Wystartowała 5. edycja konkursu o nagrodę Wojskowego Instytutu Medycznego im. Szpitala Ujazdowskiego Pro Publico Bono. Ustanowiono ją dla upamiętnienia pierwszej w Polsce wojskowej placówki medycznej, której tradycje dziedziczy WIM. Kandydatów do wyróżnienia, reprezentujących różne zawody medyczne można zgłaszać do 15 września.
– Nagroda im. Szpitala Ujazdowskiego Pro Publico Bono jest przyznawana osobom, których pasje sięgają poza medycynę, poświęcających swój czas potrzebującym lub dla dobra innych łączących medycynę z innymi dziedzinami nauki i sztuki – mówi gen. broni prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Nagroda została ustanowiona przez dyrektora WIM i lek. Krzysztofa Królikowskiego, prezesa Stowarzyszenia d. Szpitala Ujazdowskiego dla upamiętnienia pierwszej wojskowej placówki medycznej, jaką był Szpital Ujazdowski. – Jest ona uhonorowaniem i zobowiązaniem do pomocy bliźniemu, tak jak robili to lekarze Szpitala Ujazdowskiego – podkreśla gen. Gielerak.
Wyróżnienie przyznawane jest od 2019 roku. W poprzednich edycjach jego laureatami zostali: prof. n. med. Eugeniusz Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej, wieloletni komendant CSK WAM, pracownik i członek Rady Naukowej WIM; dr hab. n. med. Stanisław Ilnicki, lekarz psychiatra, konsultant Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM; prof. n. med. Witold Rużyłło, wybitny kardiolog, twórca polskiej kardiologii interwencyjnej oraz dr hab. Maria Ciesielska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, z zamiłowania historyk, autorka publikacji z zakresu medycyny i historii medycyny m.in. „Lekarze getta warszawskiego”.
Kandydatów do nagrody reprezentujących różne zawody medyczne mogą zgłaszać do 15 września zarówno osoby fizyczne, jak stowarzyszenia czy organizacje. Wypełnione formularze należy kierować do Biura Dyrektora WIM listownie: (Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa) lub mailowo (dyrekcja@wim.mil.pl).
Spośród zgłoszonych osób wyboru laureata dokona sześcioosobowa kapituła, której przewodniczy gen. Gielerak. Nagroda, w kształcie makiety Szpitala Ujazdowskiego, zostanie wręczona 3 października podczas inauguracji roku akademickiego WIM. Więcej informacji o nagrodzie, jej regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziemy na stronie: wim.mil.pl/nagrody-i-patronaty/nagroda-im-szpitala-ujazdowskiego.
Szpital Ujazdowski w Warszawie był jedną z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. Jego początki sięgają około 1793 roku, kiedy przy koszarach wojskowych w Zamku Ujazdowskim powstał lazaret. W 1818 roku utworzono w jego miejsce Szpital Główny Wojskowy. Przez lata nie tylko leczono w nim rannych i chorych żołnierzy, ale też kształcono przyszłych lekarzy.
Podczas II wojny światowej w placówce m.in. odbywało się tajne nauczanie studentów medycyny i szkolono kadry sanitarne Armii Krajowej. Po wybuchu powstania warszawskiego personel medyczny i pacjenci placówki zostali ewakuowani, a w styczniu 1945 roku szpital uległ rozwiązaniu. Dziś jego tradycje kontynuuje Wojskowy Instytut Medyczny.
autor zdjęć: Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej
komentarze