Żołnierze wojsk specjalnych będą dbać o bezpieczeństwo szczytu NATO w Wilnie – poinformował Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, i dodał, że obecność polskich specjalsów na Litwie wynika także z obserwacji sytuacji na Białorusi. Komandosi wkrótce mają rozpocząć ćwiczenia przygotowujące do wyjazdu. Będą się one odbywać m.in. w rejonie przesmyku suwalskiego.
Wczoraj w Warszawie odbyła się narada Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którą zwołał prezydent Andrzej Duda. Wzięli w niej udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, Jacek Siewiera, sekretarz stanu w BBN, Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, oraz Tomasz Szatkowski, ambasador RP przy NATO. Głównym tematem rozmów było zapewnienie bezpieczeństwa w czasie szczytu NATO na Litwie.
Po naradzie szef BBN spotkał się z mediami. – W wyniku międzynarodowych ustaleń prezydenta Andrzeja Dudy, Polska w najbliższym czasie skieruje na Litwę kontyngent wojsk specjalnych, realizujących zarówno zadania ćwiczeniowe, jak i te związane z ochroną i wzmocnieniem obrony samego szczytu NATO w Wilnie – powiedział Siewiera i dodał, że polscy specjalsi będą wykonywać zadania wraz ze środkami przerzutu powietrznego, ze śmigłowcami i systemami antydronowymi. – Realizacja tego zadania została uzgodniona z premierem oraz ministrem obrony narodowej – oznajmił sekretarz stanu.
Jacek Siewiera poinformował, że wojska specjalne rozpoczną przygotowania do ochrony szczytu przeprowadzeniem serii ćwiczeń, m.in. w rejonie przesmyku suwalskiego. – Obecność kontyngentu wojsk specjalnych wpisuje się w szerszą współpracę wojskową, która była przedmiotem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy – zaznaczył.
Szczyt NATO odbędzie się w dniach 11–12 lipca 2023 roku w Wilnie. Podczas wtorkowych konsultacji przed tym wydarzeniem, które przeprowadzono w Hadze, Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, powiedział o swoich oczekiwaniach wobec wileńskiego szczytu. To m.in. uzgodnienie wydatków krajów sojuszniczych na obronność i jasnych deklaracji o zaangażowaniu Sojuszu we wsparcie Ukrainy. Poinformował również, że podczas obrad zostaną omówione kolejne kroki w natowskiej polityce odstraszania i ochrony.
autor zdjęć: arch. DKWS
komentarze