rywalizacji drużynowej w turnieju strzelania z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 m brązowy medal wywalczyły: st. szer. spec. Klaudia Breś, Natalia Król i Katarzyna Klepacz. Triumfowały Węgierki, które uzyskały 1709 pkt. Drugie miejsce, z 1703 pkt, zajęły Ukrainki. Reprezentantki Polski zdobyły 1702 pkt. W klasyfikacji indywidualnej najlepiej z polskich zawodniczek spisała się st. szer. spec. Klaudia Breś, która uplasowała się na dziewiątej pozycji – do awansu do czołowej finałowej ósemki zabrakło jej 1 pkt.

Od lewej: Izabella Dudek, st. szer. Aneta Stankiewicz i st. szer. Julia Piotrowska.

Czwarty medal Biało-Czerwoni zdobyli w nowej konkurencji rozgrywanej podczas mistrzostw Europy – trio w karabinie pneumatycznym na dystansie 10 m. St. szer. Julia Piotrowska, st. szer. Aneta Stankiewicz i Izabella Dudek zostały wicemistrzyniami Starego Kontynentu. W meczu o złoty medal Polki przegrały 15:17 z Niemkami. Celniej od naszych reprezentantek strzelały: Anna Janssen, Anita Mangold i Larissa Wegner. Brązowy medal zdobyły Węgierki. Gospodynie mistrzostw w meczu o brąz pokonały 16:14 Norweżki. W tej samej konkurencji, ale w strzelaniach z pistoletu, Polki (st. szer. spec. Klaudia Breś, Natalia Król i Katarzyna Klepacz) uplasowały się na piątej pozycji.

Bez medalu wrócili z Węgier nasi seniorzy. Najbliżej podium był st. szer. Maciej Kowalewicz. Strzelec CWZS-u zajął czwarte miejsce w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i tym samym uzyskał kwalifikację olimpijską na paryskie igrzyska. Dzięki niej reprezentacja Polski może wystawić do rywalizacji w Paryżu dwie pary mieszane w karabinie pneumatycznym.

autor zdjęć: CWZS, Polski Związek Strzelectwa Sportowego