moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekordowy rok Centrum Szkolenia WOT

Mijający 2023 rok był kolejnym okresem świadczącym o dalszym dynamicznym rozwoju Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach zorganizowanych ponad 130 edycji kursów i szkoleń CSWOT przeszkoliło ponad 2,5 tyś osób.

Miniony rok był nie tylko rekordowy pod względem realizowanej liczby kursów i szkoleń, ale także niezwykle intensywny. Nie jest to jednak moment aby spocząć na laurach. Naszą jednostkę czekają ogromne wyzwania, nowe kierunki szkoleń oraz dalsze szkolenie przyszłych instruktorów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Tylko w latach 2019-2022 CSWOT zrealizowało niemalże 250 kursów, w których udział w wzięło prawie 4,5 tysiąca żołnierzy. Dynamiczny rozwój Centrum pozwolił tylko w mijającym roku na realizację ponad 130 edycji kursów i szkoleń, w których udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Obecny rok pozwolił także toruńskim terytorialsom na zwiększenie współpracy międzynarodowej. W marcu instruktorzy Centrum wspólnie z Brytyjskimi Rangersami zorganizowali i przeprowadzili kurs instruktorów walki w terenie zurbanizowanym. W lipcu natomiast Komendant CSWOT podpisał porozumienie o współpracy z 129 Regional Training Institute ze Springfield (Centrum Szkoleniowe Gwardii Narodowej USA). Podpisane w obecności Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej i zastępcy dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois porozumienie zakłada rozwój dotychczas realizowanych szkoleń operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, a także utworzenie nowych kursów.

Wrzesień natomiast pozwolił na przeprowadzenie pierwszego w Polsce strzelania z granatników M-72. Strzelania bojową wersją granatnika M72 zakończyło pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych, a udział w nim wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z całego kraju.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Od cyberkursu po mundurówkę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Początek wielkiej historii
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Zbrodnia bez kary
Rzeźnik w rękach GROM-u
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Nauki i nauczki z Afganistanu
Psy na… materiały wybuchowe
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Bieg ku pamięci bohaterów
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Ostatni most
Powrót WAM-u
WAM coraz bliżej Łodzi
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ostrosz zamiast Mureny
Zbrodnia i kłamstwo
NATO i USA o Iranie
Więcej strzelnic w powiecie
Desant na Bornholm
Trzynasty Husarz w powietrzu
Strykery w akcji
Terytorialsi zapraszają
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Groźny incydent w Libanie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Borsuk po słowacku
SAFE staje się faktem!
Kosmiczne oko armii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wypadek w PKW UNIFIL
Adaptacja i realizm
Kluczowe 30 dni
Przygotowania do lotu do Polski
Gotowi na każdy scenariusz
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Syndrom Karbali
Bez zmian w emeryturach
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Uczczono ofiary zamachu majowego
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Wyścig Stalina
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Bez schematów
Jest nowy szef BBN
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO