Dobre wieści zza oceanu. Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 4 aerostatów rozpoznawczych. Wkrótce zakończenie negocjacji i podpisanie umowy. Po dostawie nowych systemów do Wojska Polskiego monitorowanie nieba wejdzie na zupełnie nowy poziom – napisał w mediach społecznościowych wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda.
W maju 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że chce w ramach programu o kryptonimie „Barbara” znacząco zwiększyć zdolności do rozpoznania radarowego zarówno przestrzeni powietrznej, jak i akwenów morskich. Po analizach specjaliści uznali, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozyskanie – produkowanych w Stanach Zjednoczonych – aerostatów rozpoznawczych, wyposażonych w zaawansowane systemy radarowe.
Ponieważ zakup tego sprzętu może odbyć się jedynie z uwzględnieniem procedury FMS (Foreign Military Sales), 26 maja 2023 roku polski rząd skierował do amerykańskich władz zapytanie ofertowe, tzw. Letter of Request, z prośbą o wyrażenie zgody na sprzedaż tych systemów.
W środę, 7 lutego, wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda poinformował, że zza oceanu napłynęły w tej sprawie dobre wiadomości. – Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce czterech aerostatów rozpoznawczych. Wkrótce zakończenie negocjacji i podpisanie umowy. Po dostawie nowych systemów do Wojska Polskiego monitorowanie nieba wejdzie na zupełnie nowy poziom – napisał w mediach społecznościowych.
Amerykański rząd zgodził się na sprzedaż Polsce aerostatów, naziemnych stacji kontroli oraz pakietu logistycznego za maksymalnie 1,2 mld dolarów. Ale zapalenie zielonego światła przez władze w Waszyngtonie nie kończy procesu zakupów. Teraz zgoda wydana przez Departament Stanu została przekazana z Agencji ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) do Kongresu USA, który ma 2 tygodnie na zaaprobowanie ewentualnej transakcji.
Ostateczna cena za aerostaty zostanie uzgodniona podczas negocjacji polskiego rządu z amerykańskimi kontrahentami, reprezentowanymi przez konsorcjum składające się z firm: Raytheon Intelligence and Space, TCOM, L.P., ELTA North America oraz Avantus Federal LLC.
autor zdjęć: Agencja Uzbrojenia
komentarze