moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spartanie z 15 Brygady

Jak bezpiecznie i skutecznie posługiwać się bronią w działaniach taktycznych – tego uczyli się zawiszacy podczas kolejnej odsłony kursu Spartan.

Żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15 GBZ), a dokładnie szwoleżerowie z 1 Batalionu Zmechanizowanego, zmierzyli się z kolejną odsłoną autorskiego kursu Spartan. W brygadzie już od listopada 2018 r. żołnierze zdobywają nowe umiejętności i wyrabiają cenne nawyki w bezpiecznym, a przede wszystkim skutecznym posługiwaniu się bronią długą w działaniach taktycznych. Ponadto doskonalą swoje umiejętności jej wykorzystania w dynamicznych sytuacjach taktycznych.

Podczas kursu żołnierze uczą się m.in. jak stworzyć dystans potrzebny do skutecznego użycia broni strzeleckiej, wykonać w bezpieczny sposób manualne czynności związane z użytkowaniem broni palnej, zastosować w praktyce zasady bezpieczeństwa i sposoby prezentacji broni w czasie działań taktycznych. Dodatkowo kursanci poznają również najnowsze koncepcje form treningowych z walki wręcz i walki bronią w aspekcie rozwijania umiejętności taktycznych.


Pięciodniowy kurs rozpoczyna się częścią teoretyczną – instruktorzy omawiają i pokazują podstawowe zasady bezpieczeństwa w zakresie posługiwania się bronią. Następnie rozpoczyna się część praktyczna i to ona stanowi główny trzon całego kursu. Żołnierze przechodzą intensywny trening manualny na broni. Już nie teoretycznie, a praktycznie szkolą się z posługiwania się bronią, a także wykonują rzut granatem w działaniach bojowych. Instruktorzy skupiają się na tym, aby wpoić i nauczyć szkolonych prawidłowych reakcji na ostrzał RPG czy poruszania się pomiędzy zasłonami.

Kolejnym ważnym elementem jest trening strzelecki z wykorzystaniem broni AirSoft Gun (ASG – repliki broni), a także walka w ciasnych pomieszczeniach, czyli Close Quarter Battle (CQB) polegająca na nauce poruszania się z bronią i pracy w grupie. Kulminacyjnym punktem szkolenia jest trening strzelecki w warunkach ograniczonej widoczności oraz walka w „mieście” w warunkach ograniczonej widoczności (nocą).

Ostatnim, podsumowującym etapem kursu jest egzaminem praktyczny, podczas którego są sprawdzane i weryfikowane umiejętności nabyte w czasie kursu.

Tekst: por. Małgorzata Misiukiewicz

red. PZ

autor zdjęć: szer. Aneta Lewoń

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
Apetyt Smoka rośnie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Poznański gen wolności
Bez zmian w emeryturach
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Niebo bez dominacji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Szermierze i pięściarki na podium
Orka dobiła do brzegu
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Okręt skrojony na Bałtyk
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Airbus A330 MRTT
Zasadzka w leśnych ostępach
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Ramię w ramię z Amerykanami
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Od dronów po lufy armatnie
Ważne decyzje w Brukseli
Mewa pisze historię
Twardy ma moc
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Zbrodnicza farsa
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Priorytety na szczyt NATO
Na straży odporności Polski
Sojusznicza medycyna pola walki
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Sprawdzian charakteru
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Wojna pod lupą
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Powrót Iksa
Sportowe jubileusze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zatrzymać drona
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Równanie z „Iksem”
Mundur, medale i duma
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
PKW Irak zostaje w Jordanii
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Podróż w ciemność
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
US Army zaprasza do świętowania
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO