moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla kogo więcej pieniędzy na wynajem?

O 300 zł wzrośnie świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy służących w 28 spośród wszystkich 106 garnizonów. Wynika to z zapisów nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, która przy określaniu wysokości świadczenia zakłada uwzględnienie znaczenia garnizonu dla obronności kraju. Zmiany obejmą ponad 28 tys. żołnierzy zawodowych, służących głównie na wschodzie Polski.

Świadczenie mieszkaniowe to miesięczna należność finansowa dla tych żołnierzy, którzy nie korzystają z prawa do służbowego, wojskowego „M” i na własną rękę wynajmują mieszkanie na cywilnym rynku lub spłacają kredyt mieszkaniowy. Jego wysokość jest iloczynem stawki podstawowej, która wynosi obecnie 300 zł, oraz współczynnika (od 1,5 do 5,0), uzależnionego od garnizonu, w którym żołnierz pełni służbę. Od stycznia, po nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie i podniesieniu stawek dla 77 garnizonów, świadczenie wynosi od 450 zł do 1500 zł, a średnia stawka to 793 zł.

Teraz w Ministerstwie Obrony Narodowej powstała kolejna propozycja zmian przepisów. Projekt rozporządzenia jest wynikiem nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego i niektórych innych ustaw – w tym o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. To właśnie w tej ustawie pojawił się nowy zapis, dotyczący sposobu określania wysokości wypłacanego żołnierzom świadczenia mieszkaniowego. Chodzi konkretnie o przepis, który wprowadził zasadę, by przy ustalaniu współczynnika brać pod uwagę znaczenie danego garnizonu dla obronności kraju.

REKLAMA

Za takie garnizony MON uznało 28 spośród wszystkich 106 funkcjonujących w kraju. To m.in. te położone na tzw. ścianie wschodniej, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim oraz lubelskim (z wyłączeniem garnizonu Dęblin), gdzie formowane są nowe jednostki. W projekcie zostały też uwzględnione garnizony Przasnysz i Ostrów Mazowiecka z województwa mazowieckiego oraz garnizon gdyński. – W każdym przypadku współczynnik wzrośnie o 1, co w praktyce oznacza podwyżkę świadczenia o 300 zł dla każdego żołnierza, który służy w jednym z 28 garnizonów – tłumaczy Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego.

Ile dokładnie zatem wyniesie wysokość świadczenia dla poszczególnych garnizonów? Żołnierze służący w Morągu zamiast 480 zł otrzymają 780 zł, a ci z Giżycka, Hrubieszowa i Lidzbarka Warmińskiego – 810 zł w miejsce dotychczasowych 510 zł. W przypadku Bartoszyc, Gołdapi i Łomży świadczenie wyniesie 840 zł, Chełma, Jarosławia, Lipowca i Węgorzewa – 870 zł, a Niska, Nowej Dęby, Orzysza, Ostrowi Mazowieckiej, Przemyśla i Suwałk – 900 zł. 930 zł dostaną żołnierze z Braniewa i Zamościa, 990 zł – z Przasnysza, 1020 zł – z Olsztyna, a 1050 zł – z Białej Podlaskiej, Rzeszowa i Siedlec. Wyższe świadczenie będzie też w Elblągu (1110 zł), Białymstoku i Lublinie (1140 zł) oraz Gdyni (1200 zł).

Takie rozwiązanie, zdaniem przedstawicieli MON-u, wpłynie korzystnie na sytuację finansową wojskowych rodzin, a także przyczyni się do wzrostu atrakcyjności służby wojskowej w garnizonach na wschodzie kraju. – Na podwyżce skorzysta ponad 28 tys. żołnierzy. To dane szacunkowe, oparte na liczbie świadczeniobiorców z 28 garnizonów z sierpnia tego roku. Wtedy beneficjentami świadczenia było 28 087 żołnierzy – dodaje Małgorzata Weber.

Nowe stawki mają przysługiwać żołnierzom zawodowym od 1 października 2023 roku. W pozostałych garnizonach współczynniki pozostały bez zmian. Po wejściu w życie przepisów średnia stawka świadczenia wzrośnie z 793 zł do 889 zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Michał Czarnij

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza morski „Dragon”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Przerwany lot „Orlika”
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Ferie w mundurze
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Będzie za co kupić koreańską broń
Offset dla „Wisły”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
W Jachrance o skokach spadochronowych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Leopardy jadą na poligon
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lotnictwo i kobiety
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Kleszcze dla wojska
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Pamiętamy o Niezłomnych
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO