moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amunicja potrzebna od zaraz

NATO Support and Procurement Agency (NSPA), natowska instytucja odpowiedzialna za zakupy sprzętu i uzbrojenia, podpisała dzisiaj wart 1,2 mld dolarów kontrakt na dostawę 220 tys. pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm. Część amunicji ma trafić do walczącej ukraińskiej armii, a część do nieujawnionych krajów NATO, które wsparły Kijów swoimi zapasami tego typu amunicji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który uczestniczył w uroczystości podpisania przez szefową NSPA Stacy Cummings miliardowego kontraktu z firmami Nexter (Francja) oraz Junghans (Niemcy), podkreślił, że dla państw Sojuszu absolutnie priorytetowe jest m.in. dalsze wspieranie walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Wojna w Ukrainie stała się walką o amunicję, dlatego ważne jest, aby sojusznicy uzupełnili własne zapasy – wyjaśnił Jens Stoltenberg.

Szef NATO wskazał, że odkąd rok temu Sojusz przyjął plan działań w zakresie zwiększenia produkcji obronnej, NSPA podpisało kontrakty o łącznej wartości około 10 mld dolarów. – Przeznaczyliśmy około 4 mld dolarów na pociski do haubic, amunicję do czołgów, przeciwpancerne pociski kierowane, a także 5,5 mld dolarów za tysiąc rakiet do systemów Patriot – wyliczał Jens Stoltenberg i dodał, że rozpoczynające się 23 stycznia posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej (North Atlantic Council) poświęcone będzie m.in. tematowi dalszego zwiększania produkcji obronnej przez państwa należące do NATO.

Podpisana 23 stycznia umowa na dostawę 220 tys. pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm (używanych m.in. przez armatohaubice Krab, K9 czy PzH 2000) przewiduje, że pierwsza transza amunicji trafi do odbiorców już w przyszłym roku. Sekretarz generalny NATO ujawnił, że cześć zakontraktowanych ładunków trafi do Ukrainy, a część do nieujawnionych państw Sojuszu, które wsparły Kijów swoimi zapasami 155-milimetrowych pocisków.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bundeswehra

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Uniforms Are Worn by Real People
Kraków zaprosił weteranów
Czerwieńsze będą…
DOL(a) pilota
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Litwini z polskimi Gromami
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Równanie z „Iksem”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Trening działań połączonych
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Śmierć w sercu Azji
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Podchorążowie w dżungli
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Generał z cienia
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Najzdrowsi z najtwardszych
Wielka gra na ukraińskim froncie
Stała baza wojsk USA w Polsce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bez zmian w emeryturach
Łączą nas wspólne cele
Na granicy stratosfery
Koszykarskie widowisko
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ruszyły największe targi obronne
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Zbrodnicza farsa
Na straży nieba
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Powitanie F-35 z Polską
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Polska szykuje się do produkcji Panter
W centrum uwagi
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Podróż w ciemność
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Od eksperymentu do elity NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Krok w stronę pokoju
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Jego ofiara – nasza pamięć
Sojusz kontra drony
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Minister obrony RFN w Polsce
Marsz prawdę ci powie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO