moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pod lupą NIK-u

Utrzymanie zakładanych zdolności przez dywizjony artylerii samobieżnej wojsk lądowych w latach 2020–2025, stany zapasów amunicji, umundurowania i broni strzeleckiej na wypadek rozwinięcia mobilizacyjnego, zerwanie w 2016 roku kontraktu z firmą Airbus na zakup śmigłowców Caracal” – to tematy, którymi według sejmowej Komisji Obrony Narodowej powinna się zająć NIK w 2025 roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami parlamentarzyści co roku zgłaszają Najwyższej Izbie Kontroli propozycje spraw, którymi powinni się zająć kontrolerzy w kolejnym roku kalendarzowym. Procedura w tym zakresie jest taka, że każda z parlamentarnych komisji branżowych, np. sejmowa Komisja Obrony Narodowej, przedkłada swoje propozycje Komisji do spraw Kontroli Państwowej, a ta, po ich pozytywnej ocenie (weryfikowane jest m.in. to, czy NIK ma narzędzia i uprawnienia do tego, aby przeanalizować dany temat), przesyła je do zaakceptowania przez Prezydium Sejmu. To właśnie ten organ dokonuje ostatecznej selekcji wniosków kontrolnych, a następnie wysyła je do Najwyższej Izby Kontroli.

7 lutego członkowie sejmowej KON zdecydowali w głosowaniach, że chcą, aby w 2025 roku NIK przeprowadziła w Wojsku Polskim oraz Ministerstwie Obrony Narodowej trzy kontrole: pierwszą odnośnie do „utrzymania zakładanych zdolności przez dywizjony artylerii samobieżnej wojsk lądowych Sił Zbrojnych RP w latach 2020–2025”, drugą w sprawie „stanów zapasów amunicji, umundurowania i broni strzeleckiej na wypadek rozwinięcia mobilizacyjnego” oraz trzecią dotyczącą „zerwania w 2016 roku kontraktu z firmą Airbus na zakup śmigłowców Caracal, w tym oceny skutków dla Skarbu Państwa oraz obronności Rzeczypospolitej Polskiej, zwłaszcza stanu uśmigłowcowienia Sił Zbrojnych RP”. Posłowie zaopiniowali negatywnie m.in. propozycje, aby skierować do kontroli NIK-u „czasy mobilizacyjnego rozwinięcia pododdziałów 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej”.

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli jest jednym z kilku organów państwowych uprawnionych do kontroli resortu obrony narodowej i wojska. Jak mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony Michał Pawella, zastępca dyrektora Departamentu Obrony Narodowej Najwyższej Izby Kontroli, obecnie NIK realizuje w MON-ie dwie kontrole doraźne – „w zakresie obsługi Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przez Bank Gospodarstwa Krajowego” oraz dotyczącą „realizacji zadań przez organy i urzędy w zakresie strategicznego zarządzania systemem bezpieczeństwa narodowego w odniesieniu do planowania i programowania rozwoju sił zbrojnych” – objaśniał posłom.

Poza odbywającą się co roku kontrolą wykonania budżetu obronnego, w tym roku specjaliści z NIK-u zajmą się jeszcze m.in. sprawą „pozyskania i wdrożenia na potrzeby Sił Zbrojnych RP czołgu K2 w ramach umów zawartych z podmiotami z Korei Południowej” (w drugim kwartale 2024 roku), a także „zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych RP w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Tomasz Borsuk

dodaj komentarz

komentarze

~józef
1707412380
Lepiej było by gdyby wyświetlić mechanizm, PO co i kto chciał za moje pieniądze kupić taki chłam jak te francowate nieloty Caracale.
6B-6F-EE-27

Śnieg może być groźną bronią
 
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Invictus w zimowym stylu
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Cud w Trewirze
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ślubowanie kadetów OPW
Szef MON-u w Brukseli
Nowy szef CWCR
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Rakietowy szach
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będą kolejne „Daglezje-P”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Skromny początek wielkiej wojny
Spadochroniarze na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowe śmigłowce kawalerii
W rezerwie pasywnej będą oceny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO